Angela Merkel (Kép forrása: EPA) |
A legnépesebb német tartományban is kormányváltás lett a vasárnapi szavazás eredménye, az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) koalíciója kerülhet majd hatalomra, leváltva ezzel a Martin Schulz vezette Német Szociáldemokrata Párt (SPD) és a Zöldek koalícióját. A 181 tagú testületben a CDU 33 százalékos eredménnyel 66 mandátumot kapott, az FDP 12,5 százalékkal 25-öt. Mind a két párt javított a 2012-es eredményeihez képest.
A tartományt legutóbb a 2005-2010-es ciklusban irányította a CDU és az FDP. Ezt a ciklust leszámítva az utóbbi 50 évben mindig az SPD volt kormányon, a vasárnapi választáson viszont 31,5 százalékkal története legrosszabb eredményét érte el, messze elmaradva a 2012-es 39,1 százaléktól. Nagy pofont kapott egyébként a baloldal, az SPD-nél valamivel szélsőségesebb Die Linke az első eredmények szerint épp, hogy fennakadt az 5 százalékos bejutási küszöbön, ők a szavazatok 4,9 százalékát kapták meg.
Hazai pályán vesztett Schulz
Martin Schulz, az SPD pártelnökének és kancellárjelöltjének személyesen is megrázó volt a vereség, ő ugyanis az észak-rajna-vesztfáliai Würselen polgármestereként kezdte politikai karrierjét. A politikus az eredmények közlése után elismerte a szociáldemokraták vereségét, akik így a Saar-vidék és Schleswig-Holstein után sorban a harmadik tartományi választást vesztették el. A harci szellem azonban nem nyugszik, elmondása szerint hosszú idő van még hátra a szeptember 24-i szövetségi parlamenti (Bundestag-) választásig.
Schulz szerint a párt legfőbb feladata most az, hogy a szociáldemokraták ne csak általánosságban beszéljenek a társadalmi igazságosságról, hanem konkrétan mondják meg a választóknak, hogy mit akarnak tenni érte. Az SPD Bundestag-frakciójának vezetője, Thomas Oppermann szintén azzal vigasztalta a szavazókat, hogy bár a vereség fáj, a kampány nem országos, hanem helyi ügyekről szólt.
Merkelék és a kis pártok pezsgőznek
Észak-Rajna-Vesztfália az „SPD szívkamrája”, amit a CDU-nak most sikerült elfoglalnia, ezzel pedig kulcsfontosságú győzelmet arattak a kereszténydemokraták főtitkára, Peter Tauber szerint, aki szerint a mostani szavazás eredménye túlmutat a tartomány határain. A mostani voksolás legnagyobb győztese azonban az FDP, a liberálisok ugyanis a fennállásuk legjobb eredményét érték el. Ez fontos lépcső a számukra, hiszen a párt most azért küzd, hogy visszakerülhessenek a Bundestagba, ahonnan a legutóbb 64 év után kiestek.
Angela Merkel német kancellár sajtótájékoztatót tart Berlinben 2016. július 28-án. Forrás: MTI/EPA/Kay Nietfeld |
Christian Lindner pártelnök, az FDP észak-rajna-vesztfáliai listavezetője kemény tárgyalásokat ígért arra az esetre, ha a CDU-val együtt valóban többséget szereznek a Landtagban. A választási matematikai többség "messze nem azt jelenti, hogy lesz is CDU-FDP kormány" - jelentette ki. Emellett a tartományi szavazás a CDU-tól jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) is jó hír, ők 7,4 százalékát szerezték meg a szavazatoknak, amivel így a 2013-ban alapított párt debütálhat a düsseldorfi Landtagban, és ezzel sorban a 13. tartományban szólhatnak bele a politikába, így esélyesek arra, hogy a Bundestagban is helyeket szerezzenek.
Megelégelték a baloldalt?
Az egyik legtekintélyesebb német politikai elemző intézet, a mannheimi Választási Kutatócsoport (Forschungsgruppe Wahlen) adatai szerint mindenekelőtt a szociáldemokraták és a baloldali ökopárt kormányának korábbi gyenge teljesítménye miatt veszítik el sorban a tartományokat. Az országos összevetésben rossznak számító közbiztonság és oktatási rendszer, a magas munkanélküliség, nagy közadósság és alacsony gazdasági növekedés mind-mind hozzájárult a szakértők szerint ahhoz, hogy az emberek elégedetlenné váljanak, és egy biztosabb, keménykezű vezetést keressenek.
Észak-Rajna-Vesztfáliában "klasszikus kormányváltó hangulat" alakult ki az elemzés szerint, az intézet mérése alapján a helyi választók 73 százaléka úgy véli, hogy az észak-rajna-vesztfáliai eredmény nem jelzi előre a Bundestag-választás kimenetelét. Az észak-rajna-vesztfáliai választás volt a pártok utolsó erőpróbája a Bundestag-választás előtt.