5p
Ötven jobboldali, Angela Merkel pártszövetségéhez tartozó politikus írhatta alá azt a levelet, amelyben a menekültpolitika megváltoztatását kérik. A bajor testvérpárt, a CSU pedig 12 pontból álló követeléscsokorral lepte meg a kancellárt. Más konzervatív politikusok azonban még védik időt kérnek Merkelnek. A nagy kérdés: európai menekültpolitika lesz, vagy a németek külön útra lépnek és esetleg lezárják határaikat?
Német rendőrök menekülteket ellenőriznek, München, 2015. szeptember (Wikimedia Commons)

Állítólag ötven jobboldali, a Merkelt is adó CDU/CSU pártszövetséghez tartozó parlamenti képviselő írta alá azt a levelet, amelyet hétfő este kézbesíthettek Merkelnek. A levélírók úgy érzik, Németország túlvállalta magát, és nem lehet tovább terhelni menekültügyben. „Nemo potest ad impossibile obligari", lehetetlenre senki sincs kötelezve – idézik a latin mondást.

Az aláírók a menekültek számának korlátozását kérik, és az eddigi menekültpolitika megváltoztatását. (A levelet részletesen itt idézik, az aláírók névsorát azonban nem hozták nyilvánosságra.) Azt állítják, Németország évi 200 ezer menekültnél többet nem tud befogadni. Ez a 2014-es adat, ez után 2015-re eredetileg 400 ezerrel számoltak, amiből mintegy 1,1 millió is lehetett, a pontos számot senki sem tudja.

A vonakodók miatt jöhet Schengen vége

A levél sarkalatos pontja, ahol arról írnak, hogy az EU-tagállamok többsége nem működik együtt a menekültkérdésben, és ezért összeurópai megoldásra, amint eddig Merkel fáradozott, szerintük már nincsen lehetőség. „Sajnos meg kell állapítanunk, hogy továbbra is sok olyan EU-ország van, amely kitartóan vonakodik a menekültkrízisben részt venni megfelelő számú menekült felvételével és elhelyezésével.”

Leírják, hogy a korábbi, hónapokkal ezelőtti, 160 ezer menekült elosztásáról szóló döntést sem hajtották végre, és nem állítottak fel úgynevezett hot spotokat. Ezért az aláírók azt követelik, hogy Németország tartsa magát az érvényben levő jogszabályokhoz (Dublini Egyezmény és a vonatkozó német menekülttörvény), és fordítson vissza a határról mindenkit, aki biztonságos harmadik országból érkezik.

Együtt, egymás ellen

A Die Welt azt írja, egy magát meg nem nevező aláíró szerint a pártszövetség 311 parlamenti képviselőjének kétharmada már nem támogatja Merkel irányvonalát a menekültkrízisben, ám sokan nem merték aláírni a levelet, féltve politikai karrierjüket. Az aláírók nyolc napon belül választ várnak levelükre. Egy képviselőcsoport egyébként nemrég bizalmatlansági indítvánnyal felérő szavazást kezdeményezett a CDU-n belül Merkel politikája ellen, de ezt később visszavonták.

Ez lesz? NDK-s határőrök keresőkutyával és "davaj-gitárral", 1956 (Wikimedia Commons, Bundesarchiv)

A Süddeutsche Zeitung szerint ugyanakkor a CDU vezetése egyelőre védi Merkelt, sőt beolvasott a kritikusainak. Tartományi választások közelednek ugyanis, amelyek miatt a CDU-nak egységet kellene mutatnia. Sokan tartanak attól, hogy a CDU belső vitái öngyilkos hatásúak lesznek, a párt felőrli önmagát. „Együtt, egymás ellen” – élcelődik a feszültségen a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Németországnak magának kéne lépnie

A Der Spiegel úgy tudja, a bajor kereszténydemokrata CSU is petíciót nyújtott be Merkelnek, amely 12 pontot tartalmaz, a párt Kreuth-ban rendezett tanácskozására látogató kancellár asszonyt állítólag ezzel a meglepetéssel várták. A CSU ebben úgy véli, hogy az európai menekültpolitika összehangolására tett erőfeszítések nem vezettek eredményre, ezért Németországnak nemzeti szinten kell lépéseket tennie. (Ezt szorgalmazta hétvégén az egyik veterán politikusuk is, lásd „Mi lesz, ha vége a télnek és újra megindulnak a menekültek?.)

A Spiegel szerint a dokumentumban leírják, hogy ma is napi 3000 menekült éri el Bajorországot. A kapacitásokat már réges rég túllépték, a lakosság joggal kívánja a menekültáradat korlátozását. Már régebb óta a bajorok kívánságai közé tartozik, most is megismételték, hogy a menekültek számát évi 200 ezerben korlátozzák. Ezt a követelést Merkel eddig elutasította. Ami új, hogy ezt a 200 ezer főt sem a német határon közvetlenül engednék be, hanem egy olyan országban lehetne jelentkezni, ahol a menekültek eredetileg menedékre leltek, mint például Törökország.

Jöhetnek a katonák

Követelik a rendőrség létszámának felduzzasztását a bajor határon, és ha az nem elegendő, akkor a katonaságot is bevetnék. (A hadsereg, a Bundeswehr belföldi bevethetőségéről szóló jogszabályokat azonban lehet, hogy ehhez át kellene írni.) Szerepel a pontok között az úgynevezett biztonságos harmadik országok körének kibővítése Algériával, Marokkóval, Örményországgal, Tunéziával, Indiával és Nigériával. Ezekből az országokból nem kellene befogadni senkit.

Családtagoknak stop

A határokat teljesen „résmentesen” biztosítani kéne, és azokat, akik a biztonságos országokból jönnek, vagy a kvóta felettiek, nem engednék be Németországba – legalábbis a terv szerint. Fel akarják függeszteni a családtagok Németországba hozatalát is, igaz, ebből kivennének különösen veszélyeztetett csoportokat, személyeket. (Erről egyébként már ősszel is született koalíciós megállapodás, csak azóta sem sikerült törvénybe iktatni.) Szerepel a követelések között az EU külső határainak hatásos védelme is.

Az írás szerint a lehető leggyorsabban be kéne vezetni az új intézkedéseket, különben ebben az évben minden korábbinál nagyobb lehet a menekültáradat. Ha ez nem történik meg, abban az esetben a CSU az Alkotmánybírósághoz készül fordulni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG