Leszbosz szigetén (Fotó: UNHCR) |
Angela Merkel tíz éve kancellár, de a következő tíz hétben eldőlhet, hogy még meddig – írja az N24.de. Az év első 14 napjában máris 51 ezer új menekültet regisztráltak Németországban, és ha márciustól javul az idő, a Balkán-félszigeten elmúlik a kemény tél, elülnek a tengeri viharok, minden szakértő szerint ismét megugrik majd a menekültek száma. Ma is napi 2-3 ezer ember kel át Törökországból Görögországba, a szeptember-októberi csúcsokon azonban ez napi tízezer körül volt.
A lap szerint az lenne a cél, hogy a menekültáradatot napi ezer, évi mintegy 360 ezer főre csökkentsék. Ennyi embert az ország még tudna integrálni, és a lakosság is el tudna viselni. Nagy politikai siker lenne, ha a menekültek számát töredékére lehetne csökkenteni.
Beszélsz olyan csúnyán németül, mint egy bajor?
Jelenleg forr a német politikai élet, politikai viták és támadások tömkelege zajlik, még a fenyegetőzés is gyakori, a német nagykoalíció törzsét adó CDU/CSU kereszténydemokrata pártszövetségen belül is. A menekültek útvonalán fekvő és különösen sok megpróbáltatást átélő Bajoroszág konzervatív pártja, a CSU rendszeresen szembehelyezkedik Merkellel és annak pártjával, a CDU-val.
A B5 Aktuell rádió mai híre szerint például a CSU fejébe vette, hogy a bajor alkotmányt kiegészíti, és a menekülteket kötelezi az ország kultúrájával és alapértékeivel, nyelvével, a toleranciával kapcsolatos elvek elfogadására. (A német nyelv elsajátítása mint a külföldiekre nézve kötelező előírás egyébként már ősszel is felmerült a párt elképzelései között, sok német nem kis derültségére, mivel a bajorok maguk szintén híresen ronda tájszólással beszélnek.) Az ellenzék az alkotmány módosítgatását mindenesetre csak szimbolikus jelentőségűnek tartja.
Megfenyegették Németország szomszédait
A CSU volt vezetője, Edmund Stoiber most nem hivatalos véleményében kilátásba helyezte, hogy a bevándorlók számának korlátozásával kapcsolatban pártja csak márciusig fog visszafogottan viselkedni. (Ekkor helyi választások lesznek az egyik tartományban.) Többször elhangzott mostanában német politikusoktól, hogy Angela Merkel hiába erőlködik EU-s megoldáson a menekültkérdésben, úgy látszik, Németországnak magának kell kezébe vennie a dolgokat.
Ha majd lezárjuk a határokat, és senkit sem engedünk be, aki biztonságos harmadik országból érkezik, akkor majd a többi EU-tagország is rájön, hogy ez nem német, hanem európai probléma – így összegezhető a veterán politikus véleménye.
Megint mindent Németország fizet?
A német kormány az N24 szerint kétségbeesve keresi a külső megoldásokat, mint a közel-keleti táborok ellátásának javítása, a Törökországban élő szíriaiaknak munkavállalási engedély megadása, gyerekeik iskolába küldése, az embercsempész-csónakok szétrombolása.
Merkel és Erdogan |
Csakhogy a jelek szerint az EU-tagállamok ebben is keresztbe tettek nekik, nem fizették be ugyanis azokat a pénzeket, hárommilliárd eurót, amit tavaly Törökországnak ígértek. Ezért állítólag a törökök továbbra sem igazán tartják vissza a menekülteket. Félő, hogy az egész számlát Németország lesz kénytelen állni.
Algéria, Marokkó biztonságossá nyilváníttatik
Az egész egy versenyfutássá vált az idővel. A szilveszteri kölni – és mint kiderült, kisebb mértékben más városokban is előfordult – szexuális és rablótámadások után ugyanis a német lakosságon belül először kerültek többségbe (51 százalék) azok, akik szerint az ország nem tudja megoldani a menekültproblémát.
Az egyik német miniszter éppen Törökországban tárgyal, a másik Észak-Afrikában próbálja elérni, hogy olyan országok, mint Algéria, Makorró, visszafogadják saját, Németországból kitoloncolt polgáraikat. Ezek az országok azonban fejlesztési pénzeket szívesen vesznek, de saját bűnözőikből nem kérnek. Most felmerült, hogy biztonságos országokká nyilvánítsák őket, ahonnét nem kell menekülteket befogadni. Nem is engednék be őket az ország belsejébe, hanem eleve egy gyorsított eljárásnak vetnék őket alá, ami már a balkáni gazdasági menekülteknél eléggé jól bevált.
Ötmilliárdot kérnek lakásra és oktatásra
A szocialisták (SPD) is kritizálják Merkelt, amiért az végre fontolgatja a menekültek számának valamiféle korlátozását – írta a Reuters. Szerintük ennek semmi értelme, amíg a határokat meg nem erősítik. Az SPD azonban főleg az integrációval foglalkozik, ötmilliárd euró értékű követeléscsomagot állított össze, amelyben százezres nagyságrendű lakásépítés, új napközi otthonos óvodák és tanerők szerepelnek.