Jens Spahn (Wikimedia Commons) |
Tízből hat-nyolc német vezető hír ma azzal foglalkozik, hogy ma délelőtt megkezdődött a CDU, Angela Merkel pártja rendkívüli kongresszusa, ahonnét folyamatosan szivárognak a részletek. A gyűlésen a küldöttek szavaznak majd a nagykoalícióról. Másrészt nyilván szándékosan ez elé időzítve a vezető politikus hétvégén nyilvánosságra hozta tervezett kormányának tervezett listáját.
Még semmi sem végleges, hiszen a baloldali koalíciós partner, az SPD még csak március 4-én teszi közzé a nagykoalíciós szerződés elfogadásáról szóló szavazás eredményét. Ám a CDU-n belül is nagyon komoly hatalmi harcok folynak, hónapok óta napirenden van Merkel esetleges utódlása, repkednek a nevek, ebből a szempontból a lista rendkívül tanulságos. (Az utódjelöltekről itt írtunk korábban.)
A meggyengült CDU és Merkel sokat kellett engedjen a szocialistáknak, akik eredetileg elutasították az újabb Nagykoalíció ötletét, és erős pozíciókkal indultak a tárgyalásokon. Így a CDU csak hat miniszteri helyet tud kiállítani a 12-ből. (A 13. kormánytag maga Merkel.)
Fiatalítás és jobbra át
Az egyik újítás most, hogy Merkel jobbára középkorú vagy viszonylag fiatal politikusoknak készül megbízást adni, akik mind 60 év alattiak. (Ő maga 1954-es születésű, azaz 63 éves.) A párton belül szükséges fiatalításról már régen szó esett.
A másik érdekesség, hogy olyanokat is beemelt a kormányba, akik tulajdonképpen a saját párton belüli ellefelei, kritikusai. Főleg Jens Spahn lényeges, aki államtitkárból most egészségügy-miniszter lehet, és a CDU jobboldali szárnyának fiatal, 37 éves, ambiciózus képviselője.
Duett várható
A másik fontos személy Annegret Kramp-Karrenbauer (eddig miniszterelnök a Saar-vidéken), aki ugyan nem lesz kormánytag, de megkapja a CDU főtitkárának posztját. A baloldali Der Spiegel Online egyenesen azt állítja, e két személy között fog eldőlni a jövőben Merkel utódlásának kérdése, “duett várható” a hatalomért.
Vajon ez arra szolgál, hogy a meggyengült Merkel szépen fokozatosan átadja a hatalmat és lelépjen, vagy csak egy ügyes sakkhúzás? – teszik fel a kérdést rengeteg helyen a német sajtóban. (Van egy mondás, hogy tartsd magadhoz közel a barátaidat, de még közelebb az ellenségeidet – a szerk.)
Merkel önpuccsa?
A Der Spiegel úgy véli, az ellenségek semlegesítése úgy, hogy megosztja velük a hatalmat, sohasem volt Merkel taktikájának része. Eddig őket inkább figyelemre sem méltatta, nem adott nekik egy csepp pozíciót sem. A lap egyrészt “Merkel meglepő puccsának” nevezi Kramp-Karrenbauer kinevezését, aki közelebb áll hozzá, másrészt a Merkel-éra fokozatos megszűnéséről beszél. (Arról, hogy Kramp-Karrenbauer Merkel utódjelöltje, már korábban is írtunk.)
Merkelisták többségben
A konzervatív Die Welt szerint Merkel a kritikusainak megnyugtatására állította össze így a tisztségviselők listáját, de ez egyben leendő utódjának is jó pozíciót jelent. Érdekes módon az eddigi, meglehetősen népszerű belügyminiszter, Thomas de Maizière kimarad a kormányból.
Több negyvenes, ötvenes, a Merkel-szárnyhoz tartozó nő kerül a kabinetbe. A lap megjegyzi, hogy Merkel hívei mindenképpen többségben maradnak.
Nem marad már sokáig?
Az RTL-csoporthoz tartozó N-Tv.de Timo Lochocki politológust interjúvolta, aki szerint Angela Merkel annyira meggyengült, mint még soha. Emiatt stratégiailag szükséges volt Spahnt és Kramp-Karrenbauert pozícióba juttatnia, kritikusai elébe mennie. Merkel valószínűleg azt reméli, hogy ezzel elég hitelességet szerzett a párttagok és a választók körében a következő négy éves kormányzási periódus kitöltéséhez, de a politológus szerint ez nem valószínű, nem fogja kitölteni.
Erőt mutat vele
Az N-Tv.de másik cikke szerint Merkelnek három oka is lehetett Spahn egészségügy-miniszteri megbízására (aki egyébként egészségügyi szakember). A kancellár nagyra becsüli ezt az embert, aki 2015 óta pénzügyminisztériumi államtitkár volt. Másrészt azt gondolja, hogy enélkül nem tudja a CDU-n belüli kritikusait elcsendesíteni.
A harmadik, hogy ezzel be tudja kapcsolni, integrálni tudja a legkarakteresebb kritikusát. Hozzáteszik, hogy így Spahn kinevezése, amit lehet, hogy másképp is kikényszerítettek volna ellenfelei, úgy néz ki, mintha Merkel szuverén döntése lett volna.
Van-e jövőkép?
A Der Spiegel gyűjtése szerint a CDU vezetői általában üdvözölték és pozitív fejleményként írták le a személyi döntéseket. Az ellenzéki Zöldek szerint hiába vannak új arcok, ez nem tudja elrejteni azt, hogy a Nagykoalíció pártjainak nincsen válaszük a jövőbeli kihívásokra. Az FDP is hasonlóan nyilatkozott, szerintük kérdés, hogy csak a CDU lecsendesítésére alkalmasak az új emberek, vagy jó kormányzásra is.