Segítettek leszámolni a késő-feudalizmussal
"Ennyi év együttműködés után elmondhatom, hogy az IMF segített Romániának abban, hogy a pénzügyi-gazdasági politikája következetesebb legyen, ugyanis helyi szinten az intézmények sokszor "későfeudalizmusban" szenvednek, vagyis ezek vezetői nem beszélnek egymással eleget, így az IMF külön-külön egyeztetve velük, felhívta a figyelmet, amikor a különböző politikák nem voltak összehangolva" - magyarázta.
Úgy vélte, Romániának még mindig a szerkezeti reformok terén vannak tennivalói, és a pénzügyi-monetáris intézkedések nem pótolhatják ezeket.
Pedig nem is megy minden zökkenőmentesen
Az IMF tavalyi és idei felülvizsgálati látogatásai kudarccal végződtek. Legutóbb az év elején a felek nem tudtak megállapodni a lakossági gázár liberalizálásának ütemtervéről, valamint a szénbányászatban tervezett szerkezeti átalakításokról. Ráadásul az IMF kételyeit fejezte ki a román kormány adócsökkentési terveinek fenntarthatóságáról is.
Az IMF, az Európai Bizottság és a Világbank szakértőiből álló küldöttség kedden elkezdte soron következő felülvizsgálati látogatását Bukarestben - a május 26-ig tartó felülvizsgálati látogatáson tárgyal először a bukaresti kormány a nemzetközi hitelezőkkel az adócsökkentési tervekről.
Mi inkább kipateroltuk őket
Magyarország gazdasági szabadságharcot folytat, amelynek első lépése az volt, hogy a kormány „kipaterolta” az IMF-et az országból - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter 2011 májusában egy konferencián. Enélkül a lépés nélkül nem tudtuk volna alkalmazni a bankadót, a válságadókat, nem tudtuk volna átalakítani a nyugdíjrendszert, mert az IMF nem engedte volna - indokolt akkor Matolcsy.
Néhány hónap múlva aztán mégis az IMF-hez fordult - ebből azonban már nem lett együttműködés, csak a "török kártyát" játszottuk ki: a tárgyalások ténye annyira megnyugtatta a piacokat, hogy másfél év után megállapodás nélkül visszavonultunk.