Hetek óta arról tárgyalnak, hogy honnan pótolnák az orosz gázt
Az MTI friss tudósítása szerint a nevük elhallgatását kérő tisztségviselők egyike a megbeszéléseket "szükséghelyzeti tervezésnek" minősítette, amely abban az esetben lépne életbe, ha az esetleges orosz invázió kárt tenne a földgáz-infrastruktúrában, vagy Vlagyimir Putyin orosz elnök az európai országokba irányuló gázellátás szándékos leállításával torolná meg az ellene bevezetett szankciókat.
"Együttműködünk országokkal és vállalatokkal szerte a világon, hogy biztosítsuk az ellátás biztonságát, és mérsékeljük a jelenleg az amerikai népet és a világgazdaságot egyaránt érintő ársokkot" - fogalmazott a tisztségviselő, hozzátéve, hogy a tárgyalások már hetek óta folynak. Ugyanakkor nem volt hajlandó megnevezni azokat a konkrét országokat vagy cégeket, amelyekkel a Biden-kormányzat alternatív gázbeszerzésekről tárgyal.
Az illető közölte továbbá, hogy az amerikai kormány jelenleg ellenőrzi, felméri az Észak-Afrikából, a Közel-Keletről, Ázsiából és az Egyesült Államokból származó, meglévő földgázkészleteit, és tárgyal a főbb földgáztermelőkkel, hogy szükség esetén növeljék szállításaikat.
A CNN amerikai hírtelevízió információi szerint a tárgyalásokon más országok mellett Norvégia és Katar is részt vesz - írja az MTI összefoglalója.
Egy másik, magas rangú kormányzati tisztségviselő arról beszélt, hogy amennyiben Oroszország beszüntetné az Európába irányuló energiaellátást, az Moszkva gazdaságára nézve is negatív következményekkel járna. "Ez nem aszimmetrikus előny Putyin számára. Ez kölcsönös függőség" - fogalmazott a tisztségviselő.
A 2. világháború óta nem látott méretű invázió lenne az orosz támadás
Joe Biden egy másik MTI-tudósítás szerint arról is beszélt: egy Ukrajna elleni esetleges orosz támadás a második világháború óta legjelentősebb invázió lenne, tekintettel az orosz csapatok masszív jelenlétére a határ közelében. Mint mondta, egy ilyen fejlemény "megváltoztatná a világot". Egyben emlékeztetett arra, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök további csapaterősítéseket hajt végre Ukrajna Fehéroroszországgal közös határán is. Megismételte, hogy támadás esetén Oroszország "jelentős" gazdasági szankcióknak tenné ki magát.
Újságírók kérdéseire válaszolva, hogy vajon célzott szankciókkal sújthatja-e Putyint, Biden azzal felelt, hogy "Igen, el tudom képzelni".
Az amerikai elnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy "nem áll szándékában" amerikai, vagy NATO-csapatokat - az egyébként nem NATO-tagállam - Ukrajnába telepíteni.
Az Egyesült Államok, Kanada és Nagy-Britannia is elkezdte hazaszállítani Kijevben dolgozó diplomatáik családtagjait az orosz-ukrán határnál történt orosz csapatösszevonásra hivatkozva.