Lassult a gazdasági növekedés üteme az Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet tagállamaiban a harmadik negyedévben. Az előzetes adatok szerint az OECD 35 tagországában negyedéves összevetésben 0,6 százalékkal nőtt a hazai össztermék (GDP) július-szeptemberben, szemben a második negyedévben mért 0,8 százalékkal. Az eurozónában és az EU-ban egyaránt kis mértékben, 0,7 százalékról 0,6 százalékra mérséklődött a növekedési ütem.
A hét legnagyobb gazdaság közül Japán gazdasága lassult leginkább, 0,6 százalékról 0,3 százalékra. Enyhe visszaesést mértek az Egyesült Államokban, 0,8 százalékról 0,7 százalékra mérséklődött az ütem, valamint Franciaországban, ahol 0,6 százalékról 0,5 százalékra esett vissza a növekedés. Nagy-Britanniában egy tizeddel 0,4 százalékra emelkedett a GDP-növekedés üteme. Olaszországban és Németországban egyaránt 0,2 százalékponttal, 0,5 százalékra, illetve 0,8 százalékra gyorsult a növekedés negyedéves összevetésű üteme.
Éves összehasonlításban 2,6 százalékkal gyarapodott a tagországok gazdasága, ami gyorsulás az első negyedévi 2,1, illetve a második negyedévi 2,4 százalékhoz képest. Az Európai Unióban 2,4 százalékról 2,5 százalékra, az eurózónában pedig 2,3 százalékról 2,5 százalékra erősödött az ütem. A hét legnagyobb gazdaság közül Németország (2,8 százalék), az Egyesült Államok (2,3 százalék) és Franciaország (2,2 százalék) számolt be a legerősebb növekedésről.
Magyarországon január-márciusban 1,3 százalékkal, április-júniusban 0,9 százalékkal, július-augusztusban pedig 0,8 százalékkal növekedett a gazdaság az előző negyedévhez képest. Éves összevetésben az első és a harmadik negyedévben egyaránt 3,9 százalékkal, a másodikban pedig 3,7 százalékkal bővült a GDP.
Meglepődtek az elemzők: mégsem azt hozta a gazdaság, amit vártak? Ahogy arról már korábban írtunk, a harmadik negyedévben 3,6 százalékkal nőtt a gazdaság az előző év azonos időszakához képest, a tisztított adat 3,8 százalék lett. Ez többé-kevésbé megegyezett a külföldi elemzők várakozásaival, ugyanakkor alulmúlta a régió teljesítményét, sőt a régiós növekedési statisztikák összességében inkább azt sugallják, hogy a többi Közép-Kelet Európai ország jobban tud profitálni általános európai fellendülésből. Tovább >>> |