A német sajtó szerint a tárca egyszerre 18 fejlesztést tervez a Bundestag hozzájárulását igénylő 25 milliós értékhatáron felül, köztük olyan vitatott ügyekben, mint a drónok használata. A tervek szerint Heron TP típusú harci drónokat lízingelnek az izraeli gyártótól.
Tegyék meg tétjeiket: mennyire lesz kínos? Merkel Trumphoz utazik Az amerikai elnök április 27-én a Fehér Házban fogadja a német kancellárt. Tovább a cikkhez >>> |
Holger Neumann ezredes elmondta: a járműveket fegyverzet nélkül, de felfegyverezhető állapotban kívánják lízingelni, és a beszerzéstől függetlenül döntenek majd arról, hogy csak felderítésre, vagy fegyveres akciókra is használják-e őket. A német légierő jelenleg felderítési céllal alkalmaz pilóta nélküli repülőket, a Heron 1 típusú távirányítású repülőkért több mint egymilliárd eurót fizet a gyártónak egy lízingszerződés keretében, amely a 2010-2019-es időszakra vonatkozik.
Még mindig távol járnak a NATO-kvótától
Az új elképzelések szerint a Maliban és az Afganisztánban folytatott műveletben bevetett drónokról szóló megállapodást is meghosszabbítják, 2020 februárjáig. Többek között 18 darab Mars II típusú rakétavető, 6 Hercules típusú szállító-repülőgép, 7 mentőhelikopter és 32 nyerges vontató vásárlását is tervezik, valamint felújítanák a Puma típusú harcjárműveket és korszerűsítenék az Eurofighter típusú harci repülőgépek radartechnológiáját is.
Ezek még nem végleges tervek, megvalósításuk az idei szövetségi költségvetésről szóló tárgyalások is befolyásolhatják, amelyek a kormányalakítás elhúzódása miatt még nem értek véget. Az előző ciklusban a parlament összesen 77 darab, 25 millió eurót meghaladó haderőfejlesztési programot szavazott meg. A hosszú távú tervek szerint 2030-ig 130 milliárd eurót költenek a német haderő fejlesztésére.
Németország védelmi költségvetése tavaly 37,004 milliárd euró volt, ami ugyan csaknem 8 százalékos növekedés 2016-hoz képest, de a hazai GDP csupán 1,2 százalékát teszi ki. A NATO elvárása szerint a tagállamoknak 2024-ig a hazai össztermék (GDP) 2 százalékának megfelelő összegig kell közelíteniük védelmi kiadásaikat.
Hajszálra a világháború: azon múlik, hogy mennyire pontosan céloznak? Vlagyimir Putyin orosz elnök arra figyelmeztetett: káosz törhet ki a nemzetközi kapcsolatokban, ha a nyugati országok tovább támadják Szíriát. Az amerikaiak már nem tárgyalnak többé Aszaddal, az oroszok ellen pedig órákon belül újabb szankciókat jelentenek be. A franciák szerint nem üzentek hadat a légicsapással Szíriának, csak rendet raktak - és egyébként se találtak el egy oroszt sem. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |