Az amerikai haditengerészet által közreadott felvételen Tomahawk cirkálórakétát indítanak szíriai célpontok felé az amerikai Monterey repülőgép-hordozó fedélzetéről a Vörös-tengeren 2018. április 14-én. (MTI/AP/Amerikai haditengerészet/Trey Fowler) |
Emlékezetes: szombaton az Egyesült Államok, Franciaország és az Egyesült Királyság 105 rakétát lőtt ki Szíriára. A Pentagon közlése szerint három olyan létesítmény volt a célpont, amelyeknek vegyi fegyverek előállításához vagy tárolásához volt közük. A támadásoknak az orosz és az amerikai hírszerzés szerint nincsenek sem orosz, sem civil áldozatai - azonban igencsak kiélezte a feszültséget Oroszország és az Egyesült Államok illetve számos más ENSZ-tagállam között.
Küldetés teljesítve
Trump a támadás után azt írta a Twitteren: ennél jobban nem mehetett volna a támadás - "küldetés teljesítve."
A perfectly executed strike last night. Thank you to France and the United Kingdom for their wisdom and the power of their fine Military. Could not have had a better result. Mission Accomplished!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 14, 2018
A támadás után Oroszország kérésére összehívták az ENSZ Biztonsági Tanácsát egy rendkívüli ülésre, itt azonban elutasították a légicsapás elítélésére tett orosz határozati javaslatot.
Káosz fenyeget Putyin szerint
Putyin az iráni elnökkel, Hasszán Rohanival tárgyalt telefonon; a Reuters tudósítása szerint egyetértettek abban, hogy a nyugati támadással csökkentek az esélyei annak, hogy politikai megoldást sikerül találni a 7 éve húzódó szíriai konfliktusra. Putyin arról beszélt: ha folytatódnak a szerinte az ENSZ alapokmányát is sértő akciók, az elkerülhetetlenül káoszhoz vezet a nemzetközi kapcsolatokban.
Az amerikai védelmi minisztérium által közreadott képen az amerikai haditengerészet egyik tengeralattjárójáról Tomahawk robotrepülőgépet lő ki szíriai célpontra 2018. április 14-én. Április 14-én hajnalban az amerikai, a brit és a francia haderő légicsapásokat hajtott végre szíriai vegyifegyver-létesítmények ellen arra hivatkozva, hogy a szíriai kormányhadsereg követte el az április 7-i kelet-gútai vegyifegyver-támadást. (MTI/AP/Amerikai védelmi minisztérium) |
Tovább feszítik a húrt: újabb oroszellenes szankciókat jelentenek be
Eközben Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete a CBS műsorában arrül beszélt: hétfőn újabb gazdasági szankciókat jelentenek be Oroszország ellen - azok a cégek lesznek érintettek, amelyek az Asszad-rezsimet különböző felszerelések értékesítésével hozzásegítették az Aszad-rezsimet ahhoz, hogy vegyi fegyvert tudjon bevetni.
Közvetlen tárgyalásokról már hallani sem akar az Egyesült Államok
Haley szerint a légicsapások célja nem háború megindítása és emberek legyilkolása volt - a háború "az utolsó dolog, amit az elnök akarna". Arra viszont nem lát lehetőséget, hogy Aszad elnökkel közvetlen tárgyalásokat folytassanak - ahogy fogalmazott, Aszad nem éri meg tárgyalni Aszaddal. A szíriai helyzet rendezéséről folyó genfi tárgyalásokon azért az Egyesült Államok továbbra is rész vesz. Most Oroszországon a sor, hogy rábírja Szíriát a tárgyalásokra - mondta Haley.
Haley megismételte a Pentagon korábbi állítását, miszerint a szombati támadással évekkel vetették vissza a szíriai vegyifegyver-programot.
A Szíriai Tudományos Kutatóközpont egyik rommá vált épülete Damaszkusz Barzeh kerületében 2018. április 14-én. Hajnalban amerikai, brit és francia harci gépek célzott légicsapásokat hajtottak végre szíriai feltételezett vegyifegyver-raktárak ellen, válaszul az április 7-én a kelet-gútai Dúma városában elkövetett vegyifegyver-támadásra. (MTI/AP/Haszan Ammar) |
Azért nem lesz világháború, mert nagyon pontosan céloztak?
Macron francia elnök arról beszélt: Franciaország nem üzent hadat Aszadnak, a légicsapáshoz az Iszlám Állam ellen folytatott harc jegyében csatlakoztak, Szíriában politikai megoldást szeretnének.
Az MTI így tudósít Macron szavairól: "A hadművelet katonai szempontból sikeres volt, a (rezsim) vegyifegyver-kapacitása megsemmisült (...) a nemzetközi közösség lépett fel". A kérdés persze az, hogy legitim módon lépett-e fel az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország az ENSZ felhatalmazása nélkül.
"Az ENSZ Biztonsági Tanácsának három állandó tagja avatkozott be a nemzetközi legitimitás legszigorúbb keretében, a vegyi fegyverek használatát tiltó egyezmények megsértése miatt anélkül, hogy háborút hirdetett volna Bassár el-Aszad rezsimje ellen" - mondta Emmanuel Macron. "Nagyon pontosan céloztuk a nemzetközi joggal ellentétes vegyifegyver-létesítményeket és semmilyen kárt nem okoztunk az oroszoknak" - hangsúlyozta a francia elnök.