3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A svájci hadsereg barométer pontossággal jelezte előre az európai geopolitikai vihart, ellentétben a hazai operett-honvédséggel. Ha Trump és Putyin átnyúl Nyugat-Európa feje fölött, akkor a NATO volt főparancsnok-helyettese szerint az egy új Jaltai-paktumhoz vezethet.

Sokakat megleptek a sorsfordító 2016-os év drámai történései Európában és Amerikában, holott csupán egy évvel ezelőtti előrejelzésünket kellett volna megszívlelni. A globalizáció két fővárosa – London és Washington – ellen saját népe lázadt föl, megerősítve a régi mondást, miszerint „Azé a vár, akié a mező”. A Brexit népszavazás után az angol font olyan volatilis mozgást mutatott be, mint egy feltörekvő piaci deviza – valóban, a font idén 16 százalékát veszítette el értékének a dollárral szemben.

Svájc előbbre látott

Véget ért a XX. század, annak globalizációs központjai és nemzetközi intézményei a szemünk előtt üresednek ki és válnak működésképtelenné. A nyugati világ nemzetei elértek ahhoz a ponthoz, ahol a polgárok dühe kitört a diszfunkcionális politikai intézményeik ellen. Ezen a helyen kell a tisztelet jeleként levenni a kalapot a svájci hadsereg irányítói előtt, akik ebben az évtizedben már három hadgyakorlaton modellezték az európai integráció szétesését. Felmérték a növekvő szociális feszültséget a kontinensen és aggasztotta őket, hogy az európai közéleti diskurzus „veszélyesen agresszívvé vált”. Mennyivel felelősebb és professzionálisabb hozzáállás ez, mint a hazai, ahol az operett-honvédséget csak akkor kezdik el kis lépésekben fejleszteni, amikor a globális geopolitikai vihar már kitört. Ahol a kormányzat még mindig százmilliárdokat szór el látványsportokra, miközben a létfontosságú helikoptertenderre évek óta nincsen pénz.

Káncz Csaba

EU- és eurózóna-zűrök

Márpedig 2017-ben akár az EU sorsa is megpecsételődhet, hiszen az Európai Bizottságot vezetési válság bénítja, s közben olyan politikai kockázatok fenyegetik a kontinenst, amelyeken egyáltalán nem biztos, hogy sikerül úrrá lenni. Szinte minden tagállamban megfigyelhető a populista pártok előretörése, a tradicionális elit elutasítása, ami a jövő évi holland, francia és német választásokon csúcsosodhat ki. Fennáll a veszély, hogy a kontinens két táborra esik szét. Az egyik oldalon lesznek Berlinnel az élen azok, akik az összefogást, a liberális értékeket és az erős EU-t hirdetik.

A másik térfélen Le Penék követelik a bezárkózást, az együttműködést Moszkvával és az uniós kilépéssel játszanak. Az eurózóna továbbra is vérzik az olasz és görög sebeken, a gazdasági és versenyképességi problémák mellett erősödnek a politikai kockázatok is Rómában és Athénban.

Új Jaltai-paktum felé?

Az amerikai demokratikus intézmények a következő hónapokban megmutathatják, hogy mennyire erősek. Trump számára a külpolitika is a pénzről és nem értékekről szól. Nem véletlen, hogy Trump csapatánál kialakult az a meggyőződés, miszerint véget kell vetni egyes NATO-tagállamok potyautas bliccelésének és felül kell vizsgálni a Washington által korábban adott háborús garanciákat.Trump tehát relativizálja az 1949 óta fennálló biztonsági garanciákat, és ez Richard Shireff, a NATO volt főparancsnok-helyettese szerint arra mutat, hogy a védelmi szövetség öt éven belül felbomolhat. Ha pedig Trump és Putyin átnyúl Nyugat-Európa feje fölött, akkor Shireff szerint az egy új Jaltai-paktumhoz vezethet. Nos, minden jel szerint a 2017-es év sem lesz kevéssé izgalmas a geopolitikában, mint a 2016-os.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG