4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kihívásokkal teli év következik mind a kontinensünkön, mind az Atlanti óceán túlpartján. De mit gondol a svájci hadsereg főparancsnoka Európa politikai állapotáról? Közben a globális ökológiai rendszer megindította súlyos válaszcsapásait.

Turbulens év végéhez közeledünk itt Európában, ezért nem érdektelen számba vennünk, hogy milyen kihívások leselkednek ránk 2016-ban. Ezekben a napokban, amikor a világ folyamataival kapcsolatban egyre pesszimistábbá váló Ferenc pápa Karácsony előtt így szólt híveihez a Szent Péter téren: Míg a világ éhezik, izzik és egyre jobban káoszba süllyed, fel kell ismernünk, hogy a karácsonyt ünneplők részére lehet, hogy az idei lesz az utolsó”.

Európa újra forrong

El kell ismernünk, hogy világunk és kontinensünk felett újra nehéz, terhes viharfelhők gyülekeznek. A politikai centrum beomlott számos európai országban, és ez a fejlemény az 1930-as éveket idézi. Hazánkban is hirtelen túl sok lett a párhuzam a múlt század eleji történésekkel, amely a széleskörű kivándorlásban, a tömeges elszegényedésben, a közélet eldurvulásában, valamint az elitek provincializmusában és radikalizálódásában érhető tetten.

A 2008-as pénzügyi válság előbb gazdasági, majd szociális és mostanra politikai válsággá terebélyesedett Európában. A stagnálás és a defláció közepette a centrista eliteknek egyre nehezebb megnyugtató válaszokat adniuk. A politikai spektrum széttöredezettsége vált az új normává Európában, amint a frusztrált fiatalok és az elégedetlen választók tömegei dezertálnak a hagyományos pártoktól.

Elhagyhatja-e jövőre az Egyesült Királyság jövőre az EU-t? Ez bizony egy reális forgatókönyv, amely egyben egy kiemelkedő európai és globális (geo)politikai rizikófaktor az elkövetkező időszak számára, hiszen az alapjaiban rázná meg az európai integrációt. Pedig a menekültválság már így is kikezdte az Unió összetartó erejét. Éppen abban az időszakban erősödnek fel az Unióban a centrifugális erők, amikor egyébként világosnak kellene lennie, hogy a kor aktuális és nagy kihívásaival – így többek között a globális ökológiai válság, a nemzetközi kereskedelem, a migráció és az adóelkerülés – egyetlen nemzetállam sem tud önállóan megbirkózni.

Mindennek tetejébe pedig vasárnap megszólalt a svájci hadsereg főparancsnoka, André Blattmann, aki szerint az európai közéleti diskurzus „veszélyesen agresszívvé vált". Itt most annak a haderőnek a vezetőjéről beszélünk, amely ebben az évtizedben már három hadgyakorlaton modellezte az EU szétesését. Blattmann ez alkalommal kifejtette a Schweiz am Sonntag című lapnak, hogy aggasztja a növekvő szociális feszültség a kontinensen, amely őt az elmúlt évszázad két nagy háborúja körüli időszakra emlékezteti.

Az amerikai választási év

Akárki is nyeri a novemberi elnökválasztást, az USA már soha nem lesz olyan, mint amilyennek az elmúlt évtizedekben megismertük. Elképesztő frusztráció halmozódott fel a washingtoni politikai osztállyal szemben a választók nagy csoportjaiban, akik követeléseit egyszerűen nem lehet többé figyelmen kívül hagyni. Ez a legvilágosabb üzenet, amelyet levonhatunk Donald Trump republikánus és Bernie Sanders demokrata jelöltek üstökösszerű emelkedéséből.

Donald Trump. Kép forrása: EPA

Az amerikaiak kétharmada egészen egyszerűen azt szeretné, ha Amerika más utat járna Barack Obama után. Noha mind Trump, mind Sanders kampányát élesen támadja a fősodratú média, ez nem árt nekik, mert a választók nagy része már bizalmatlanul tekint a tömegmédia megmondó-embereire.

Az ökológiai rendszer megkezdte az igazságszolgáltatást

Idén decemberben ért véget a nagy médiafigyelmet kapott párizsi klímacsúcs, amelyet a szemfényvesztő végeredményből ítélve stílszerűen a Disneyland-ben is megrendezhettek volna. Semmi nem biztosítja ugyanis, hogy betartják majd a klímacsúcson elfogadott globális klímavédelmi egyezményt.  Most, amikor halálos tornádok pusztítanak az USA déli államaiban és áradás alá került Észak Anglia nagy része, érdemes újra elolvasnunk James Lovelock tanulságos interjúját 2008-ból.

Ráadásul a 2016-os El Nino az eddig tapasztalt legerősebb lesz, amelynek eredményeképpen csapadékhiány alakul ki Délkelet-Ázsia, illetve Ausztrália bizonyos részein, ami a globális mezőgazdasági termelésre is negatív hatással lesz.

A nagypolitika és a főáramlatú média évtizedek óta jórészt ignorálja, vagy egyenesen tagadja az ökológiai rendszer és a klíma részéről érkező vészjelzéseket. Túl későn és az üzleti lobbik markaiban vergődve csak félszívvel próbálják a felkent vezetők ezt az elképesztő dinamikájú folyamatot föltartóztatni. Napjainkra oda jutottunk, hogy a természet megindította súlyos válaszcsapásait.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG