6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az európai határok lezárása tíz év alatt 110 milliárd euróba kerülne, a GDP 0,8 százalékát emésztené fel – írja a francia kormány megrendelésére készített tanulmány. Egy másik becslés szerint csúnyán elszállhatnak a menekültekkel kapcsolatos költségek Németországban, a 2016-ban és 2017-ben elérhetik az 50 milliárd eurót is. Veszélybe került a német nullszaldós költségvetés.
Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter

A francia kormány egyik háttérintézetének tanulmánya szerint a Schengeni Térség belső határainak tartós lezárása tíz év alatt 110 milliárd euróba kerülne a 26 tagország számára, ami a GDP 0,8 százaléka. Csak Franciaországban tízmilliárd euróra, a GDP 0,5 százalékára becsülik a költséget, de egy átmeneti, rövidebb távú lezárás is 1-2 milliárd euróba kerülhet a szakemberek szerint – írja a Der Spiegel a Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Emlékeztetnek rá, hogy a Schengeni Egyezmény aláírása 1985-ben milyen fontos lépés volt az európai egyesítési folyamatban, mennyire sarkalatos pontja az EU-nak. A tavalyi egymillió fő feletti menekülttömeg miatt azonban Németország és öt másik ország is átmenetileg határellenőrzést vezetett be. A német belügyminiszter, Thomas de Maizière (CDU) például nemrég bejelentette, hogy az eredetileg februárig tervezett ellenőrzést határozatlan időre meghosszabbítják.

Privatizálják a határőrizetet?

A "France Strategie" nevű intézet szerint főleg a kereskedelem és a turizmus számára kerül sokba a határok lezárása. A költségek azzal egyenértékűek, mintha három százalékos különadót vetnének ki a kereskedelemre. Attól tartanak, a kereskedés volumene 10-20 százalékkal is csökkenne.

Az EU határőrizeti szerve, a Frontex vezetője, Fabrice Leggeri eközben azt mérlegeli, hogy magáncégeket vessenek be a határokon menekültek regisztrációjánál, mert az egyes országok hatóságai nem győzik a munkát.

Két év alatt 50 milliárd euró

Németországban hosszú ideje folyik a vita arról a társadalom minden szintjén, hogy a menekültáradat teher-e, vagy esélyt jelent az országnak a fejlődésre – írja a Die Welt. Egy biztos, rövid- és középtávon komoly anyagi megterhelést jelent. Egy, a német munkaadókhoz közel álló kutatóintézet, az Institut der deutschen Wirtschaft (IW) szerint 2017-ig elérheti az 50 milliárd eurót a menekültügy állami költsége.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint ez az összeg két évre, a 2016-os és 2017-es kiadásra értendő, ebből 2016-ra 17 milliárd euró jut, 1,5 millió fős átlagos menekültlétszámmal számolva. (Tavaly mintegy 1,1 millió fő érkezett, de ebből becslések szerint százezer más országokba ment tovább.) Ez azonban csak az ellátás költsége, további ötmilliárdba kerülnének az integrációs és nyelvtanfolyamok.

A 2017-es évre már 2,2 milliós átlagos létszámmal, 22,6 milliárd eurós ellátási költséggel és további integrációs ráfordításokkal számolnak, így 27,6 milliárd lehet a teljes számla. A pontos létszámot persze senki sem tudja még. (Források itt és itt.)

Tavaly még istenes volt a helyzet

A Die Welt attól tart, ez már felborítja a német nagykoalíció eddig költségvetési kalkulációit. Ahogy beszámoltunk róla, ősszel még a 2014-es kétmilliárd után 2015-re tízmilliárd euróra becsülték a menekültkiadásokat, amit lehetett abból a rendkívüli többletből (szufficitből) is finanszírozni, amit Németország elért. (Például a rekord alacsonyra, sok esetben negatívba fordult állampapír-kamatokon keletkezett megtakarítás és a rekordfoglalkoztatásból jövő többlet-adóbevételek miatt.)

A Die Welt szerint a Merkel kancellárt is adó CDU népszerűségéhez nagyban hozzájárult az egyensúlyban levő államháztartás, az adósság szinten tartása, és így igen fontos a párt számára is. Az SPD, a szocialista koalíciós partner ezt nem tartja annyira lényegesnek. (Nemrég egyébként felmerült az is, hogy az NDK-val való újraegyesítés mintájára a menekültek miatt is „szolidaritási járulékot” vezessenek be, de ez vélhetően nem volt túl népszerű gondolat, mert elég gyorsan le is került a napirendről – a szerk.)

Már csak szállodai szobákban van hely

Az említett tavalyi szufficitből még sikerült is megtakarítani és félretenni az idei menekültkiadásokra 12 milliárd eurót, ám attól tartanak, hogy mivel a téli hideg idő sem mérsékelte a vártnak megfelelően a menekültáradatot, ez hamar el fog fogyni. Wolfgang Schäuble pénzügyminiszteren nehéz kiigazodni, hol azt mondja, hogy a menekültkérdés nem pusztán anyagi kérdés, hol azt, hogy a menekültek túlságosan megterhelhetik Németországot.

A költségek azért is elszállhatnak, mert egyre többször kellenek szükségmegoldások. Berlin városa például már nem tudja hová tenni a menekülteket, akikből eddig 80 ezer érkezett a nagyvárosba, és tárgyalásokat folytat tízezer szállodai férőhely hosszú távú bérletéről. Ez nyilván nem lesz egy olcsó megoldás, ha tényleg létrejön az üzlet. Nagyon költséges a Németországba érkező kísérő nélküli kiskorúak szabályoknak megfelelő elhelyezése is.

Nincs jele spórolásnak

Az államnak, az önkormányzatoknak és a tartományoknak egyaránt spórolni kellene – állapítja meg a cikk, majd hozzáteszik, hogy ennek az ellenkezője történik. Az adó-többletbevételek és az alacsony kamatkiadások ellenére a tartományok fele tavaly újabb adósságokat csinált. Az államnak is nagy tervei vannak, például az elektromos autók fejlesztését szeretné támogatni.

Egy megoldás az lehet, ha minél jobban elősegítik a menekültek gyors munkába állását, ehhez azonban számos bürokratikus akadályt is le kéne bontani. (És nagy erőfeszítések kellenének az oktatás, nyelvoktatás, szakmai át- és továbbképzés terén is – a szerk.)

Korábban sok becslés látott napvilágot arról, mennyivel emelhetik a menekültek a gazdasági növekedést, fél-egy százalékos éves növekedésről szóló adatok is napvilágot láttak. Az ellátásukra költött pénzek ugyanis vállalkozásoknak jelentenek keresletet, az államhoz egy része visszafolyik adóbevételként. Ugyanakkor az integrációt, a menekültek munkába állását sokan igen problémásnak, költségesnek, hosszú lefutásúnak tartják. (Mint videónkban Bokros Lajos is.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG