3p
Történelmi csúcsra, 10,6 millióra emelkedett a Németországban élő külföldi állampolgárok száma 2017-ben.

A szövetségi statisztikai hivatal adatai szerint a növekedés legfőbb oka az Európai Unióhoz 2004 óta csatlakozott országokból érkező bevándorlás.

A Destatis közleménye szerint a külföldi állampolgárok nyilvántartásában (AZR) 2017. december 31-én 10 623 940 ember szerepel, ami 5,8 százalékos - 584 860 fős - növekedés az egy évvel korábbi 10 039 080-hoz képest.

A hivatal legutóbbi - 2017 első negyedévéből származó - adata szerint Németországnak 82,6 millió lakosa van, a nem német állampolgárok aránya így nagyjából 13 százalék. A magyar állampolgárok száma tavaly év végén 207 025 volt, egy évvel korábban 192 340.

Több a kelet-európai, mint a muszlim bevándorló

A mintegy 585 ezer fős tavalyi növekedés a menekültválság előtt, 2013-ban tapasztalt ütemnek felel meg, és meghaladja az utóbbi 10 év 388 ezer fős éves átlagát - áll a Destatis közleményében, amely szerint 2017-ben két tényező volt meghatározó: az EU-n kívüli, úgynevezett harmadik országokból érkező bevándorlás csökkenése, és az EU-hoz 2004 óta csatlakozott országokból (Bulgária, Ciprus, Csehország, Észtország, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia, Szlovénia, Románia) érkező bevándorlás régóta tartó növekedése.

Tényleg rossz Németországban élni? A Privátbankár.hu cikkéből kiderül. >>>

A harmadik országokból származó külföldiek száma 163 ezer fővel emelkedett, szemben az egy évvel korábbi 665 ezerrel. A legnagyobb növekedést a szíriai, az iraki és az afganisztáni állampolgároknál mérték, körükben a nettó bevándorlás (a bevándorlók és kivándorlók számának különbsége) 61 ezer főt, 17 ezer főt, illetve 5 ezer főt tett ki.

Az EU-s országokból érkezett külföldiek száma az egy évvel korábbi 277 ezer után 439 ezer fővel emelkedett 2017-ben, a legnagyobb mértékben a lengyelek, a románok és a bolgárok száma nőtt, 85 ezer, 85 ezer, illetve 45 ezer fővel.

A Destatis kiemelte, hogy az utóbbi tíz év fejleményei azt mutatják, hogy folyamatosan emelkedik a 2004 óta csatlakozott, úgynevezett új EU-s államokból induló bevándorlás jelentősége Németországban. Az új EU-tagállamok valamelyikének állampolgárságával rendelkezők száma 2007 és 2017 között 919 ezerről 2,6 millióra emelkedett, ami 185,7 százalékos növekedés. A legnagyobb mértékű emelkedés a román és a bolgár állampolgárok csoportjában ment végbe 636,3 százalékkal, illetve 563 százalékkal.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Blokád a Hormuzi-szorosban: megvan, hány hajó jutott át
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 19:50
Minden próbálkozót visszaküldtek.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapnak azok, akiknek nincsen magyar rendszáma
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:57
Csütörtökön árváltozás jön.
Makro / Külgazdaság Bejelentették: tényleg megóvja a választási eredményt a Mi Hazánk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:36
Ezt Toroczkai László közölte szerdán.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Európában az iráni válság miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 14:02
Az EU szerint elhúzódó energiaválság jöhet, ha folytatódik az iráni konfliktus.
Makro / Külgazdaság Felsejlett a technikai recesszió képe a magyar gazdaságban, de mit tehet ellene az új kormány?
Imre Lőrinc | 2026. április 15. 12:59
A legrosszabb forgatókönyv esetén akár technikai recesszióba is süllyedhet idén a magyar gazdaság. Az iráni háború miatti energiaválság hatásait még nem lehet pontosan megbecsülni, de kínálati és versenyképességi oldalon is újabb problémákat okozhat Európában. Idehaza az ipari termelés már februárban is visszaesett, ami nem jó jel.
Makro / Külgazdaság Erste: Az ország érdeke az lenne, hogy az üzemanyagok hatósági árait azonnal kidobjuk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 12:18
Csütörtökön újabb nagy csökkenés várható a benzin és a gázolaj piaci árainál. Eközben az Erste elemzői azt írják, kiszolgáltatott helyzetbe került az ország energiabiztonsága, ezért azonnal ki kellene vezetni a hatósági árakat az üzemanyagoknál.
Makro / Külgazdaság Magyar Pétert felkérte Sulyok Tamás az új kormány megalakítására
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 11:10
Az új Országgyűlés alakuló ülése május 5-én vagy 6-án lehet.
Makro / Külgazdaság „Kiterjesztjük a rezsicsökkentést” – mondta Magyar Péter a közmédiában
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 10:10
Erősen kezdett a Kossuth rádióban és a köztévében Magyar Péter, őszintén és határozottan beszélt a riporterekkel. 
Makro / Külgazdaság Betlizett az ipar februárban, nehéz lesz a Tisza-kormány dolga
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:30
Megerősítette az első becslésben szereplő adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ipari termelés éves és havi alapon is csökkent Magyarországon februárban.
Makro / Külgazdaság 390 milliárdos informatikai közbeszerzés: megvannak a nyertesek
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:19
A Digitális Kormányzati Ügynökség óriási tenderén több tucat informatikai vállalkozás osztozik, ismerős nevek is vannak a nyertesek között.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG