4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sok-sok hónapja tartanak az adatok az amerikai jegybank által optimálisnak tartott szintek felé, de most el is érték őket. Már rég folytatnia kellett volna a Fednek a kamatemelést, vajon ezek után is talál-e még kifogást, hogy mégse kelljen meglépnie, vagy végre helyreáll a szokásos monetáris politika?

Hibátlan adatok

Az amerikai munkanélküliség már tavaly elérte, azóta alulmúlta az 5 százalékos szintet, amelyet a gyakorlatban teljes foglalkoztatásnak tekintenek, hisz az 5 százalék összejön azokból, akik csak pár hónapig keresnek állást, valamint a pályakezdőkből, akiknél ugyancsak néhány hónap az időszak, illetve akik lakóhelyüktől messze találnának csak munkát. A munkaerőpiac tehát a gyakorlatban már kissé feszes ilyenkor, sok a betöltetlen álláshely is, ami béremelési nyomást vált ki.

Nos, ez már eddig is megvolt, most viszont megérkezett hozzá az infláció is. Emelkednek a bérek, alacsonyak a kamatok, és szemben pl. a németekkel, akik az elmaradt kamatot még külön megtakarítják, az amerikaiakat könnyebb fogyasztásra ösztönözni. Nos, a Reuters szerint ezt most a Fed második legfontosabb embere, Stanley Fischer alelnök is elismerte, mondván, lényegében teljesült a 2 százalékos inflációs cél és a teljes foglalkoztatottság egyaránt. Arra azonban nem tett utalást, mikor várható a kamatemelés.

Félnek-e még?

Ilyen mutatók mellett, ami a gazdaság teljesen egészséges mivoltára utal, már illene legalább 2 százalékon állni az alapkamatnak, ezzel szemben az még mindig csak 0,4 környékén van (nincs pontosan megadva, csak a 0,25-0,5 közti sáv). Így most legfőbb ideje lenne emelni, és nem is csak egyszer, hanem az egymást követő kamatdöntő üléseken, esetleg 1-2 kihagyással, legalább hatszor, egyúttal helyreállítva a konkrét számot a sáv helyett.

Kérdés, lesz-e ereje akárcsak egy emelésre is a jegybanknak, vagy megint az történik, hogy félnek, maguk sem tudják mitől (talán egyszerűen csak elszoktak attól, hogy létezik más is, mint a 0 kamat), és előrángatnak valamilyen mondvacsinált okot. Korábban a kínai gazdaság növekedésének lassulásától ijedtek meg, legutóbb pedig a brit EU-kilépési népszavazás eredményétől, aminek semmilyen hatása nem lett az amerikai gazdaságra, de egy 3 napos ijedelmen túl még a tőzsdékre sem, hisz azok szüntelenül ütik az új csúcsokat.

Nem lehet az égig érni

Ha lett volna bármilyen hatása azoknak az okoknak, amiket felhoztak, az látszott volna a munkaerőpiacon is, az infláción is. Pont azért ezt a két adatot figyelik, mert a jegybank számára ezek a gazdaság lázgörbéi. Márpedig látszik, hogy semmilyen tartósan kedvezőtlen hatás nem jelentkezett, az amerikai gazdaság teljesen rendben van. Azzal pedig minden fejlett országnak szembe kell nézni, hogy a korlátlan növekedés ideje lejárt, most a világ többi része zárkózik fel.

A 3-4 százalékos, vagy még nagyobb növekedési számok Kelet-Európában jellemzőek, zajlik a 26 éve esedékes felzárkózás. Emellett ott van még India, Vietnam és még jó pár másik ázsiai ország magas növekedési ütemével (és persze a kínai közel 6 százalék sem kevés), nem beszélve Afrika alacsony bázisról induló gazdaságairól.

Az utolsó esély

Jó esetben tehát normalizálja kamatpolitikáját az amerikai jegybank, és idővel követi az EKB. Ha nem így lesz, akkor az adatok vélhetően nem maradnak a tökéletes egyensúlyi szinteken, hanem tovább emelkedhet az amerikai infláció. Mégpedig olyan szintre, amit már nagyon nem tartana kívánatosnak nem hogy a Fed, de senki más sem, hisz korábban évtizedekig pont ez ellen küzdöttek.

Igen ám, de akkor mit kezdhetnek már a kamatokkal? 4-5 százalékos infláció esetén eltart másfél-két évig is, mire a kamattal utána loholnak az áremelkedésnek, vagy pedig egyszerre kell egy szokatlanul nagyot emelni, ami pánikreakciónak tűnne. Ha most nem emelnek a szeptemberi ülésen, kicsúszhatnak a folyamatok az amerikai monetáris hatóság kezéből.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
Makro / Külgazdaság Földön, vízen, levegőben: megújítják az ukránok az európai közlekedési kapcsolataikat
Mester Nándor | 2024. április 30. 15:01
Ukrajna számára létfontosságú, hogy minden lehetséges módon eljuttassa mezőgazdasági terményeit az export célországaiba Európában és azon kívül is, felhasználva a közúti kapcsolatrendszert, valamint a folyami és a tengeri kikötőket is. A közvetlen személyforgalom vasúton fejlődhet, de új buszjáratok is megjelenhetnek a nyugat-ukrajnai városok és Kijev bevonásával. Mindehhez persze pénz kell, apróbb részletekben már sikerült is szerezniük.
Makro / Külgazdaság "Befagyott" a német munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:55
Majdnem 6 százalékos a munkanélküliség Németországban. 
Makro / Külgazdaság Rombolásra készül Trump, ha megválasztják
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:01
Donald Trump hatalomra kerülése a novemberi elnökválasztás nyomán egyértelműen több lenne kormányváltásnál – derül ki amerikai elnök ígéreteiből. 
Makro / Külgazdaság Olcsóbban jönnek az élelmiszerek
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:51
A magyar ipar termelői árai lejjebb mentek éves szinten. Az élelmiszereknél majdnem 7 százalékos a csökkenés. 
Makro / Külgazdaság Csalóka számok a turizmusban: csak a tavalyi padlónál jobb a helyzet
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:41
A vendégéjszakák száma 25, a vendégeké 30 százalékkal nőtt 2023 márciusához képest.
Makro / Külgazdaság Kulcsjátékos fogta vissza Magyarországot
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:30
Bár bővült a magyar gazdaság, az ipar teljesítménye rosszul alakult. 
Makro / Külgazdaság Hoppá! Hirtelen olcsóbb lett az üzemanyag a Mol-kutakon
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 07:49
Jelentősen csökkentette az árakat a Mol a saját töltőállomásain. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG