6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az utóbbi időben egyre többször kerül szóba a Trump által kirobbantott kereskedelmi háború. Sorra jönnek ki a hangzatosabbnál hangzatosabb címek a növekvő vámokról és viszontvámokról, melyek egyértelműen hatással lehetnek a nemzetközi kereskedelemre, és egyre nagyobb aggodalmat váltanak ki a különböző régiók és eszközosztályok befektetőinek körében. De mit jelent Trump harca a piacok számára?

A Fidelity International portfoliómenedzsere szerint egyelőre képtelenség megjósolni, hogy milyen változásokat indukál majd a jelenlegi helyzet a globális kereskedelemben, a gazdasági növekedést azonban nem csak nem csak a vámok fenyegetik. Másrészről – miközben folytatódik a poltikai manőverezés - a jelenlegi, bizonytalansággal jellemezhető időszakban a portfóliók kezelői valószínűleg védekező álláspontra kényszerülnek majd – mondta Eugene Philalithis.

Fordulópont, vagy csak szájkarate?

Az USA és Kína közötti kereskedelem kapcsán folyamatosan nő a feszültség, de most tetőfokára hágott, amikor Trump elnök bejelentette, hogy 50 milliárd dollár összegű vámot tervez kivetni a kínai importra, és további 200 milliárdot, ha Kína netán megtorló intézkedéseket léptetne életbe. Ez fontos fejlemény, és majd idővel eldől, valódi fordulópontot jelent-e. A befektetőknek azonban a világkereskedelem kapcsán néhány más tényezőt is észben kell tartaniuk: többek között a globális gazdasági lassulás átfogó hatásait (melyek – főleg Kína irányából – számos kockázatot hordoznak), az árutőzsdei árfolyamokat és az erős amerikai dollárt – írják elemzésükben.

Ennek a lassulásnak néhány jele máris észrevehető – a gyártói menedzser indexek például arra utalnak, hogy az új exportmegrendelések volumene drámai módon csökkent az év elején tapasztalt csúcspontjukhoz képest: a legújabb adatok 2016 augusztusa óta nem tapasztalt mélyponton járnak.

Van okuk az óvatosságra

Ezt a helyzetet tovább súlyosbítja az erős dollár, mely további aggodalomra ad okot, és egyértelmű következményekkel járhat a nemzetközi, legfőképpen a feltörekvő piacok számára. Ezek a fejlemények várhatóan hatással lesznek az árutőzsdei árfolyamokra is, melyek jelentősen befolyásolják a nemzetközi kereskedelmet, és bár jelenleg minden szem az emelkedő olajárakra szegeződik, a többi nyersanyag ára nem tart lépést az olajéval.

Tusk megkongatta a vészharangot: Európa kifut az időből?

A menekültválság és a kereskedelmi háború tartja sakkban az öreg kontinenst. További részletek >>>

Az elemzők szerint összességében elmondható, hogy a globális kereskedelemre ható, egyre növekvő feszültség az előttünk álló hónapokban fenyegetést jelent majd a piacokra, de nem ez lesz az egyetlen dolog, ami álmatlan éjszakákat okozhat a befektetőknek. A Fidelity szakembere szerint jó pár okuk van az óvatosságra, és az elmúlt, nagyjából 18 hónapban fokozatosan ki is építették a védekező pozíciójukat, mivel számítanak arra, hogy 2018 második felében növekedni fog a volatilitás.

Mit tehetnek a befektetők?

A Fidelity Global Multi Asset alap kezelése során különböző eszközökre támaszkodhatnak – például lehetőségük van arra, hogy a piaci körülmények változásaitól függően rugalmasan mozogjanak az eszközosztályok és régiók között: ázsiai befektetési minősítésű kötvénypozícióink egy részét fokozatosan USA-beli kötvényekre váltják át, és a következő negyedév során valószínűleg további defenzív eszközöket is felvesznek majd a portfólióba.

A befektetők csökkentették magas hozamú kitettségüket, mivel ez az eszközosztály az elmúlt években erős teljesítményt nyújtott, és az értékeltségek jelentősen emelkedtek, de továbbra is előnyben részesítik az USA magas hozamú kötvényeit a többi regionális piaccal szemben, mivel az előbbieknek változatlanul kedveznek mind a fundamentális, mind a technikai körülmények – írják az elemzésben.

Annak érdekében, hogy a ciklus előrehaladtával tovább erősítsék a védekező pozícióinkat, fedezeti ügyletekkel igyekszenek elkerülni a piacot fenyegető néhány legfontosabb kockázatot. A részvénypiaci fedezeti ügyleteik például lehetővé teszik, hogy részesüljenek az érintett részvények viszonylag vonzó hozamaiból, de védelmet is jelentenek a regionális és szektorspecifikus kockázatokkal szemben.

Kétélű kard a túlzott védekezés

Feltörekvő piaci devizakitettségük egy részét továbbra is fedezeti ügyletekkel védik, így lehetőségük van kihasználni a feltörekvő piaci (helyi devizában jegyzett) kötvények előnyeit, miközben némileg enyhítik a feltörekvő piaci devizák árfolyamváltozásaiból eredő kockázatokat, melyeket az idén már több ízben megtapasztaltak.

Az ilyen jellegű hedge-ügyletek az egyre bővülő befektetési kockázatokkal szembeni védekezésük fontos elemét alkotják, ugyanakkor lehetővé teszik, hogy ne kelljen lemondaniuk a kedvező lehetőségek kihasználásáról sem. Tény, hogy a defenzív hozzáállás kétélű kard lehet a befektetők kezében, és nagyon könnyű megfeledkezni annak a hátrányairól, ha túl nagy mértékben fektetnek alacsony hozamú, alacsony jövedelmű eszközökbe, és nem használják ki a kínálkozó lehetőségeket.

Végső soron egyértelmű, hogy a piacok számára fokozottan bizonytalan időszak felé haladunk, és a kereskedelmi háború körüli egyre nagyobb felhajtás jó példa arra, hogy milyen hírek kavarhatják fel a piacokat az év hátralevő részére. Persze a globális növekedés nem csupán a vámoktól függ, és azt majd csak később fogják látni a szakértők, hogy milyen, kézzel fogható hatással lesznek ezek a vámok a világgazdaságra.

Philalithis szerint a világpiaci kitettséggel rendelkező és a tőke értékének megőrzését fontosnak tartó befektetőknek tudatában kell lenniük az ezek által jelentett kockázatoknak és az év második felére jellemző, átfogó világgazdasági körülményeknek. Ebből a szempontból a defenzív hozzáállás nagyon is ésszerűnek mondható.

Trump hirtelen olajat öntött a tűzre: már nem úszhatjuk meg a háborút

Az amerikai elnök nemrég újabb követ vetett az egyébként is háborgó vízbe: 20 százalékos védővámmal fenyegette meg az európai autógyártókat, ami Magyarországot is érzékenyen érintheti. Az első számítások szerint 300 milliárd dolláros kereskedelmi forgalom kerülhet veszélybe, a folyamat (egyelőre beláthatatlan) végén a vásárlók lehetnek a legnagyobb vesztesek. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hír jött a 30 éves amerikai jelzáloghitelekről
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 15:03
Az Egyesült Államokban három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a július 4-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Nincs mese, árat emelhetnek a benzinkutak
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 09:48
Az olajár miatt történik minden.
Makro / Külgazdaság Lantos Csaba szerint nagyon megéri Putyinnal üzletelni
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 07:46
Az energiaügyi miniszter az orosz gáz áráról is beszélt.
Makro / Külgazdaság NATO 5 százalék: óriási blöff vagy sorsfordító elhatározás?
Litván Dániel | 2025. július 9. 05:41
Mindenki reszkethet majd Európától, ha a NATO-tagállamok elkezdik önteni a pénzt a védelmi képességeikre? Vagy megint csak szép szavakat hallhattunk, a valóság pedig más lesz?
Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG