A pénzügyi rendszert érő sokkok és a 2020-as évtizedben várható további turbulenciák erősíteni fogják a nemzetközi szintű szakmai egyeztetések fontosságát
- mondta Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke az MNB és az Official Monetary Financial Institutions Forum (OMFIF) kétnapos konferenciájának megnyitóján, Budapesten.
A jegybank által az MTI-nek hétfőn küldött közleményből kiderül, hogy a konferencián a világ négy kontinenséről számos szakértő vett részt, 29-en tartottak előadást.
David Marsh, az OMFIF elnöke kiemelte, hogy a globális gazdaságot érő pénzügyi és geopolitikai kihívásokkal szemben manapság mindenki "nem konvencionálisan" jár el. Emlékeztetett Lámfalussy Sándorra, aki évtizedekkel ezelőtt egy hasonlóan turbulens időszakban folytatott szemléletformáló tevékenységet a gazdaságpolitika területén.
Tobias Adrian, az IMF Monetáris és tőkepiaci osztályának igazgatója előadásában a pénzügyi ciklusok egy újszerű szemléletét mutatta be, amely a szabályozó hatóságok számára lehetővé teszi, hogy gyorsabban reagáljanak a turbulenciákra.
Az első panelbeszélgetés résztvevői szerint az elmúlt hónapok válságtapasztalatai arra mutatnak rá:
a pénzügyi stabilitás jelenleg nincs közvetlen veszélyben, de hosszú távon nagyobb jelentőséget kell tulajdonítani a geopolitikai kockázatoknak.
Egy másik panelben arról volt szó, hogy hosszabb távon az új, digitális piaci szereplők - fintech és bigtech cégek - a hagyományos pénzügyi intézményekkel szoros együttműködésben szélesíthetik piaci jelenlétüket. A szakértők egyetértettek abban, hogy a jövő pénzügyi rendszerében az adat kiemelt szerepet fog játszani.
További panelbeszélgetéseket tartottak a digitális jegybankpénzről, a banki és pénzügyi stressztesztekről, a klímakockázati szcenáriókról, a pénzügyi rendszert érintő prudenciális keretrendszerről és a digitalizációról.