A szervezők állítása szerint 40 ezren vehettek részt a megmozduláson, illetve a hatóságok további 10 ezer támogatójukat feltartóztatták útban a Dorin Recean kormányfő vezette kabinet és Maia Sandu elnök elleni demonstrációra.
A tüntetők egyebek között előrehozott választásokat követeltek, illetve azt, hogy az állam legalább a téli hónapokra vonatkozóan vállalja át a lakossági energiaköltségeket.
A moldovai rendőrség nagy erőkkel biztosította a rendet Chisinau belvárosában, de a megmozdulás nagyrészt békésen zajlott. Mindössze hat fiatalt állítottak elő "feltűnő viselkedés" miatt, egyiküknél egy kést is találtak.
Az ellenzék is megosztott volt a tüntetés megítélésében. Ion Chicu - aki az oroszbarátnak tartott Igor Dodon korábbi államfő idején miniszterelnök volt - például arról beszélt, hogy "az ilyen légből kapott, populista és elfogadhatatlan követelésekkel", mint a lakossági áram- és fűtési számlák állami átvállalása, inkább segítenek, mintsem ártanak a hatalmon lévőknek.
A moldovai elnök a hét elején azzal vádolta meg Oroszországot, hogy destabilizálni igyekszik Moldovát.
Maia Sandu szerint Moszkva diverzánsokkal, illetve a szökésben lévő Ilan Shor - a SOR Párt elnöke - és Vlad Plahotniuc csoportosulásaival karöltve akarja megbuktatni a kormányt, hogy Moldova orosz befolyás alá kerüljön, és ezáltal meggátolják tervezett csatlakozását az Európai Unióhoz. Moszkva teljesen alaptalannak minősítette a vádakat.
Moldova tavaly júniusban kapta meg az európai uniós tagjelölti státuszt.
(MTI)