5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Iparági egyeztetésen vitatták meg a kávépiac helyzetét - az alacsony termelői bevételek és a klímaváltozás ugyanis kiszámíthatatlanul hat a kávé árára.

A termelők alacsony bevétele, a klímaváltozás, a rohamosan növekvő kereslet és a munkaerőhiány is komoly felfordulást okozhat a kávéárakban, a világ háromnegyede pedig még nem is számít rendszeres fogyasztónak - derült ki a Financial Times cikkéből.

Jelenleg az Egyesült Államok a legnagyobb fogyasztóerő a piacon: a Nemzetközi Kávészervezet (ICO) adatai szerint az amerikaiak a mintegy 400 millió csésze kávét fogyasztanak naponta, az Egyesült Államok éves importja pedig több mint 4 milliárd dollár. Kínában még ismeretlen a reggeli kávézás kultúrája, de ha ez változik, annak jelentős következményei lehetnek – tette hozzá a Napi.hu.

A Financial Times háttéranyaga szerint Londonban, Manhattanben vagy Tókióban nagyjából 3-4 dollár, (800-1100 forint) egy csésze kávé ára, amiből a kávébabot előállító farmerek öt centet látnak (13 forint). Egy font zöldkávé ára 1,30 dollár (340 Ft)  a jelenlegi piaci árakon. Ebből 50 csésze kávét lehet főzni, ami azt jelenti, hogy háromdolláros árral számolva az ellátási lánc végén 150 dollár (39 000 Ft) bevétel keletkezik.

Valakik tehát nagyot kaszálnak az üzleten, de nem a termelők. Az iparág nyári fórumán asztalhoz ültek a kolumbiai és nyugat-afrikai, valamint a vietnámi exportőrök képviselői. Mind egyetértettek abban, hogy ilyen nevetséges termelői bevételek mellett nem lehet tovább folytatni a kávébabtermesztést.

Visszahoznák a kvótarendszert?

Uganda mezőgazdasági minisztere elmondta: a kávécserjéink öregek, a földjeink kimerültek. Harcolunk a klímaváltozás hatásai ellen, a farmereink egyre idősebbek, mivel a fiatalok nem akarnak az ágazatban dolgozni. A technológiai fejlesztésre nincs elég pénz.

A statisztikák szerint a világpiaci kávéárak csaknem kétharmadukkal csökkentek a 80-as évek eleje óta, míg a termelők bevétele a felére esett. A hatvanas években még jobb volt a helyzet a 1989-ig működő árkartell miatt, amelyben a legnagyobb termelő és fogyasztó országok vettek részt. A termesztők ekkor még a végfelhasználói ár 27 százalékát kapták meg.

Egy cappuccino átlagára a környező országokban
Kiev, Ukrajna: 230 FT
Budapest, Magyarország: 398 Ft
Belgrád, Szerbia: 415 Ft
Zágráb, Horvátország: 440 Ft
Ljubljana, Szlovénia: 460 Ft
Prága, Csehország: 560 Ft
Bukarest, Románia: 565 Ft
Varsó, Lengyelország: 640 Ft
Bécs, Ausztria: 980 Ft
Forrás: numbeo.com

A nyolcvanas években Vietnam is belépett a kávépiacra, a hidegháború vége pedig a a kvótarendszer megszűnésével járt. A termelőkhöz 1990 és 2009-között már csak a végső ár átlag 17 százaléka jutott el. Az Egyesült Államok, a világ legnagyobb kávéfogyasztó országa azért is pártolta a kvótarendszert, mert attól tartott, hogy az alacsony árak miatt csekély bevételek szociális robbanáshoz vezethetnek "hátsó udvarában", Közép- és Dél-Amerikában.

A nagy termelők tehát útkeresés előtt állnak. Brazília, Vietnám és Kolumbia visszahozná a termelési kvótákat, Indonézia és Honduras csatlakozásával ez realitássá is válhat. A konferencián elhangzott az is, hogy ha minden csésze kávé után csak plusz öt dollárcentet (10-15 Ft) fizetnének a fogyasztók és ezt megkapnák a termelők, az sokat számítana.

A farmereknek a tőzsdei kereskedelem megadóztatása is jelentős bevételt generálhatna az iparág képviselői szerint. Ha a határidős kávékontraktusokkal kapcsolatos spekulációkat folytató londoni és New York-i vállalkozásokat rábírnák, hogy csak egy kicsit forgassanak vissza a hasznukból a farmereknek, már az nagy segítség lenne.

Kínában a tea az úr

A világ 50 legnagyobb kávéfogyasztójának listáját Finnország vezeti, itt évente átlagosan 9,6 kg kávét fogyasztanak fejenként. Ezt követi Norvégia (7,2 kg), Hollandia (6,7 kg), Szlovénia (6,1 kg) és Ausztria (5,5 kg).

A Caffeineinformer 2013-as adatai szerint Magyarország a 24. a rangsorban, átlag több mint 3 kilogrammal.

A klímaváltozás azonban még nagyobb éket verhet a kereslet és kínálat közé. Számos kolumbiai és etiópai termesztő kénytelen egyre magasabbra telepíteni ültetvényeit, a változó éghajlat  miatt ugyanis egyre szárazabbak az alacsonyabban fekvő régiók. Brazíliában az alacsonyabb fekvésű részeken a rovarkártevők szaporodtak el szintén a globális felmelegedés helyi hatása miatt.

A lanyhuló kínálattal szemben a kereslet folyamatosan nő: a világ lakóinak háromnegyede, több mint 5 és fél milliárd ember ugyanis még nem fedezte fel a kávénak köszönhető élvezetet. Japánban fejenként átlag háromnaponta fogy el egy csésze és Kínában, ahol a tea az úr, az átlagemberek alig isznak kávét. Az alábbi térképen megtekinthetők a legfrissebb adatok a kávéfogyasztással kapcsolatban.

A hatalmas potenciál az új fogyasztókra jelentősen megnövelheti a farmerek jövedelmét, ugyanakkor jelenleg nem látszik, milyen magasra mehet fel a frissítő fekete ára.

Elképesztő, mennyi kávét iszunk – de honnan jön?

Az Eurostat összesítése szerint tavaly mintegy 3 millió tonna kávét importált az öreg kontinens, ami 10 százalékos növekedést jelent az elmúlt évtizedben. A behozatal összesen 6,9 milliárd eurót tett ki. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>>

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG