A nyersolaj ára 2 százalékkal, kéthavi csúcsra emelkedett hétfőn - azaz március 18-án - részben a korábbinál gyengébb közel-keleti kínálat, részben az erősebb kínai és egyesült államokbeli kereslet miatt – adta hírül a Reuters. A Brent határidős tőzsdei jegyzései hordónként 87 dollár közelébe emelkedtek, a WTI ért közel 83 dollárt kellett adni.
Kedd délelőttre pici gyengülés nyomán hordónként 86,79, illetve 82,70 dollárra csökkent a jegyzés. Ezzel a drágulással a Brent és a WTI is tavaly október vége óta nem látott szintet jár meg. Szakértők
szerint az olaj ezzel túlvetté vált, azaz olyan szintre drágult, ahonnan – minden egyéb tényezőt változatlannak feltételezve – inkább lefelé, mint felfelé vezet az út. Ami a kínálatot illeti Irak, az OPEC olajkartell második legnagyobb termelője bejelentette, hogy a következő hónapokban naponta 3,3 millió hordó exportját tervezi. Ezzel kompenzálja, hogy az elmúlt két hónapban többet vitt ki az OPEC+ (OPEC+Oroszország) keretében januárban megállapított kvótájánál. Így februárhoz képest napi 130 ezer hordóval csökkent a kínálata.
Eközben Szaúd-Arábia az év első két hónapjában tartotta magát ahhoz, hogy a decemberi napi 6,308 milliós olajexport helyett 6,297 milliót hozzon a felszínre. Oroszországban a sorozatos ukrán dróncsapások az olajfinomítókra hét százalékkal csökkentették az ország olajfinomítói kapacitását. Ez szakértők szerint arra kényszeríti az országot, hogy közel 200 ezer hordóval, napi 2,15 millió hordóra emelje olajexportját a hazai feldolgozási lehetőség hiányában. Az USA-ban várhatóan áprilisban nő az olajpala-kitermelés.
Kína életjeleket mutat a tavalyi gyengélkedés után
A keresletet a világ legnagyobb olajimportáló országa, Kína váratlanul jó gazdasági teljesítménye erősíti. Feldolgozóipar teljesítménye és a kiskereskedelmi forgalom is jobban alakult január-februárban, mint amire a szakértők számítottak. Ez megnyugtathatja az ország vezetőit annak ellenére, hogy az ingatlanpiacon továbbra is siralmas a helyzet.
Összességében az év első két hónapjában három százalékkal voltak magasabbak a kínai olajvásárlások, mint 2023 azonos időszakában. Az olajfinomítók felpörgették teljesítményüket, hogy kiszolgálják az holdújévi ünnepi szezonban megnőtt keresletet. Az amerikai Fed a szakértők lényegében egybehangzó véleménye szerint a korábban várt május helyett csak júniusban kezdheti mérsékelni alapkamatát és bizonytalan, hogy idén hány hasonló lépést tesz. Az indok a vártnál erősebb gazdasági növekedés és makacsabb infláció. Az USA-ban növelni fogja az olajkeresletet, hogy a kormány az év végéig visszatárolja azt a 180 millió hordó olajat, amit a Biden-adminisztráció az ukrajnai háború kitörése után szabadított fel a stratégiai tartalékból az olajár elszállásának megelőzése érdekében. Emellett a BP Indiana államban lévő nagy finomítójában a februári áramkimaradás után visszatérnek a normális működéshez, ami szintén növeli a
keresletet. (Forrás: Reuters, Yahoo Finance)