3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Előállt az a helyzet, ami a lehető legkedvezőtlenebb az autósok nézőpontjából. Egyszerre húzza az olaj árát az erős kereslet és tolja a gyenge kínálat, aminek hatása már látszik a tőzsdei jegyzéseken.

A nyersolaj ára 2 százalékkal, kéthavi csúcsra emelkedett hétfőn - azaz március 18-án - részben a korábbinál gyengébb közel-keleti kínálat, részben az erősebb kínai és egyesült államokbeli kereslet miatt – adta hírül a Reuters. A Brent határidős tőzsdei jegyzései hordónként 87 dollár közelébe emelkedtek, a WTI ért közel 83 dollárt kellett adni.

Ez most egy rossz kombináció
Ez most egy rossz kombináció
Fotó: Depositphotos

Kedd délelőttre pici gyengülés nyomán hordónként 86,79, illetve 82,70 dollárra csökkent a jegyzés. Ezzel a drágulással a Brent és a WTI is tavaly október vége óta nem látott szintet jár meg. Szakértők
szerint az olaj ezzel túlvetté vált, azaz olyan szintre drágult, ahonnan – minden egyéb tényezőt változatlannak feltételezve – inkább lefelé, mint felfelé vezet az út.  Ami a kínálatot illeti Irak, az OPEC olajkartell második legnagyobb termelője bejelentette, hogy a következő hónapokban naponta 3,3 millió hordó exportját tervezi. Ezzel kompenzálja, hogy az elmúlt két hónapban többet vitt ki az OPEC+ (OPEC+Oroszország) keretében januárban megállapított kvótájánál. Így februárhoz képest napi 130 ezer hordóval csökkent a kínálata.

Eközben Szaúd-Arábia az év első két hónapjában tartotta magát ahhoz, hogy a decemberi napi 6,308 milliós olajexport helyett 6,297 milliót hozzon a felszínre. Oroszországban a sorozatos ukrán dróncsapások az olajfinomítókra hét százalékkal csökkentették az ország olajfinomítói kapacitását. Ez szakértők szerint arra kényszeríti az országot, hogy közel 200 ezer hordóval, napi 2,15 millió hordóra emelje olajexportját a hazai feldolgozási lehetőség hiányában. Az USA-ban várhatóan áprilisban nő az olajpala-kitermelés.

Kína életjeleket mutat a tavalyi gyengélkedés után

A keresletet a világ legnagyobb olajimportáló országa, Kína váratlanul jó gazdasági teljesítménye erősíti. Feldolgozóipar teljesítménye és a kiskereskedelmi forgalom is jobban alakult január-februárban, mint amire a szakértők számítottak. Ez megnyugtathatja az ország vezetőit annak ellenére, hogy az ingatlanpiacon továbbra is siralmas a helyzet.

Összességében az év első két hónapjában három százalékkal voltak magasabbak a kínai olajvásárlások, mint 2023 azonos időszakában. Az olajfinomítók felpörgették teljesítményüket, hogy kiszolgálják az holdújévi ünnepi szezonban megnőtt keresletet. Az amerikai Fed a szakértők lényegében egybehangzó véleménye szerint a korábban várt május helyett csak júniusban kezdheti mérsékelni alapkamatát és bizonytalan, hogy idén hány hasonló lépést tesz. Az indok a vártnál erősebb gazdasági növekedés és makacsabb infláció. Az USA-ban növelni fogja az olajkeresletet, hogy a kormány az év végéig visszatárolja azt a 180 millió hordó olajat, amit a Biden-adminisztráció az ukrajnai háború kitörése után szabadított fel a stratégiai tartalékból az olajár elszállásának megelőzése érdekében. Emellett a BP Indiana államban lévő nagy finomítójában a februári áramkimaradás után visszatérnek a normális működéshez, ami szintén növeli a
keresletet. (Forrás: Reuters, Yahoo Finance)

Laptársunk, az ugyancsak a Klasszis Médiához tartozó Mfor szombatonként a hazai üzemanyagárakat nemzetközi összevetésben is megvizsgálja, az Mfor Üzemanyagár-figyelő cikkeit ide kattintva olvashatja. >>

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG