3p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Előállt az a helyzet, ami a lehető legkedvezőtlenebb az autósok nézőpontjából. Egyszerre húzza az olaj árát az erős kereslet és tolja a gyenge kínálat, aminek hatása már látszik a tőzsdei jegyzéseken.

A nyersolaj ára 2 százalékkal, kéthavi csúcsra emelkedett hétfőn - azaz március 18-án - részben a korábbinál gyengébb közel-keleti kínálat, részben az erősebb kínai és egyesült államokbeli kereslet miatt – adta hírül a Reuters. A Brent határidős tőzsdei jegyzései hordónként 87 dollár közelébe emelkedtek, a WTI ért közel 83 dollárt kellett adni.

Ez most egy rossz kombináció
Ez most egy rossz kombináció
Fotó: Depositphotos

Kedd délelőttre pici gyengülés nyomán hordónként 86,79, illetve 82,70 dollárra csökkent a jegyzés. Ezzel a drágulással a Brent és a WTI is tavaly október vége óta nem látott szintet jár meg. Szakértők
szerint az olaj ezzel túlvetté vált, azaz olyan szintre drágult, ahonnan – minden egyéb tényezőt változatlannak feltételezve – inkább lefelé, mint felfelé vezet az út.  Ami a kínálatot illeti Irak, az OPEC olajkartell második legnagyobb termelője bejelentette, hogy a következő hónapokban naponta 3,3 millió hordó exportját tervezi. Ezzel kompenzálja, hogy az elmúlt két hónapban többet vitt ki az OPEC+ (OPEC+Oroszország) keretében januárban megállapított kvótájánál. Így februárhoz képest napi 130 ezer hordóval csökkent a kínálata.

Eközben Szaúd-Arábia az év első két hónapjában tartotta magát ahhoz, hogy a decemberi napi 6,308 milliós olajexport helyett 6,297 milliót hozzon a felszínre. Oroszországban a sorozatos ukrán dróncsapások az olajfinomítókra hét százalékkal csökkentették az ország olajfinomítói kapacitását. Ez szakértők szerint arra kényszeríti az országot, hogy közel 200 ezer hordóval, napi 2,15 millió hordóra emelje olajexportját a hazai feldolgozási lehetőség hiányában. Az USA-ban várhatóan áprilisban nő az olajpala-kitermelés.

Kína életjeleket mutat a tavalyi gyengélkedés után

A keresletet a világ legnagyobb olajimportáló országa, Kína váratlanul jó gazdasági teljesítménye erősíti. Feldolgozóipar teljesítménye és a kiskereskedelmi forgalom is jobban alakult január-februárban, mint amire a szakértők számítottak. Ez megnyugtathatja az ország vezetőit annak ellenére, hogy az ingatlanpiacon továbbra is siralmas a helyzet.

Összességében az év első két hónapjában három százalékkal voltak magasabbak a kínai olajvásárlások, mint 2023 azonos időszakában. Az olajfinomítók felpörgették teljesítményüket, hogy kiszolgálják az holdújévi ünnepi szezonban megnőtt keresletet. Az amerikai Fed a szakértők lényegében egybehangzó véleménye szerint a korábban várt május helyett csak júniusban kezdheti mérsékelni alapkamatát és bizonytalan, hogy idén hány hasonló lépést tesz. Az indok a vártnál erősebb gazdasági növekedés és makacsabb infláció. Az USA-ban növelni fogja az olajkeresletet, hogy a kormány az év végéig visszatárolja azt a 180 millió hordó olajat, amit a Biden-adminisztráció az ukrajnai háború kitörése után szabadított fel a stratégiai tartalékból az olajár elszállásának megelőzése érdekében. Emellett a BP Indiana államban lévő nagy finomítójában a februári áramkimaradás után visszatérnek a normális működéshez, ami szintén növeli a
keresletet. (Forrás: Reuters, Yahoo Finance)

Laptársunk, az ugyancsak a Klasszis Médiához tartozó Mfor szombatonként a hazai üzemanyagárakat nemzetközi összevetésben is megvizsgálja, az Mfor Üzemanyagár-figyelő cikkeit ide kattintva olvashatja. >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hír jött az amerikai gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 16:37
Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásoknál jelentősebben nőtt a foglalkoztatottak száma januárban az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet szerdán közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Kínában kezdenek bepöccenni, a vámok mellett Panama miatt is
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 12:14
„Mélységesen elégedetlen” Kína Trump húzásaival, panaszt is tesznek.
Makro / Külgazdaság Sajnálni fogja, ha nem tankol még szerdán!
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 11:17
Csütörtöktől drágább lesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG