Volodimir Zelenszkijnek 10 pontos terve van a háború befejezésére. Idén nyáron egyébként Dzsiddában és Koppenhágában is voltak hasonló csúcstalálkozók. Most több mint 50 ország nemzetbiztonsági és politikai tanácsadóira, valamint nemzetközi intézményekre számítanak – többre, mint az augusztusi szaúdi csúcson tartott nagyjából 40-nél.
"Ez a találkozó erőteljes jele annak, hogy Ukrajna körül megmarad az egység ” – mondta a héten Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője.
Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerint a máltai tárgyalásoknak „nincs köze a békés megoldás kereséséhez”.
Zelenszkij béketerve szerint Oroszországnak ki kell vonnia a csapatait Ukrajna nemzetközileg elismert határain belülről, beleértve a 2014-ben elcsatolt Krím félszigetet is.
Oroszország – amely azt állítja, hogy 2022 szeptemberében hivatalosan elcsatolta a négy ukrán régiót, Luhanszkot, Donyecket, Herszont és Zaporizzsját – elutasított minden olyan felvetést, amely a területek visszaadását jelentené.
A résztvevők között van az USA, az EU és Nagy-Britannia, valamint Törökország, amely felajánlotta magát közvetítőnek Ukrajna és Oroszország között. A találkozón Dél-Afrika, Brazília és India is részt vesz – az Oroszországot is magában foglaló Brics-blokk tagjai.
Kína óvatosan lépdel Oroszország Ukrajna elleni háborújával kapcsolatban, és még em világos, hogy részt vesz-e a máltai csúcstalálkozón.