Ursula von der Leyen az Európai Bizottság Ukrajna, Moldova és Georgia uniós csatlakozásához elvárt reformokról szóló jelentésének bemutatásakor közölte, az Európai Bizottság a csatlakozási tárgyalások megkezdését javasolja Bosznia-Hercegovinával is, amint az ország eléri az ahhoz szükséges megfelelés elvárt szintjét.
Az EU-bővítés a hosszú távú stabilitás, a béke és a jólét hajtóereje az egész kontinensen. Az EU-tagság geostratégiai befektetés egy erős, stabil és egységes, közös értékeken alapuló Európába. Hatékony eszköz a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok tiszteletben tartása előmozdítására. Az EU-tagsági kilátások a hiteles, érdemeken alapuló átalakulás fő mozgatórugója. Alapvető fontosságú a megbékélés és a stabilitás előmozdítása érdekében az európai kontinensen - hangoztatta von der Leyen, adta hírül az MTI.
Közben Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter Brüsszelben belga kollégájával is tárgyalt, azon a megbeszélésen szintén az ukrán uniós tagság felé vezető út volt a fő téma. A kijevi politikus azt az ígéretet kapta, hogy az uniós elnökséget 2024 első felében ellátó Belgium mindent megtesz a folyamat felgyorsítása érdekében - jelentette az Interfax Ukraine hírügynökség.
Kijevnek, amely prioritásként kezeli az EU- és a NATO-tagság elérését, még előrehaladást kell elérnie számos területen ahhoz, hogy pontos dátumot kapjon a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez. Ide tartozik a korrupcióellenes küzdelem fokozása, a kisebbségek helyzetének javítása és az oligarchák hatalmának megtörése, hívta fel rá a figyelmet a Politico.
A labda most az uniós tagállamokat tömörítő Európai Tanács térfelén pattog, amely a decemberi EU-csúcson dönt majd a Bizottság javaslatáról.
Mindemellett a román államfő a közösségi oldalán közölt bejegyzésben, a bukaresti külügyminisztérium pedig közleményben üdvözölte szerdán az Európai Bizottság bejelentését.
Klaus Iohannis elnök történelmi jelentőségűnek nevezte az értékelést, amely szerinte Ukrajna és Moldova átfogó reformtörekvéseinek "teljes mértékben megérdemelt elismerése".
A bukaresti külügyminisztérium pedig reményét fejezte ki, hogy az Európai Bizottság javaslata nyomán még idén megszületik a döntés a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről Ukrajnával és Moldovával, Georgia pedig megkapja a tagjelölti státuszt.
Arról, hogy miként lehet EU-tag Ukrajna, itt írtunk: