5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Balkán általában és Macedónia különösképpen újra geopolitikai csatározások színhelye, ahol Brüsszel ’soft power’ megközelítésének már nem osztanak kártyát. Macedónia az Európa – így Magyarország – energiaellátásáért dúló Kelet-Nyugat küzdelemben, a Török Áramlat gázvezeték európai folytatásának egyik kulcsállamaként kerülhetett kereszttűzbe.
Tüntetők albán és macedón zászlót lengetve a Nikola Gruevszki miniszterelnök vezette kormány lemondását követelik Szkopjéban. (MTI/EPA/Georgi Licovszki)

Az Európa Bizottság hivatalos álláspontja szerint az elkövetkező öt évben nem kerül sor további EU bővítésre. Az európai integráció és geopolitikai befolyás terjeszkedésének megakadása a Balkánon nemcsak az oroszok figyelmét keltette fel. A kínaiak is növelik befektetéseiket, hogy geopolitikai teret és befolyást nyerjenek a térségben.

Mindeközben a magas ifjúkori munkanélküliség következtében erősödik a radikalizmus a Balkánon. Mirsad Kebo, a Bosnyák-Horvát Föderáció volt alelnöke szerint országa dobogós helyen van az Iszlám Állam kötelékében harcolók számát tekintve. Az uniós tagságra aspiráló Bosznia-Hercegovina hatóságai mérsékelt sikerrel küzdenek ellenük. A muszlim lakosság a Balkánon mintegy 9,3 millióra, vagyis az összlakosság 23 százalékára tehető és túlnyomórészt az iszlám szunnita ágához tartozik.

Magyarország is érdekelt fél

Eközben a kis Macedóniában is forrósodik a politikai helyzet, többen a Balkán új puskaporos hordójáról beszélnek. A balkáni ország nagyhatalmi játszmáknak volt a színtere történelme során és ez napjainkra sem változott. A múlt század elején az oszmán birodalom fölbomlasztásában osztottak rá szerepet, most pedig az Európa – így Magyarország – energiaellátásáért dúló Kelet-Nyugati küzdelemben, a Török Áramlat gázvezeték európai folytatásának egyik kulcsállamaként kerülhetett kereszttűzbe. Az évi 63 milliárd köbméter gáz szállítására tervezett Török Áramlaton 47 milliárd köbméter földgáz kerülne Európába, 16 milliárd köbméter pedig közvetlenül Törökországnak jutna.

A belpolitikai színtéren is áll a bál. Az ellenzék szerint a kormány tudatosan generál feszültséget a macedón és az albán lakosság között, mert el akarja terelni a figyelmet a belpolitikai botrányokról. Az ellenzéki szociáldemokraták elnöke, Zoran Zaev hónapok óta a kormány "piszkos ügyeit" bemutató lehallgatott beszélgetéseket tesz közzé, amelyeket állítása szerint a kémelhárításnál dolgozóktól kapott. A felvételek szerinte azt bizonyítják, hogy a kormányzó jobboldali VMRO-DPMNE az utóbbi években több választáson is csalt, valamint törvényellenesen hallgatta le több mint 20 ezer ember telefonját. Ez az ország történetének eddigi legnagyobb belpolitikai botránya. Johannes Hahn EU bővítési biztos március eleji szkopjei látogatásakor azt üzente a macedónoknak, hogy a parlamenten belül kell megoldaniuk a párbeszédet, vagyis hogy az EU nem igazán fog teljes mellszélességgel beszállni a konfliktusba.

Macedónia egyenes úton volt a NATO-ba, és EU-tagjelölt ország lett belőle 2005-ben. A tárgyalások azonban nem tudtak érdemben megkezdődni, mivel Görögország történelmi okból vitatja Macedónia hivatalos nevét, és folyamatosan vétót emelt a tagsága ellen. Az utolsó, 2002-es népszámlálás szerint a kétmilliós ország lakosságának 64 százaléka macedón, 25 százaléka albán (rajtuk kívül még törökök, romák, szerbek, vlachok, pomákok is élnek Macedóniában). Az albánok úgy vélik, hogy a macedónok adminisztratív eszközökkel próbálják létszámukat a valósnál kisebbnek prezentálni (ezért sem akarják figyelembe venni a külföldön élő vendégmunkásokat), míg a szlávok között tartja magát a nézet, hogy a 2001-es felkelés után egy évvel elvégzett népszámlálás eredményeit az akkori kormány - hogy kedvezzen az albánoknak – meghamisította.

Macedónia, a balkáni ukrajnizáció új színtere?

Egyelőre nem tudni, ki állhat az állítólagos terroristák mögött, akik a múlt hét végén Kumanovóban 30 órás tűzpárbajt vívtak a macedón rendőrséggel. Az összecsapásoknak huszonkét halálos áldozata közül nyolc rendőr, tizennégy pedig egy fegyveres csoport tagja.  Nikola Gruevszki macedón kormányfő szerint külföldi terroristák alkották a mintegy negyvenfős csoportot. A szkopjei belügyminisztérium ezt azzal egészítette ki, hogy a harcosok között többen olyanok is voltak, akik háborús tapasztalatokat szereztek a Közel-Keleten.

Petar Cvetkovics, a szerb Katonai Biztonsági Szolgálat vezetője szerint a fegyveresek többsége a Koszovóból érkezett, de egyes tagjai macedóniaiak, illetve dél-szerbiaiak voltak, közös céljuk pedig Nagy-Albánia létrehozása volt. Hozzátette, hogy Nagy-Albánia létrehozásának ötletét a Nyugat bizonyos mértékben támogatja, erre utal, hogy az ezzel kapcsolatos legutóbbi kijelentéseket nem ítélték el. Dušan Janjić szerb szociológus, kisebbségi szakértő szerint pedig “teljesen nyilvánvaló, hogy a Nyugat célja a Balkán ukrajnizációja. A macedón fejlemények hasonlatosak az Arab Tavaszhoz és a Majdanon történtekhez.”.

Az orosz külügyminiszter szerint az Európai Unió "szégyenlősen" reagál a Balkánon történtekre, és hozzátette, hogy szerinte fennáll a veszélye annak, hogy hasonló támadások történnek a közeljövőben is. Moszkva egy évszázada és jelenleg is komoly energiák bevetésével óhajtja megvetni a lábát a Balkánon és Nikola Gruevszki macedón kormányfőt a saját emberének tekinti. A szociáldemokrata Zoran Zaevet pedig többen Szopjéban a hírhedt neokonzervatív amerikai külügyi államtitkárral, Victoria Nulanddal hozzák összefüggésbe, aki annak idején a kijevi Majdanon is exponálta magát.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG