Florida mindig is vonzó piac volt az ingatlanosoknak, főleg persze a lakásban utazóknak, de most nem ez a hír. Hanem az, hogy immár az üzleti célú, úgynevezett kereskedelmi ingatlanok (irodaházak, raktárak, adatközpontok, hotelek, bevásárlóközpontok) terén is egyre nagyobb szükség van a felkészült szakemberekre, akik ismerik a piacot, akár befektetési szempontokat is képesek felsorakoztatni, ha arra van szükség.
Az amerikai és a globális üzleti ingatlanpiacra szakosodott Bisnow portál a napokban jött ki egy figyelemre méltó kutatással, amiből egyrészt kiderülnek érdekes részletek a piacról, másrészt azt is megtudhatjuk, hogy mennyit keresnek az Egyesült Államokban azok az ingatlanosok, akik ezzel a területtel foglalkoznak.
Florida legnagyobb ingatlanpiaca természetesen Miamiban van és megint egyre fajsúlyosabb a város és az állam gazdasági életében. Két éve – ez a legfrissebb adat - Miami város GDP-jének 21,5 százalékát állította elő az ingatlanos szektor, ez az arány azóta bizonyosan nőtt, ez a tranzakciókból is látszik.
Az üzleti negyedben irodatornyok és üzletközpontok, kicsit kijjebb, Miami Beachen természetesen a hotelek sorjáznak, a külső városrészeken több méretes raktárpark és lakónegyed is található. Az üzleti negyedben sok cég megint elkezdett terjeszkedni, a vállalatok visszarendelték dolgozóikat otthonról és legalább heti 3, de inkább 4 napot benn kell tölteni, vagyis az irodaigények a régiek.
A város a teljes amerikai ingatlanos álláspiacon 5,3 százalékot hasított ki magának az idei első félévben. Ez óriási emelkedés, hiszen a korábbi években, különösen a Covid előtti évtizedben szinte mindig 1 százalékon vagy az alatt állt. Nagyon keresettek lettek a hozzáértő emberek, értékbecslők, fejlesztők, bérbeadási szakemberek és a kapcsolódó hitelezési szektorban dolgozók. Ebben a tekintetben Florida, s benne Miami gyakorlatilag felzárkózott Los Angeles, New York vagy Texas szintjére.
Az egyik személyzeti tanácsadó vállalat vezetője azon kesergett, hogy helyben született fiatal vagy középkorú ingatlanos szakértőt egyre nehezebb találni. Emögött az van, hogy a pár évtizede más amerikai államokból fiatalon oda költözött szakemberek még mindig állásban vannak és többnyire vezetői posztokat töltenek be. Hiába nőttek az ingatlanosok juttatásai, a fiatal pályakezdők nem számíthatnak olyan vaskos fizetésekre, mint New Yorkban vagy Kaliforniában, ezért nem is nagyon találni ilyeneket.
Manapság legalább 4-5 éves tapasztalattal bíró jelölteket keresnek az ingatlanfejlesztők, az ingatlanbefektető cégek és a tanácsadói szektor. Lényeg, hogy ne kelljen költeni kiképzésükre, hanem szinte azonnal bevételt termeljenek. A fizetéseket meg kellett emelni ahhoz, hogy egyáltalán legyenek jelöltek. Az egyik ismert helyi ingatlanos vállalkozás az országos átlagnál 12 ezer dollárral többre emelte a kezdő éves fizetést, ez most így 130 ezer dollárnál tart és több mint New Yorkban vagy Los Angelesben.
Tehét a jó szakemberek kellenek, már csak azért is, mert megint növekszik az építési kedv a kereskedelmi ingatlanok piacán az Egyesült Államokban. Az úgynevezett Dodge Momentum Index (ez a megkezdett projektek számát és értékét vizsgálja) szerint most júniusban rögtön 10 százalékot ugrott. A megrendelő nagyvállalatok - leginkább a technológiai fejlődés felgyorsulása miatt - adatközpontokra vágynak, a fejlesztők és a kivitelezők nagy örömére. A CBRE globális ingatlantanácsadó cég júniusi felmérése szerint a befektetők is kapcsoltak és a megkérdezett sok-sok befektető cég mindegyike növelni akarja portfóliójában az adatközpontok részesedését.