Az irodapiac továbbra is súlyos válságban van a tengerentúlon. Rengeteg régebbi, kevésbé korszerű vagy erősen kihasználatlan irodaház esetén merül fel a kérdés: jöjjön a lerombolás vagy találjanak nekik valami más funkciót és igyekezzenek ehhez az átalakításhoz elegendő forrást is szerezni.
Eric Adams, New York ambiciózus polgármestere a napokban öt manhattani kerületre kiterjedő programot indított el azzal, hogy felállítottak egy koordinációs részleget az önkormányzaton belül. Ennek az a feladata, hogy összehangolja az ingatlanfejlesztők, a kivitelező építőipari cégek és a különféle hatóságok munkáját – számolt be az üzleti ingatlanpiacot rendszeresen figyelő bisnow.com portál.
Az érintett öt körzetben átírják a szabályozási rendelkezéseket, megengedve, hogy az eddig csak irodai és ipari/kereskedelmi funkciókon kívül lakások is létesülhessenek. Összesen 42 nagy tömbről van szó a Madison Square Parktól nyugatra és a Garment Disctrictben.
„Itt az idei a változtatásoknak, hogy ezeket a többnyire lerobbant irodaházakat élhető, kedves és korszerű lakóépületekké alakítsák. Az új szabályozás többféle lakóépület kialakítását teszi lehetővé, egyszerre létesülhetnek üzleti alapon működő bérházak, szociális lakások és átmeneti otthonoknak helyet adó lakótömbök”- fejtegette.
Ez a koordinációs részleg a második komoly lépés a nagyváros vezetőitől ebben a témában. Az év elején egy újrahasznosítási csapat a szabályozás egyszerűsítését kezdte meg azon vállalkozók számára, akik eddig arra panaszkodtak, hogy megfulladnak a sok adminisztrációban, ha egy ilyen nagyobb átalakítási projektbe kezdenek.
Az átalakítást engedélyeznie kell egyebek mellett az örökségvédelmi hivatalnak, a tűzoltóságnak, a környezetvédelmi hatóságnak és még sok más hivatalnak. Az a cél, hogy az engedélyeztetés ne legyen hosszabb hat hónapnál.
Egyelőre nem tudni, hogy a nagyszabású irodaházak átalakításához lesz-e elegendő külső forrás. A városi önkormányzat ugyanis nem tud erre pénzt adni, ezt New York államtól várják. Valamiféle adókedvezményről viszont lehet szó, amit a beruházóknak kellene adni. Egy másik hasonló kedvezmény a bérlőknek érkezhetne, mondjuk bérletidíj-támogatás formájában.
Bostonban most októberben kezdtek el egy hasonló programot. Már jó néhány fejlesztő jelentkezett is, ők első sorban a belvárosi üzleti negyedben vágnának bele különböző méretű irodaházak átalakításába. A következő körzetekben engedélyeznek ilyen munkákat: Financial District, Chinatown, Bulfinch Triangle Historic District, Leather District, Fort Point Channel Historic District.
Az elképzelések szerint a beruházók 29 évre maximum 75 százalékos adókedvezményt kapnának. A beadott terveket akkor tekintik elfogadottnak, ha reális a megvalósíthatóság, a cégek garantálják a határidők betartását és többféle lakóépület típust hoznak létre. A munkákat legkésőbb 2025 októberéig el kell kezdeni.
A texasi Dallasban 50 irodaház születhet újjá lakóházként. Ott nem csupán a belvárosi üzleti negyedről van szó, hanem jó néhány külvárosi irodaparkról is. Speciális adókedvezményt azonban egyelőre nem vezettek be.
„Két legyet ütünk egy csapásra. Csökkentjük a lakáshiányt és eltüntetjük az üres irodákat a piacról, amivel felértékeljük az irodapiac többi ingatlanát” – mondta egy szakértő, aki azért megjegyezte: nem olcsó mulatság az irodák lakássá alakítása. A kivitelezés 250-350 dollár négyzetlábanként (1 négyzetláb=0,09 négyzetméter) ami egyes piacokon gyakorlatilag megegyezik a teljesen új irodaterület kivitelezési költségével.
Egy nem régen megjelent előtanulmány szerint New York, San Francisco, San Jose, Boston, Denver és Washington, D.C. területén van létjogosultsága az ilyen, piaci alapon működő irodából-lakások projekteknek. Másutt elég nagy arányú közpénzek is szükségesek.
Az Egyesült Államokon kívül néhány európai nagyvárosban is megkezdődött egyes irodaházak funkcióváltása. A portál Dublint hozza fel példának. Darragh O’Brien lakásügyi miniszter és Simon Coveney, a vállalkozásokat felügyelő kormánytag közösen készít elő egy nagyobb programot. Pár hónapja a Privátbankár Európai Lakásmonitor éppen az írországi helyzet bemutatásával indult, ezt a cikket itt olvashatják.
Írországban két év múlva általános választások lesznek és a kabineten folyamatosan növekszik a nyomás, hogy találjon valamilyen más módot is a lakhatási válság enyhítésére a már meghirdetett Housing for All (Lakást mindenkinek) címet viselő programján kívül. Dublinban más európai városokhoz hasonlóan szinte leálltak az új lakásépítkezések és sok kereskedelmi ingatlan projektet is elhalasztottak.