A közelmúltban Magyarországon is megjelent a koronavírus legújabb, a korábbi verzióknál fertőzőbbnek tartott mutánsa, az először Indiában regisztrált Delta-variáns. Magyarországon eddig öt személynél azonosították ezt a mutánst, közölte laptársunk, az mfor.hu érdeklődésére a Koronavírus Sajtóközpont múlt héten.
Itthon az első Delta-variánst május végén jegyezték fel, azaz egy hónap alatt alig nőtt a vele fertőzöttek száma.
A járványhelyzet javulásának trendjét – jelen állás szerint – tehát ez a mutáns sem tudta megtörni: szerencsére mind az új fertőzöttek, mind a koronavírusos halálesetek száma mélyponton van. Negyedik hullámnak per pillanat nyoma sincs.
De mire számíthatunk a jövőben a külföldi példák alapján? Ott mennyire okozott gondot eddig ez a variáns? Ezt néztük meg három európai államban.
Nagy-Britannia
A szigetországban, ahol az idei évben sokáig drasztikusan csökkent az új koronavírus-fertőzések száma az oltásoknak és a lezárásoknak köszönhetően, májusban ismét látványosan emelkedni kezdett ez a mutató:
Helyi szakértők szerint a megugrás oka a Delta-variáns, amely május végére dominánssá vált szerte az országban. Hasonló fejlemények várhatók szerte a világban, mondta a BBC-nek Muge Cevik, a St. Andrews Egyetem fertőzőbetegségekkel foglalkozó szakértője.
Ez ugyanakkor sokkal aggasztóbb azokban az országokban, ahol alacsony az átoltottság
- tette hozzá. (Nagy-Britannia továbbra is a világ élmezőnyében van ezen a téren: az emberek mintegy kétharmada már megkapta legalább az első oltását.)
A fertőzésszám emelkedése miatt a szigetországban július 19-re halasztották el az újabb járványügyi lazításokat, ami egy hónapos csúszást jelent az eredeti tervekhez képest. Addigra – a vakcinálás előrehaladtával – már nagyon jelentős immunitása lesz az egész lakosságnak, jelentette ki Boris Johnson brit kormányfő.
Az eddigi tanulmányok szerint
az AstraZeneca – a szigetországban nagyrészt ezzel oltanak – és a Pfizer a Delta-variánssal szemben is hatásos,
és ezt állítják szakértők például az orosz Szputnyikról és a kínai vakcinákról is. (Igaz, a távol-keleti oltóanyagok a Deltával szemben kevésbé védenek, mint más variánsokkal szemben.)
Nagy-Britanniában a Delta terjedése érdemben nem tette halálosabbá a vírust: a koronavírusos áldozatok száma alig emelkedett az elmúlt egy hónapban.
Németország
Németországban szintén nagyon gyorsan terjed ez a variáns. Egy hét alatt megduplázódott a részaránya az összes koronavírus-fertőzésen belül, így múlt héten már a koronavírus-fertőzések hetedét okozta ez a mutáns. Helyi szakértők szerint idővel náluk is ez a variáns válik majd dominánssá.
Az új fertőzések számában egyelőre nem látszik a Delta előretörése: a mutató április vége óta folyamatosan és jelentősen csökken.
Szintén mélyponton van a Coviddal összefüggő új halálesetek száma:
A Delta terjedése miatt ugyanakkor Angela Merkel ismét figyelmeztetett az oltási kampány jelentőségére.
A pandémia legyőzésének a kulcsa természetesen az oltás. A cél továbbra is az, hogy nyár végéig minden polgárnak fel tudjuk ajánlani az oltást, amely a tudomány jelenlegi álláspontja szerint a Delta-variáns ellen is a legjobb védelmet jelenti
- mondta a német kancellár.
Ausztria
Szintén gyorsan terjed a Delta-variáns nyugati szomszédunknál, ahol a koronavírus-fertőzések mintegy negyedét okozza ez a mutáns. Ennek ellenére a regisztrált új fertőzések száma – Németországhoz hasonlóan – itt is mélyponton van:
Szerencsére ugyanez mondható el az új Covid-halálozások számáról is:
Herwig Kollaritsch bécsi oltási szakértő kizárta egy negyedik hullám bekövetkeztét. (A magyar szakértők egy része ugyanakkor számol ezzel ősszel itthon - a szerk.) Szerinte ez a mutáns lényegében nem veszélyesebb a korábbiaknál az általa okozott betegség súlyosságát tekintve.
Hozzátette ugyanakkor, hogy 60 százalékkal fertőzőbb, és csak a teljes immunizáció (azaz mindkét oltás beadása) véd ellene.
Szerinte ez a variáns főleg a fiatalokat támadhatja meg, mivel körükben alacsony az átoltottság.
Így olyan országokban is romlott a helyzet, amelyek összességében már jól haladnak a vakcinálással: Izraelben például ismét szigorításokat vezettek be a hatóságok.
Mindenhol domináns lesz, de...
Ami pedig az európai kilátásokat illeti, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerint augusztusra Európa-szerte 90 százalékra növekedhet a Delta-variáns részaránya az összes koronavírus-fertőzésen belül az EU-ban.
Nagyon valószínű, hogy a Delta-variáns nyáron jelentősen cirkulálni fog, különösen a még oltatlan fiatalok között
-jelentette ki Andrea Ammon, az ECDC vezetője.
Összegezve: a Delta-variáns itt van Európában, és egyre inkább el fog terjedni. Ettől azonban – jelen állás szerint – nem kell különösebben félnünk, legalábbis ha be vagyunk oltva.