5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A koronavírus delta variánsa miatt Angliában elhalasztották a teljes újranyitást, az USA-ban pedig kéthetente megduplázódik a deltával fertőzöttek száma. A mutáns múlt héten gócszerűen Bécsben is felütötte a fejét. Itt a tudományos magyarázat, mennyire kell félnünk tőle. 

Angliában a teljes újranyitást halasztották el miatta, az USA-ban kéthetente duplikálódik a fertőzöttek száma, Bécsben kisebb góc alakult ki, de már Magyarországon is megjelent a delta mutáns, igaz, azóta sincs hír arról, hogy a korábbi két esetet követte-e több, vagy sem.

A korábbi brit, azaz alfa variánst és a korábbi brazil, azaz gamma variánst nem, míg a deltát aggodalomra okot adó variánsnak jelölte meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Ez után már a magas kockázattal járó titulus jár.

Az aggodalomra okot adó besorolás oka az, hogy ez a mutáns az oltatlan lakosság körére jelent fokozottabb veszélyt, ami az országok többségét, így Magyarországot is érinti, hiszen 5,367 millió lakost oltottak be eddig legalább egy dózissal, tehát még mindig van közel 3 millió potenciálisan beoltható állampolgár, akit nem véd még sem egy, sem két dózis vakcina.

A tüskefehérjékben történt a változás. Fotó: Depositphotos
A tüskefehérjékben történt a változás. Fotó: Depositphotos

A National Geographic el is magyarázza, hogy miért veszélyesebb a delta mutnás az eddigieknél, s jobban kell-e félnünk tőle, mint az eddigiektől.

„A delta „sikerének” kulcsa az, hogy voltaképpen az eddigi mutánsok vannak összegyúrva a tüskefehérjékben. Ezek a mutációk megváltoztatták a tüskefehérjék csúcsát, és ennek eredménye az, hogy a meglévő antitestek egy része kevésbé, vagy nem olyan gyakran véd” – mondja Markus Hoffmann, a németországi Leibniz Primate Research Institute biológusa.

Hoffman és mások kimutatták, hogy a delta és a hozzá szorosan kapcsolódó kappa változat elkerüli azokat az antitesteket, amelyek korábbi fertőzés és oltás során keletkeztek. Ezért néhány korábban bevált, szintetikus úton előállított antitest-terápia, például a Bamlanivimab nem is tudta semlegesíteni a delta variánst. Még szerencse, hogy más készítmények, például az Etesivimab, a Casirivimab és az Imdevimab továbbra is hatékonynak tűnnek.

A kutatók szerint a delta variáns összes, 681 tüskefehérjéjében mutációt hordoz, s mindez úgynevezett „evolúciós kapcsolóként” működhet, azaz megkönnyíti a SARS-CoV-2 bejutását a gazdasejtbe. Egy nemrégiben elvégzett tanulmány olyan változásra is felhívja a figyelmet, ami a delta 478. tüskéjében történt, amely lehetővé teszi a vírus számára a gyengébben muzsikáló antitestek elől való menekülést. 

Az indiai, angliai és amerikai adatok azt mutatják, hogy a delta négy-hat héten belül meghatározó variánssá tud válni, azaz fertőzőbb és súlyosabb, mint az előző változatok. ez utóbbira bizonyíték, hogy Skóciában közel kétszer annyian kerültek kórházba miatta.

"A magas reprodukciós ráta, a súlyosabb kimenetel és az oltások általi védettség kijátszása mutatja, hogy a delta nagyon, nagyon veszélyes változat" – mondja Deepti Gurdasani, a londoni Queen Mary University klinikai epidemiológusa, aki szerint, amint a delta belép egy országba, gyorsan elterjed, és nagy valószínűséggel néhány hét alatt az uralkodó variánssá válhat. Véleménye szerint mindez megváltoztathatja a globális járvány pályáját.

Nem túl bíztató az a megfigyelés sem, amely szerint az oltások kevésbé nyújtanak védelmet a delta ellen. Angliában a legalább egy dózissal oltottak 31 százaléka szorult sürgősségi ellátásra a delta miatt. A National Geographic által említett tanulmány ezeket a fontos megállapításokat tette:

  • két dózis Pfizer az alfa mutáns ellen 93 százalékos védelmet nyújt, míg a delta ellen már csak 88 százalékosat  
  • két dózis AstraZeneca 66 százalékban hatásos az alfa ellen, míg a deltával szemben 60 százalékos a védelem. Egy dózis AstraZeneca hatékonysága már csak 51 százalék, szemben a delta 33 százalékával. Ez a hatékonyság pedig már az 50 százalékos hatékonysági küszöb alá esik, amelyet az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Felügylet (FDA) a biztonságos Covid-19 vakcinák kritériumai között említi, miszerint egy oltásnak legalább a beoltottak felét meg kell védenie a koronavírus ellen.

Kutatók arról is beszámoltak, hogy a delta volt a felelős a legtöbb újrafertőzésért, amelyek a teljes, két dózisú oltások után bekövetkeztek, például az indiai egészségügyi dolgozók körében. Ezért arra hívják fel a figyelmet, hogy ami az Egyesült Királyságban történik, az a világban bárhol előfordulhat.

"Az oltás után is társadalmi távolságtartást kell alkalmaznunk, mert a mutánsok mindig újrafertőzéseket fognak okozni, mert az oltások továbbra is tökéletlenek lehetnek az újonnan megjelenő változatokkal szemben" – mondja Kei Sato, a japán Tokiói Egyetem virológusa, aki a delta és más változatok továbbadását vizsgálja.

„Minél több ilyen változat terjed, különösen a be nem oltottak körében, annál inkább mutálódik a vírus, és végül olyan variáns születik, amely még inkább ellenállóvá válik. Ez elméletileg még kevésbé teheti hatékonyabbá a jelenlegi oltásokat e változatok ellen” – figyelmeztetnek a szakemberek.

A Guardian közben arra hívja fel a figyelmet, hogy Anglia egyes részein már 11 naponta duplikálódik a delta-fertőzöttek száma, főleg az oltatlanok és a fiatalok körében. A fertőzések zöme 5-12 év közötti gyermekek, valamint 18-24 év közötti fiatal felnőttek körében fordul elő. Ezekben a korcsoportokban a fertőzések körülbelül ötször magasabbak, mint a 65 év felettieknél. A brit kormány bejelentette, hogy minden felnőttet be akarnak oltani július 19-ig.

Németországban is egyre forróbb a helyzet a delta variáns miatt, a szakemberek őszre már egy negyedik hullámot várnak, annyira terjed a mutáns. Ők is a fokozott tempójú oltásban látják a megoldást, a vakcina-program így most már "versenyfutás az idővel," mondta egy szakértő.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG