EPA/DAVID CHANG |
A függetlenségpárti Demokratikus Haladás Pártjának (DPP) 63 éves politikusa rekorderedménnyel, a szavazatok 57 százalékával – vagyis mintegy 8,2 millió szavazó támogatásával – nyerte az elnökválasztást.
Ellenfele, a Kínával szorosabb kapcsolatok fenntartását szorgalmazó Nemzeti Párt (Kuomintang) jelöltje, a 62 éves Han Kuo-jü 5,5 millió voksot kapott. Az MTI szerint az eredményt széles körben Caj a pekingi vezetéssel szembeni határozott kiállásának tulajdonítják.
Megvédi a szuverenitást
A Taipei Times szerint Caj Jing-venre most 1,2 millióval szavaztak többen, mint 2016-ban, amikor a voksok 56 százalékát szerezte meg.
Győzelmi beszédében ígéretet tett arra, hogy „többet és jobban” fog tenni elnökként, és minden szavazónak köszönetet mondott a részvételért függetlenül attól, hogy kire szavazott.
Ez a demokratikus értékek végrehajtása.
Hozzátette: kormánya további reformokat hajt végre, folytatja a nemzeti infrastrukturális programokat, csökkenti a gazdagok és szegények közötti különbséget, valamint megvédi Tajvan szuverenitását.
Azt is remélem, hogy Peking megérti: a demokratikus Tajvan és a demokratikusan választott kormányunk nem fog engedni a fenyegetéseknek és a megfélemlítésnek.
- mondta Caj Jing-ven, akinek a vesztes Han Kuo-jü telefonon gratulált.
Peking nem örül...
Keng Suang kínai külügyi szóvivő úgy reagált: Peking ezután sem változtat álláspontján, és a nemzetközi közösséget is az "egy Kína elvének" betartására szólítja fel.
Mint fogalmazott, a pekingi vezetés megértést és támogatást vár a nemzetközi közösségtől a tajvani függetlenségi törekvésekkel szembeni ellenállás és a nemzeti újraegyesülés megvalósítása kapcsán.
A szóvivő szerint Tajvan kérdése Kína belügye:
A világon csupán egyetlen Kína létezik, Tajvan ennek az országnak a része, mindez pedig nem fog változni, történjék bármi is Tajvanon.
...Washington gratulált
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter viszont nyilatkozatban gratulált Caj Jing-ven győzelméhez, és Tajvan demokratikus rendszerét méltatta. Kiemelte:
Az amerikai és a tajvani nép nem csupán partnerek, de ugyanannak a demokratikus közösségnek tagjai, akiket közös politikai, gazdasági és nemzetközi értékeik kapcsolnak össze.
Tajvan jelentős amerikai támogatást élvez annak ellenére, hogy nincs közöttük hivatalos diplomáciai kapcsolat. Az Egyesült Államok a távol-keleti ország első számú fegyverbeszállítója és kulcsfontosságú partnere.
Donald Trump amerikai elnök kormányzása alatt a magas szintű kapcsolatok erősödtek: 2016 decemberében Trump a korábbi protokollal szakítva telefonon egyeztetett Caj Jing-vennel.
Megfigyelők szerint a sziget továbbra is nagy fokú amerikai támogatást élvezhet majd, a háromoldalú kapcsolatok azonban nagyban függnek a novemberi amerikai elnökválasztás, valamint a Peking és Washington közötti kereskedelmi tárgyalások kimenetétől.
Kínai nyomás
Tajpej és Peking között azt követően vált fagyossá a kapcsolat, hogy a Caj vezette kormányzat elutasította azt az 1992-ben elfogadott, az "egy Kína elvét" magában foglaló egyezményt, amelyet Peking a tárgyalások alapfeltételeként kezel.
A kínai kormányzat azóta diplomáciai eszközökkel igyekezett korlátozni Tajvan mozgásterét nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmazott vele szemben és rendszeres hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében.
Előzetes háttéranyagunk a témában: Holnap üt be Kína következő válsága – egymillió katona kell a partraszálláshoz.