Az európai kormányok, amelyek a héten dönthetnek napenergia-gyártóik támogatásáról, már túl későn intézkednek ahhoz, hogy megállítsák a napelemgyártó Meyer Burgert, hogy felpakoljon egy német gyárat, hogy a termelést az Egyesült Államokba telepítse – számol be róla a Reuters. A kelet-németországi freibergi gyár március közepén zárt be, ami 500 munkahely elvesztését jelentette, mivel a svájci tőzsdén jegyzett cég csatlakozott az európai megújulóenergia eszközöket gyártók egyre bővülő táborához, amelyek bezárnak vagy elköltöznek. Az elmúlt évben közülük legalább tíz nyilatkozott úgy, hogy pénzügyi nehézségekkel küzd. Sikertelenül zárultak március végén a német szövetségi kormánnyal folytatott tárgyalások a gyár jövőjének biztosításáról - mondta a Reutersnek a Meyer Burger szóvivője.
A német gazdasági minisztérium közölte, hogy tudatában van a német vállalatok „nagyon súlyos helyzetének", és több mint egy éve vizsgálja a támogatási lehetőségeket az iparágban.
Megállapodtak abban, hogy a Meyer Burgernek exporthitel-garanciát adnak a Németországban gyártott, de az Egyesült Államok gyáraiban használt berendezéseire, ami segít egy közeli telephelyen, de nem menti meg a freibergi gyárat. A bezárás egy tollvonással 10 százalékkal csökkentette az európai napelemgyártást, és annak ellenére történt, hogy Európában fellendült a szél- és napenergia használata. Rekordtempóban futnak a megújuló energia-kapacitások bővítései, beleértve a napelemeket is, a Nemzetközi Energia Ügynökség adatai szerint.
De az európai székhelyű gyártókat, amelyek ezeket a paneleket szállítják, lenyomja Kína és az Egyesült Államok versenye, amelyek kormányai több támogatást nyújtanak gyártóiknak.
Dilemma
A helyzet dilemmát jelent az éghajlatváltozás elleni küzdelemre törekvő európai kormányok számára:
vagy több támogatást nyújtanak annak biztosítására, hogy a helyi termelés versenyképes maradhasson, vagy megengedik, hogy az import korlátlan áramlása lépést tartson a tervezett építések ütemével.
Kína folyamatosan bővíti napenergia-termelését, és jelenleg a világ napenergia-gyártási kapacitásának 80 százalékát adja. A Wood Mackenzie kutatócég szerint a panelek előállítási költsége ott körülbelül 12 cent wattonként, szemben az európai 22 centtel. A Csendes-Óceán másik partján, a 2022-es inflációcsökkentési törvény részeként bejelentett amerikai támogatások lehetővé teszik egyes megújulóenergia-gyártók és projektfejlesztők számára, hogy adójóváírást igényeljenek, ami az Európai Unión belülről és kívülről is vonzza a vállalkozásokat.
A Meyer Burger tervei között szerepel napelemgyárak építése Arizonában és Coloradóban. „Európai iparpolitikai támogatások hiányában merész lépést tettünk, és egy napelem-gyártási projektet Németországból az Egyesült Államokba helyeztünk át" - mondta Gunter Erfurt vezérigazgató a Reutersnek adott interjúban.
Hasonlóképpen, a főként Norvégiában működő Freyr akkumulátorgyártó cég is leállította a munkát egy, az Északi-sarkkör közelében lévő félkész üzemben, és az amerikai Georgia államban létesítendő üzem terveire összpontosít, miután Washington bejelentette a támogatási politikáját. A Freyr februárban közölte, hogy Luxemburgból az Egyesült Államokba helyezte át székhelyét.