A UNDP vezetője, Archim Steiner szerint a rendkívüli idők rendkívüli társadalmi és gazdasági intézkedéseket igényelnek - ezek közt az ideiglenes alapjövedelem bevezetése a világ legszegényebbjei körében egy lehetséges opció. "A mentőcsomagok és újraindítási tervek nem fóluszálhatnak kizárólag a nagy piacokra és nagy cégekre" - mondta a Reuters beszámolója szerint.
A koronavírus közel 15 millió embert fertőzött meg világszerte, az ismert halálesetek száma 610 ezer fölött jár. Az ENSZ arra figyelmezetett: a pandémia és az általa kiváltott globális recesszió újra növelheti a szegények számát (ilyenre 1990 óta nem volt példa), és 265 millió embert az éhezés szélére taszíthat.
Ha nem kellene adósságot törleszteni, lenne is rá pénz
A UNDP jelentése szerint az ideiglenes alapjövedelem forrása lehetne az a dollármilliárdokra rúgó pénz, amit az országok normál esetben adósságuk törlesztésére fordítottak volna. A G20 országai (a legfejlett gazdaságok) áprilisban megállapodtak, hogy felfüggesztik a világ legszegényebb országainak adósságszolgálatát az év végéig, az ENSZ főtitkára szerint azonban a programot ki kellene terjeszteni minden fejlődő és közepes jövedelmű országra.
A Reuters mindenesetre megjegyzi: még az eredeti adósságszolgálat-felfüggesztési program végrehajtása sem megy zökkenőmentesen. A 73 jogosult ország közül csak 42 jelezte érdeklődését a részvételben, így csak 5,3 milliárd dollárt tudtak megtakarítani az eredetileg megígért 12 milliárd dollár helyett.
A spanyoloknál már működik
Spanyolországban bő egy hónapja igényelhető a létfenntartáshoz szükséges alapjövedelem; az alanyi jogon járó alapjövedelmet háztartásonként határozták meg, 12 típust megkülönböztetve. A spanyolországi alapjövedelemről itt írtunk >>