Nem megfelelően vagy szabálytalanul ellenőrizték a mezőgazdasági támogatások elköltését több országban, emiatt mintegy 400 millió eurót fizettet vissza az Európai Bizottság az Európai Unió tagállamaival. Magyarországnak körülbelül 9,3 millió eurót (mintegy 2,7 milliárd forintot) kell visszafizetnie az uniós büdzsébe.
A bizottság a kölcsönös megfeleltetéssel kapcsolatban, "a jó mezőgazdasági és környezeti állapotra vonatkozó nyolc előírás rögzítésének hiánya miatt" kéri vissza a Magyarországon elköltött pénzt.
Vagyis nem tartották nyilván azoknak az előírásoknak a betartását, amelyek a vidékfejlesztési támogatásokhoz szükségesek és amelyeket - uniós szempontok szerint - a tagállamok maguk határoztak meg. Ezek a többi között a talajerózió védelmére, a vetésváltásra, a tarló- és nádégetésre, vagy éppen az elázott területeken való gépi munka tilalmára vonatkoznak. A teljes feltételrendszer itt.
Csak öten nem fizetnek
A brüsszeli testület összesen 22 uniós tagállamtól 414 millió 327 ezer eurót kér vissza, de a korábbi kiigazítások és visszafizetések miatt valójában csak 393 millió eurót követel.
A legtöbb pénzt, a teljes összeg körülbelül negyedét az Egyesült Királyságnak, azon belül is Angliának kell visszafizetnie. A briteknek mintegy 100 millió eurót kell visszaadniuk az uniós költségvetésbe a mezőgazdasági parcellaazonosító rendszer, a földrajzi információs rendszer, valamint a területalapú támogatásokkal kapcsolatos kérelmek feldolgozása, illetve a hatósági ellenőrzések és a helyszíni vizsgálatok terén mutatkozó hiányosságok miatt. Emellett az Egyesült Királyságon belül Észak-Írországban folyósított támogatásokból további csaknem 15 millió eurót kell visszaadniuk Brüsszelnek. A bizottság megállapítása szerint az Egyesült Királyságban körülbelül 138 millió eurót költöttek el szabálytalanul vagy nem megfelelően ellenőrzött módon. Ebből London a korábbi kiigazítások és visszafizetések után még több mint 123 és fél millió euróval adós.
A V4-ek is szabálytalankodtak
A közös agrárpolitika legnagyobb haszonélvezője, Franciaország ennek mintegy harmadát, 40 millió eurót lesz kénytelen visszafizetni az uniós kasszába. A visegrádi országok közül Lengyelország körülbelül 35 millió eurót fizethet vissza az uniós költségvetésbe, aminek túlnyomó része vidékfejlesztési támogatás volt. Szlovákia valamivel több mint másfél millió, Csehország pedig mintegy 11 millió eurót lesz kénytelen visszaadni Brüsszelnek.
A bizottság emlékeztet: a közös agrárpolitikával kapcsolatos támogatás, kifizetések kezeléséért és ellenőrzéséért a tagállamok felelnek. Az Európai Bizottság több mint száz ellenőrzést végez évente, amikor azt vizsgálja, hogy a tagállamok megfelelően ellenőrzik-e a támogatások elköltését, illetve megfelelően pótoltatták a hiányosságokat. Ha kiderül, hogy a tagállami intézkedések nem biztosítják megfelelően az uniós támogatások jogszerű felhasználását, a bizottság utólag visszakövetelheti a támogatásokat.