3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az afrikai kontinensen a magas nyersanyagárak éveiben a kitermelő országok, mint például Nigéria vagy Dél-Afrika gazdasága szárnyalt, de aztán a lufi pukkadásával jött a kijózanodás, gazdasági stagnálás. Egy másik országcsoportnak viszont jól jön az olcsó energia: Kelet-Afrika gazdaságai szárnyalnak.

Négy ország

Az IMF előrejelzése szerint négy ország van a térségben, melynek gazdasága felpörgött, és idén várhatóan 5 százalék fölött növekszik: Kenya, Tanzánia, Uganda és Ruanda. Nigéria gazdasága eközben 1,8 százalékkal csökken, Dél-Afrika stagnál. A fejlett világban az olcsóbb olajár nem indított be nagy növekedést, miután kisebb már az energiafüggőség, mint az olajválságok idején. Ezzel szemben Afrika mezőgazdaságra és feldolgozóiparra épülő országainak nagyon jól jön, a viszonylag alacsony bázisról gyorsan tudnak fejlődni.

Az olcsó energia és az ugyancsak olcsó nyersanyagok lehetővé teszik, hogy csökkenjen a korábban magas infláció és a kamatok is mérséklődhessenek, miközben a lakossági fogyasztás növekszik. Az adott országokban a politikai stabilitás is megnőtt, így nagyobb a jogbiztonság, hatékonyabb a gazdasági szabályozás, és komoly közlekedési és telekommunikációs infrastrukturális beruházások indultak, melyek hiánya eddig gátolta a fejlődést.

Eljött az idejük

Amíg a nyersanyagban gazdag országokba ömlött a pénz, a kelet-afrikai országok kénytelenek voltak gazdasági reformokat kezdeni, hogy ők is labdába rúghassanak a nagy exportőrök mellett. Ezek hatása most kezd beérni. A leglátványosabb változások Kenyában zajlanak: az ország fővárosát a tengerparttal összekötő, 120 éve épült, ócska gyarmati vasútvonal mellett 3,2 milliárd dollárból egy gyors, nagy kapacitású, hatékony vonal épül, és 2020-ig egy 10 ezer kilométeres, jó minőségű úthálózat is elkészül. Az ország fővárosát, Nairobit daruerdő borítja: irodaházak épülnek a kereskedelmi ingatlanok iránti óriási kereslet hatására.

Kenya mellett Tanzánia növekszik még igen szép ütemben idén, várhatóan 6,9 százalékkal, Uganda 5,3 százalékkal, Ruanda 6,3 százalékkal. Tanzániában ugyancsak az ipar fejlődik, melyet újonnan felfedezett tengeri gázlelőhelyek látnak el olcsó energiával, Ruanda pedig, mint kis ország, a régió pénzügyi- és konferencia központja kíván lenni.

A kontinens egésze

Mivel Nigéria és Dél-Afrika eddig gazdaságilag Afrika Szaharától délre eső részének felét jelentette, a kelet-afrikai gyorsan bővülő gazdaságok nem kompenzálják az egész kontinens szintjén azt a növekedési ütem-csökkenést, amit a nigériai és a dél-afrikai visszaesés okoz. Ugyan van néhány gyorsan növekvő gazdaság Nyugat-Afrikában is, mint például Elefántcsontpart vagy Szenegál, de a Szaharától délre eső térség növekedése összesítve csak 1,6 százalék lesz idén az IMF előrejelzése szerint, míg tavaly 3,3 százalék volt, az elmúlt évtized átlaga pedig 5,7.

Egy, a Bloomberg által idézett londoni elemző szerint a következő évtized átlaga 4 százalék körül lesz, ami azért nem egy rossz jövőkép, pláne, ha figyelembe vesszük, hogy az eddig alacsonyabb szinten álló országok fognak gyorsabban növekedni, vagyis zajlani fog egyfajta afrikai felzárkózás, csökkenni fog sok ország Dél-Afrikától való erős lemaradása.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG