Orosz közlések szerint a mostani robbantásban két civil (egy orosz pár) veszítette életét, a kislányuk pedig megsebesült.
A Crimea24 nevű csatorna felvételén az látszik, hogy az úttest egyik sávja beszakadt, és lóg a tenger felett:
A BBC-nek az Ukrán Biztonsági Szolgálat egyik tagja azt mondta, hogy a támadás az ukrán haditengerészet és a biztonsági szolgálat közös akciója volt: a hidat felszíni drónokkal támadták meg. „Nehéz volt elérni, de végül sikerült,” közölte a forrás. Az ukrán censor.net szintén azt állítja, hogy az ukrán nemzetbiztonsági szolgálat követhette el az akciót.
A biztonsági szolgálatok nyíltan ugyan nem vállalták magukra az akciót, de utaltak arra, hogy közük lehet hozzá. „A robbanással kapcsolatos összes részlet közzé lesz téve a győzelem után”, írták közleményükben.
A brit közszolgálati adó szerint az ukrán kormány részéről bevett gyakorlat, hogy nem ismeri el egyértelműen felelősségét az ilyen támadásokban, de homályos utalásokat tesz arra, hogy ukrán erők állhatnak a háttérben.
A nagy erőkkel védett, 18 kilométer hosszú közúti és vasúti híd 2018-ban, illetve 2019-ben kezdte meg működését.
Ez a Kreml egyik legfontosabb infrastruktúra-projektje, egyben az egyetlen közvetlen összeköttetés a 2014-ben Moszkva által önkényesen annektált Krím félsziget és Oroszország között.
„Utoljára a Krím-félszigetet Oroszországgal összekötő hidat 2022 októberében érte támadás, akkor egy robbanóanyaggal megpakolt teherautó robbant fel egy (vélhetően ukrán) támadás következtében. A tavalyi robbanás után a híd több hónapig javítás alatt volt. A krími híd a legfontosabb utánpótlási útvonalát jelenti az Ukrajna déli részében lévő orosz csapatoknak”, írta a történésekkel összefüggésben Bendarzsevszkij Anton, a térség szakértője Facebook oldalán.
“Ebből rövid távon komoly pánik várható a Krímben nyaraló oroszok körében. Viszont a krími orosz katonai erők (és, tegyük hozzá: a lakosság) hosszú távú ellátása szempontjából a leglényegesebb a közúti híd mellett futó vasúti híd. Ha azt is sikerül használhatatlanná tenni, akkor onnantól nem lennék a krími, herszoni és zaporizsjei orosz logisztikusok helyében” – jegyezte meg Rácz András Oroszország-szakértő.
Ezzel összhangban a BBC szakértője úgy véli, hogy a Krími híd kulcsfontosságú célpont lehet az ukrán ellentámadásban:
“Ha a a híd használhatatlan – akár csak rövid ideig –, az újabb logisztikai kihívások elé állítja Oroszországot – ez pedig nagyon fontos szempont Ukrajna ellenoffenzívájának korai szakaszában”.
Orosz közlések szerint a közúti forgalmat „vészhelyzet” miatt leállították, a vasúti forgalom azonban már újraindult.
Számos jel utal arra is, hogy Ukrajna állhat az Oroszországot és Németországot összekötő Északi Áramlat gázvezetékpárok felrobbantása mögött is (ezt Kijev ugyanakkor vitatja). Erről itt írtunk: