4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A holland titkosszolgálat szerint Ukrajna szabotázst tervezett a gázvezetékek ellen, Washington pedig figyelmeztette is Kijevet, hogy ne hajtsa végre az akciót. Az ukrán vezetés hamisnak tartja a vádakat. A német vizsgálatok hasonló eredményre jutottak, Berlin azonban hallgat.

Tavaly nyáron – néhány hónappal az Északi Áramlat tényleges felrobbantása előtt – az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) arra figyelmeztette Ukrajnát, hogy ne robbantsa fel a Nyugat-Európát Oroszországgal összekötő gázvezetékpárokat. A holland katonai titkosszolgálat (MIVD) ugyanis előzetesen arról informálta a CIA-t, hogy Ukrajna szabotázsakciót tervez a vezetékek ellen, adták hírül német és holland médiumok kedden.

Ukrán szabotázs? 

Ezzel egybehangzóan a Washington Post múlt héten arról számolt be, hogy a CIA tavaly júniusban kapott információt az ukrán szabotázstervekről egy európai partnerétől.

A holland NOS közszolgálati adó szerint a műveletért Valerij Zaluzsnij, az ukrán hadsereg főparancsnoka volt a felelős, és azt búvárok segítségével tervezték végrehajtani, eredetileg 2022 júniusában. Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt állítólag nem értesítették a tervekről.

A felrobbantott Északi Áramlatból előtörő gáz a Balti-tengeren 2022. szeptemberben. Fotó: EPA/SWEDISH COAST GUARD
A felrobbantott Északi Áramlatból előtörő gáz a Balti-tengeren 2022. szeptemberben. Fotó: EPA/SWEDISH COAST GUARD

Ezek az információk lényegüket tekintve egybevágnak a robbantás ügyében indított német hivatalos vizsgálat által feltárt információkkal a német sajtó szerint.

Az amerikai Wall Street Journal szerint a német nyomozók jelzéseket kaptak arról is, hogy a támadók egy lengyelországi bázist használtak. Varsó tagadja, hogy köze lenne az akcióhoz.

Az ukrán vezetésnek küldött amerikai figyelmeztetésről állítólag a német kormány is tudott. Berlin ezzel kapcsolatban annyit közölt, hogy az esetleges titkosszolgálati értesüléseket nem szokták kommentálni.

A robbantással kapcsolatos híreket eddig általában sem a német szövetségi ügyészség, sem a német kormány nem kommentálta. Az ügyészség tavaly október 10-én ismeretlen elkövetők ellen indított nyomozást, amely hivatalosan még tart.

Kijev eddig rendre visszautasította a vádakat.

Volodimir Zelenszkij múlt héten a Die Weltnek adott interjúban például azt mondta: „Én vagyok az elnök, és én adom a megfelelő parancsokat. Ukrajna semmi ilyesmit nem tett. Én soha nem tennék ilyet. Semmit sem tudtam. Ez száz százalék.”

Kényes téma

Mint arról beszámoltunk, az orosz-európai együttműködés keretében megépült, Oroszországot és Németországot a Balti-tenger alatt, Ukrajna kikerülésével összekötő két gázvezetékpárt, az Északi Áramlat 1-et és 2-t tavaly szeptember 26-án robbantották fel ismeretlenek. A négy, a támadás idején használaton kívül lévő vezetékből három súlyosan károsodott.

A dán, a svéd és a német hatóságok külön vizsgálatokat indítottak az ügyben, az elkövetőket azonban hivatalosan máig nem azonosították.  

A támadás után elsőként Oroszországra terelődött a gyanú, később Seymour Hersh amerikai Pulitzer-díjas újságíró az Egyesült Államokat vádolta meg a robbantással. A New York Times és a Die Zeit tényfeltáró cikkei ugyanakkor – a most napvilágra került információkkal egybehangzóan – már Ukrajnához kötötték a támadást.

Eszerint „ukránpárti csoport” követhette el az akciót, illetve „Ukrajnába vezetnek” annak nyomai. A megbízókat nem sikerült azonosítaniuk.

Amerikai tisztviselők szerint potenciálisan Ukrajnának volt leginkább indítéka a támadásra. Az ukránok ugyanis hosszú évek óta ellenezték és nemzetbiztonsági fenyegetésnek tartották a gázvezetékpárokat, mivel azok segítségével Oroszország könnyebben tudott gázt eladni Európának.

Az esetleges ukrán érintettség ugyanakkor kényes téma, mivel megterhelheti az ország nyugati kapcsolatait, rossz visszhangot szülhet a nyugati közvéleményben, és megnehezítheti a Nyugat egységének fenntartását Ukrajna támogatásában. 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG