Jobban bíznak a magyar adósságban
A legnagyobb londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar szuverén kötvényadósság törlesztésének leállására köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a keddi késői jegyzésben 571 bázispont környékén mozgott az előző esti 600 bázispontos záró után.
A magyar CDS-árfolyamok az idei év első kereskedési hetében még 750 bázispont feletti rekordokon jártak, így az év eleji szintnél most hozzávetőleg 180 ezer euróval olcsóbb az irányadó ötéves futamidejű magyar szuverén devizakötvény tízmillió eurónként számított törlesztésbiztosítási díja Londonban.
Nem kerül bíróság elé a jegybanktörvény
Londoni elemzők által kedd este idézett értesülések szerint Olli Rehn, az EU-biztottság gazdasági és pénzügyi alelnöke jelezte, hogy a magyar kormány által tett intézkedések nyomán valószínűleg nem kerül az uniós bíróság elé a magyar jegybanktörvény ügye. Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének igazgatója ezzel kapcsolatos kedd esti kommentárjában úgy vélekedett, hogy ez a fejlemény az EU álláspontjának enyhülésére utal.
Ash szerint továbbra is valószínű, hogy az igazságszolgáltatási reformmal és az adatvédelemmel kapcsolatos jogvita végül az EU-bíróság elé kerül, ám az RBS vezető londoni elemzője úgy vélekedett, hogy mivel ez a két kérdés inkább politikai, semmint gazdasági kihatású, ezért kevésbé kritikus jelentőségűek az új IMF/EU-finanszírozási megállapodásról szóló tárgyalások szempontjából.
Kapóra jön a spanyol-olasz sztori?
Timothy Ash értékelése szerint jelentős fejlemény az Európai Bizottság álláspontjának enyhülése a jegybanktörvénnyel kapcsolatban, és az RBS immár nagy valószínűségűnek tartja, hogy Brüsszel ezek után hozzájárul az IMF/EU-tárgyalások megkezdéséhez.
Az RBS londoni felzárkózó piaci közgazdásza szerint a brüsszeli bizottság hozzáállásának változása - a magyar kormány által tett engedmények mellett - valószínűleg összefüggésben van az euróövezeti periféria "folytatódó és mélyülő" válságával is, és azzal, hogy az uniónak "nincs sok kedve egy újabb potenciális válsághoz valamely EU-tagországban".
Nem elég elkezdeni: kemény menetre számíthatunk
Ash szerint ugyanakkor változatlanul valószínű az is, hogy a tárgyalások nehezek lesznek, és az IMF minden bizonnyal kemény feltételrendszerre törekszik majd, ami a magyar fél ellenállásába ütközhet.
Mi most próbálunk meg túl hangosan odacsapni az asztalra, amikor ez éppen nem racionális, mert éppen nekünk van szükségünk segítségre; nekünk kellene kihasználni, hogy az EU és az IMF is fél a dominó-effektustól és ezzel együtt dörzsölten elérni a lehető legjobb megállapodást a segélycsomaggal, vagy védőhálóval kapcsolatban - mondta a Privátbankárnak adott nagyinterjúban Sarkadi-Szabó Kornél - olvassa el! >> |
Az RBS londoni közgazdásza ugyanakkor kiemelte, hogy az 570 bázispont körüli magyar CDS-árfolyam még mindig 130 bázisponttal magasabb például Horvátországénál, és ez a felár - tekintettel a kedvező rövid távú kockázati háttérre - Timothy Ash szerint nem indokolt.
A JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó térségi közgazdászai az MNB monetáris tanácsának keddi kamatdöntő ülése utáni kommentárjukban közölték, hogy alapeseti forgatókönyvük szerint az IMF/EU-megállapodást már a következő három hónap során el lehet érni, jóllehet a ház jelentősnek ítéli a tárgyalások ennél hosszabb elhúzódásának kockázatát is.
A JP Morgan londoni elemzői szerint ha megszületik az egyezség az IMF/EU-programról, az MNB-nek 0,50-1,00 százalékpontos kamatcsökkentésre nyílhat lehetősége. Ezen a héten még a kamat szinten tartásáról döntött a jegybank - bár Simor András jegybankelnök tájékoztatása szerint kamatvágási és -emelési javaslat is került a monetáris tanács asztalára.