Donald Trump és Kim Dzsong Un tavaly júniusi találkozója Szingapúrban. Fotó: MTI/AP |
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte: újabb találkozóra készül Hszi Csin-ping kínai államfővel. Közben meghosszabbították az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások újabb fordulóját.
Trump optimista
Az amerikai elnök kifejezetten optimistának mondta magát pénteken az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások jövőjét illetően, miután a - két nap óta tartó egyeztetéseket követően - a felek abban állapodtak meg, hogy vasárnapig meghosszabbítják a tárgyalások újabb fordulóját. Az amerikai küldöttséget Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalója, a kínai delegációt pedig Liu He kínai miniszterelnök-helyettes vezeti.
Az amerikai elnök a Fehér Házban fogadta Liu He miniszterelnök-helyettest. Trump az Ovális Irodában újságíróknak azt mondta: elképzelhetőnek tartja, hogy a kétoldalú kereskedelmi tárgyalások lezárásának március 1-jére kitűzött határidejét kitolják. Megjegyezte, hogy a mostani forduló meghosszabbítása a kínai fél döntése volt.
Márciusban lehet a csúcs
"Végül is a fő döntéseket, de a kisebb döntéseket is, Hszi elnök és én hozzuk majd meg"
- mondta. Szerinte a nem túl távoli jövőben, valószínűleg márciusban találkozik a kínai elnökkel.
Liu He, aki szintén jelen volt az Ovális Irodában az újságíróknak tartott tájékoztatón, egyetértett az amerikai elnökkel abban, hogy "mindkét fél igazi megállapodást" akar kötni.
Donald Trump közölte, hogy megállapodás született a kínai valuta ügyében, de részletekkel nem szolgált. Az Egyesült Államok régóta azt kifogásolja, hogy Peking mesterségesen alacsonyan tartja valutája értékét.
Amerikai szójababot vesz Kína
Az amerikai elnök megpendítette, hogy Washington esetleg "könnyítene" a Huawei kínai informatikai óriáscéget érő kritikáján, de azt azért leszögezte, hogy a kereskedelmi tárgyalásokon erről nem esett szó.
Az Ovális Irodában tartott tájékoztató után Sonny Perdue, az amerikai agrártárca vezetője Twitteren közölte, hogy a tárgyalásokon Kína kötelezettséget vállalt amerikai mezőgazdasági termékek még nagyobb arányú vásárlására. Perdue konkrétan 10 millió tonnányi szójabab vásárlását említette.
Kim Dzsong Unnal is találkozik
Donald Trump a kínai találkozót megelőzően Kim Dzsong Unnal is személyesen konzultál majd: az amerikai elnök és az észak-koreai diktátor csúcstalálkozójára február 27-én és 28-án kerül sor Vietnam fővárosában, Hanoiban.
„Várom, hogy találkozzam Kim elnökkel és elősegítsem a békét”
- írta korábban az amerikai elnök Twitter-üzenetében.
Újságírói kérdésre pedig azt is közölte, hogy a hanoi csúcs után újabb találkozót fontolgat Kim Dzsong Unnal.
Stephen Biegun, az amerikai külügyminisztérium észak-koreai különmegbízottja február elején három napig az észak-koreai fővárosban, Phenjanban tárgyalt, hogy előkészítse a vietnámi csúcsot.
Trump: Észak-Korea gazdasági nagyhatalom lesz
Donald Trump később egy második Twitter-bejegyzést is közzétett a csúcstalálkozóról. Ebben meglepő kijelentést tett Észak-Koreáról, ahol nemzetközi jelentések szerint az elmúlt évtizedekben több alkalommal súlyos éhínség tombolt.
"Észak-Korea Kim Dzsong Un irányításával gazdasági nagyhatalom lesz. (…) Ez egyeseket meglephet, de nem engem, mert megismertem őt, és teljes mértékben tisztában vagyok azzal, hogy mire képes."
Az amerikai elnök szerint Észak-Korea "egy újfajta rakéta, gazdasági rakéta lesz".
Phenjannak lépnie kell
Később arról is beszélt, hogy a kommunista országnak „lépnie kell” az atomfegyver-mentesítés érdekében. Szerinte ugyanakkor a Koreai-félsziget teljes és ellenőrizhető atomfegyver-mentesítéséhez van idő mindaddig, amíg Phenjan "nem hajt végre atomfegyver- és rakétakísérleteket". Megerősítette, hogy az Észak-Korea elleni szankciók érvényben maradnak.
Az amerikai elnök a héten telefonon egyeztetett Észak-Koreáról Mun Dzse In dél-koreai elnökkel, valamint Abe Sindzo japán kormányfővel is beszélt.
Újranyithatják a vasúti összeköttetést
A dél-koreai elnöki hivatal közlése szerint a Trumppal folytatott beszélgetés során Mun Dzse In felajánlotta Szöul gazdasági együttműködését Phenjannal, hogy így is ösztönözze az észak-koreai vezetést az atomfegyver-mentesítésre. Mun közölte Trumppal: kész a vasúti és közúti közlekedés újranyitására a két Korea között, és készen áll a gazdasági együttműködés más formáira is.
Donald Trump és Kim Dzsong Un első csúcstalálkozóját tavaly júniusban Szingapúrban tartották.