Menekülttábor Németországban. Forrás: EPA |
A német szocialista párt, az SPD azt szorgalmazza, hogy a háborús menekülteket gyorsabban befogadja Németország – derül ki a Frankfurter Allgemeine Zeitung cikkéből. A háborús és polgárháborús területekről érkezőket kivennék a szokásos menekültügyi eljárás alól és kiterjesztenék rájuk az oltalmazotti státuszt, amivel tehermentesítenék a bürokráciát és a regisztrációt végző úgynevezett első felvevőhelyeket.
Ezen kívül az egy csütörtöki pártgyűlésre készülő előterjesztés szerint a menekültügy pénzügyi forrásait is bővíteni szeretnék, több pénzt adnának a menekültek ellátására és integrációjára. Az a cél, hogy az önkormányzatok úgy tudjanak erre több pénzt fordítani, hogy más területekre ne jusson kevesebb. Így a lakosságot és a menekülteket pénzügyi téren nem fordítanák szembe egymással.
Amiben egyetértenek: sokan vannak
Egy hétvégi Reuters-jelentés szerint a jobboldali CDU és CSU viszont más húrokat penget, inkább korlátozni szeretnék a menekültáradatot. A CSU vezetője, Horst Seehofer Angela Merkel kancellárral szembefordulva azt követelte egy gyűlésen, hogy ha az EU az év végéig nem talál megoldást a menekültek számának csökkentésére, akkor Németország maga tegyen ehhez szükséges lépéseket.
Mike Mohring, a CDU türingiai szervezetének elnöke azt követelte, hogy korlátozzák vagy adott esetben teljesen állítsák le a családtagok utánhozásának lehetőségét. Ebben az évben már majdnem egymillió menekültet regisztráltak Németországban. A kormánykoalíció három tagja – a CDU, a CSU és az SPD – abban egyetért, hogy a menekültek számát korlátozni kellene, csak abban nem, hogy hogyan.
Biztonságos országokból nem jöhetne családtag
Vannak, akik felső korlátot követelnek a menekültek számában, ezt azonban Merkel és az SPD ellenzik. Merkel az EU külső határainak biztonságos őrzéséért, a menekültek igazságos elosztásáért és a probléma kiváltó okainak megszüntetéséért harcol, lehetőleg még ebben az évben.
A menekültek családtagjainak áthozatalát abban az esetben akarják leállítani, ha az illető személy egy biztonságos harmadik országban tartózkodik. Egy korábbi döntés alapján egységes menekültigazolványokat vezetnének be, az erről szóló jogszabályt január végéig akarják elfogadni.
Megint kritikát kapott Magyarország
Peter Altmaier, a kancellári hivatal vezetője kritizálta azokat az országokat, mint Magyarország, a balti államok, Lengyelország, amelyek egyáltalán nem vagy csak kevés menekültet akarnak befogadni. Azt vetette a szemükre, hogy kibújnak az általános európai felelősségvállalás alól. Ebbe nem fogunk belenyugodni – mondta. A kérdés, hogy hosszas tárgyalásokat folytassanak-e, vagy a „készségesek koalíciójának” tagjaival haladjanak előre. (A Készségesek Koalíciójáról és vonakodásunk lehetséges pénzügyi következményeiről itt írtunk: Amiről a hírek ma hallgatnak – EU-támogatásunkból fizetnék a menekülteket?)