Áprilisban 5,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztítva, a nyers adat szerint a növekedés 4,4 százalékkal volt, ami lassulást mutat az előző hónapok kiemelkedő ütemű növekedése után. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,6 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 7,8 százalékkal, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben az üzemanyagárak csökkenésének köszönhetően 9,3 százalékkal emelkedett az értékesítés volumene áprilisban.
Folytatódhat a növekedés
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a foglalkoztatás és a reálbérek folytatódó növekedésének, valamint a magas szinten stabilizálódó fogyasztói bizalom hatására folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom élénk növekedése a következő hónapokban.
"A háztartások fogyasztását, így a kiskereskedelmi forgalom növekedését a következő hónapokban jelentősen támogatja a devizahitelek idei elszámolása, mivel érdemben növeli a háztartások elkölthető jövedelmét, valamint csökkentheti a háztartások óvatossági megtakarításait" - írja az elemző kommentárjában.
Fehéredik a gazdaság
Az elmúlt években elhalasztott vásárlások szintén élénkíthetik a kiskereskedelmi eladásokat. A forgalom növekedését az üzemanyagárak tavalyinál jóval alacsonyabb szintje is támogatja. Az év második felében ugyanakkor a tavalyi magas bázis miatt némileg mérséklődhet a kiskereskedelmi forgalom növekedésének üteme. Ezek hatására idén 5 százalék feletti növekedésre számítanak a kiskereskedelmi forgalomban, amelyben azonban a pénztárgépek bekötése miatti fehéredés is szerepet játszik.
A vasárnapi zárvatartás ugyan okozhat átmeneti kilengéseket, azonban ezt az elkölthető jövedelem érdemi növekedése teljes mértékben ellensúlyozhatja.
Kisker tolhatja a GDP-t
Idén a háztartások fogyasztása, ezen belül pedig a kiskereskedelmi forgalom növekedése húzhatja legnagyobb mértékben a GDP növekedését. A jövő évi kilátásokat pedig az szja csökkentése javítja kismértékben.
Az olajárak zuhanása az európai háztartásokat is kedvezően érinti, számos európai országban szintén megfigyelhető a kiskereskedelmi forgalom idei év eleji jelentős élénkülése, így a javuló európai gazdasági kilátások szintén kedvező hatással lehetnek a hazai gazdaságra nézve.
Már látszik a boltbezárás?
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a nyers adatok szerinti növekedés lassult áprilisban. Úgy fogalmazott: konkrét következtéseket korai lenne levonni, ám úgy tűnik, hogy az idén elmaradt a korábbi évek tavaszi hónapjaiban megszokott gyorsulás, azaz a kiskereskedelem dinamikája lassult, és ebben szerepe lehet a vasárnapi boltzár bevezetésének.
Barczel Vivien, az Erste Bank Hungary elemzője kiemelte, hogy a kiskereskedelmi forgalom áprilisi növekedésében a nem élelmiszer-kiskereskedelem és az üzemanyag-forgalom játszott szerepet. A szakember szerint az év további részében is folytatódik a kiskereskedelmi forgalom bővülése, és a háztartások fogyasztása válhat a fő húzóerővé a bruttó hazai termék (GDP) növekedésében.
Így örül az NGM
Lenner Áron Márk, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) belgazdaságért felelős helyettes államtitkára szerint nagyon kedvező, hogy már 22 hónapja folyamatos a kiskereskedelmi forgalom növekedése. Megjegyezte, hogy a boltok vasárnapi zárva tartásának márciusi bevezetése után is fennmaradt a növekedés üteme: az online pénztárgépek adatai alapján a zárva tartás bevezetése előtti 9 teljes hét forgalmi átlaga 141 milliárd forint volt, míg a hatálybalépés utáni 10 teljes hét forgalmi átlaga 158 milliárdot mutat.