Enyhén szólva meglepő
A Reuters szerint Törökország a múlt hónapban küldött kisebb védelmi erőt egy kiképzőtáborhoz, ahol török katonák az iraki erőket képzik ki az Iszlám Állam elleni harcra. A védelmi erőre azért volt szükség, mert az Iszlám Állam fegyveresei támadták a kiképzőtábort. Ankara elismerte, hogy nem kommunikálták megfelelően Bagdad felé a dolgot, de kétségkívül nem egy túl nagy erő, és főleg nem megszálló erő érkezett a területre, melyet Irak már rég nem képes ellenőrizni.
Irak már korábban tiltakozott a nagyjából 150 török katona megjelenése miatt az észak-iraki bázison, amely a kurd területekkel határos Ninive tartományban található. Ankarát a szuverenitás megsértésével vádolták, ami érdekesen hangzik, miután Irak saját területének jókora területén nem képes fenntartani szuverenitását. A török katonák egy részét ezek után kivonták Ninivéből és a szomszédos kurd területekre helyezték át (érdekes, hogy ők nem háborogtak, talán szót értettek a törökökkel).
Lehet benne logika
Kissé különös, hogy a több sebből vérző Irak, amely területét nem tudta megvédeni az Iszlám Állammal szemben, és most is csak erős amerikai segítségekkel képes kis területeket felszabadítani, fenyegesse a térség katonailag talán legerősebb hatalmát, amely ráadásul NATO tag is.
Persze lehet, hogy pont ez a lényeg: a hangoskodás inkább csak figyelemfelkeltés, mint fenyegetés. Célja, hogy Törökország szövetségesei meghallják, tudjanak az ügyről, és figyeljenek oda, hogy valóban ne az történjen, hogy a jelenlegi senkiföldjét a törökök vonják ellenőrzésük alá. Irak a területet érdemben nem tudja ellenőrizni, amióta 2014 nyarán a születő új terrorállam szinte megbénította az iraki hadsereget, és lényegében csak a kurdok tudtak komoly ellenállást kifejteni a környéken.
Kármentés
A török miniszterelnök rögtön felhívta iraki kollégáját, és megerősítette, hogy a két országnak együtt kell harcolnia az Iszlám Állam ellen, és nem egymással vitatkozni. Egyúttal gratulált Iraknak Ramadi városának visszafoglalásáért.
Az amerikai alelnök, Joe Biden pedig még korábban felhívta a török miniszterelnököt, és hevesen biztatta, hogy béküljön Irakkal. Amerikának más sem hiányzik, hogy az általa nagy nehezen életben tartott Irak és a szövetséges Törökország között is komolyabb konfliktus támadjon. Biden mindenesetre Törökországba utazik januárban, hogy Erdogan elnökkel és Davutoglu miniszterelnökkel egyaránt találkozzon.