Nem sokáig élvezhetik a brit exportőrök a Brexit népszavazás adta külkereskedelmi előnyt – figyelmeztetett a brit jegybank alelnöke. Ben Broadbent szerint az angol font gyengülése általában ösztönzőleg hat az exporttal foglalkozó vállalatokra – tekintve, hogy a britek kilépését eldöntő szavazás hatására átlagosan 16 százalékkal esett vissza a brit nemzeti valuta értéke – írja a Reuters.
Az üzletek ugyanakkor egyre körültekintőbbek a befektetések terén, hiszen egyelőre nem tudni, milyen kereskedelmi kilátások várják a szigetországot a kilépést követően. Theresa May brit miniszterelnök ebben a hónapban tervezi hivatalosan is elindítani a kilépési tárgyalásokat, megindítva ezzel azt a két éves időszakot, ami újraformálja Nagy-Britannia viszonyát legnagyobb kereskedelmi partnerével.
Elmaradt az igazi Brexit "sokk"
A tárgyalások körüli kétségeket azonban megszenvedi a font. Ben Broadbent szerint amennyiben helyesek a devizapiac előrejelzései, az Egyesült Királyság kevésbe lesz előnyös kereskedelmi szempontból. Ha viszont hibásak az elképzelések, a font nagy valószínűséggel visszatér a Brexit-döntés előtti magasságokba – tette hozzá.
A Brexittel kapcsolatban már rengeteget írtunk, cikkeinket itt olvashatod >>> |
Ez utóbbit talán az is erősíti, hogy Nagy-Britannia gazdasága jóval ellenállóbbnak bizonyult, mint ahogy azt sokan várták. Az erős belső fogyasztás hatására a brit gazdasági növekedés üteme felülmúlta a G7 országaiét. Bár az utóbbi időszakban a vásárlók is egyre jobban érzik a gyorsuló infláció hatásait, a gyártók egyre nagyobb lendületet kaptak a font gyengülése miatt.
Broadbent szerint bár a valuta gyengülése általában a külföldi cégek befektetéseinek kedvez, a jelenlegi helyzetben nagyobb a valószínűsége, hogy más stratégiákat láthatunk, tekintettel a bizonytalan jövőre.
Kamatemelés is lehet
A brit jegybank rekord szintű kamatcsökkentéssel reagált a Brexit szavazásra, ezzel segítve, hogy a gazdaság átvészelje ezt az időszakot. Ugyanakkor múlt héten a központi bank kilenc döntéshozójának egyike az augusztusban eszközölt kamatcsökkentés visszaállítására szavazott – a hírek szerint pedig elképzelhető, hogy hamarosan mások is követik a kezdeményezést.
Broadbent nem kommentálta álláspontját ezzel kapcsolatban, de valószínűnek tartotta, hogy az erősödő kivitel enyhíti a befektetői bizalmatlanságot a Brexit hosszútávú hatásaival szemben.
Németországba költöznének a londoni bankok? A Financial Times körképe szerint Frankfurt az éllovas a londoni City pénzügyi szolgáltatásai központjában honos bankok átcsábításáért. A frankfurti pénzügyi szolgáltatásai szektor érdekvédelmi szervezetének vezérigazgatója a következő öt évben tízezer londoni banki állás áttelepítésével számol. További részletek >>> |