Akik eddig azt kérdezték, hogy miért nem az Egyesült Államok fogadja be a menekülteket, ha úgy is ők okozták a felfordulást a Közel-Keleten, vasárnap egyenesen John Kerry külügyminisztertől kaphattak választ.
Az amerikai politikus sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az ország az elkövetkezendő két évben kész további 30 000 menekültet befogadni 2017-ig, így összesen százezer emberen segíthetnek. Kerry ezt az után jelentette be, hogy tárgyalt Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszterrel az Európát sújtó migránsválságról.
Elég ez bármire is?
Az Egyesült Államok eddigi szerepvállalása a menekültkrízisben meglepően gyenge: a világhatalom eddig mindössze 1500 szír menekültet fogadott be, miközben a magyar határon ezrek próbálnak átjutni, Németországban pedig százezrek akarnak letelepedni.
Persze a százezer fő megsegítése eltörpül az európai menekülthullám mellett, de a lépés jelzi, hogy az Egyesült Államok végre elismeri: a probléma nem csak az öreg kontinenst érinti, hanem az egész világra kiható problémával kell megküzdeni. A külügyminiszter megjegyezte, vizsgálják annak lehetőségét, miként lehetne még ezt a számot is növelni, azonban a Kongresszusnak először a biztonsági kérdésekről és a finanszírozhatóságról kell megegyeznie, ami nem lesz egyszerű.
Élesen eltér a republikánusok és a demokraták véleménye a válsággal kapcsolatban: míg a demokraták hajlanának arra, hogy még több menekültet fogadjon be az Egyesült Államok, addig a republikánusok a menekültekkel érkező terrorveszélyre hívják fel a figyelmet: ha még több menekültet fogadnak be, nem lesznek képesek megfelelően átvilágítani az országba érkezőket, ami végzetes hiba lehet akkor, amikor az Iszlám Államhoz egyre többen csatlakoznak.
A kvóta további emelése azt jelentené, hogy az Egyesült Államoknak szakítania kellene az eddigi szigorú bevándorlási szabályaival, és gyorsított eljárásban engedélyezni a letelepedést a szír migránsoknak még abban az esetben is, ha a menekültek laza kapcsolatban állnak feltehetően terroristákhoz köthető szervezetekkel.
Nincs sok idő azonban a vitára: az ENSZ is arra kéri a világ országait, hogy együttesen vegyék ki a részüket a válságból és segítsenek a menekülteken, 2016 végéig fogadjanak be több mint 100 000 menekültet. Tekintve az Egyesült Államok vezető pozícióját és szerepét a szíriai polgárháború kirobbanásában, a 100 000 fő befogadása 2017-ig gesztusnak nagyon szép, de elköteleződésnek messze nem nevezhető.
Szíriában lehet a megoldás
Mindeközben egyre nagyobb szükség lenne a krízis teljes felszámolására. Kerry szerint ez a szíriai konfliktusok rendezését jelenti, amely érdekében hamarosan egy asztalhoz ül az orosz és iráni külügyminiszterrel, akiket arra kér, próbálják meg rávenni Bassár el-Aszad szír elnököt, hogy fejezze be a polgárháborút.