4p
Trump hatalomra kerülése óta az amerikai csúcstechnológiai cégek politikai nyomás alá kerültek és bizonyítaniuk kell, hogy az innovációjuk nem csupán egy kis csoport további gazdagodásához járul hozzá. Egy oxfordi tanulmány egyenesen azzal kalkulál, hogy az amerikai munkahelyek fele veszélyeztetve lesz a közeljövőben. Hazánk jövőjére vonatkozóan rossz ómen, hogy a fiatalok kétharmada szerint itthon minden a kapcsolatokon múlik, nem pedig a teljesítményen és a tudáson.

Az amerikai csúcstechnológiai óriások vezetői az utóbbi hetekben a technika helyett munkahelyekről és azok eltűnéséről beszélnek.

A Facebook vezére múlt szerdán egy beszédében a Harvard Egyetemen arra figyelmeztetett, hogy a digitalizáció alapjaiban változtatja meg a munkaerőpiacot, „a technológia és automatizáció sok állást semmisít meg”. A milliárdos beszéde rámutat, hogy Trump hatalomra jutása mennyire megváltoztatta a Szilícium-völgyet.

Kapkodó csúcstechnológiai milliárdosok

Trump felkarolta a rozsda-övezet munkásait, egyben hadat üzent a Szilícium-völgy új eredményeinek - mint például a mesterséges intelligenciának -, amely az egyszerű munkások százezreinek veheti el a munkáját már a közeljövőben.

Káncz Csaba

A Facebook, a Google és a hasonszőrű cégek eddigi mantrája megkérdőjeleződött, miszerint a több technológia automatikusan nagyobb haladást jelent minden egyes ember számára.  Ezek a cégek politikai nyomás alá kerültek és bizonyítaniuk kell, hogy az innovációjuk nem csupán egy kis csoport további gazdagodásához járul hozzá.

Tim Cook, az Apple főnöke minapi beszédében már kiemelte, hogy az 50 szövetségi államban 2 millió embert foglalkoztatnak, miközben további fejlesztéseket ígért. Röviddel a beszéd után a cég bejelntette, hogy egy milliárd dollárt fektet be az amerikai infrastruktúra-alapba.

Az Apple mindenképpen meg akarja akadályozni, hogy Trump beváltsa fenyegetését és a céget arra kényszerítse, hogy a munkahelyeit visszatelepítse az Egyesült Államokba.

A biológiai tudomány az új reménysugár?

Erőses kétséges, sőt egyenesen naivitás lenne azt feltételezni, hogy megakadályozható a munkaerőpiac radikális átalakulása. Számos tanulmány komoly társadalmi hátulütőkkel számol a mesterséges intelligencia és az automatizáció következményeképpen. Egy oxfordi tanulmány egyenesen azzal kalkulál, hogy az amerikai munkahelyek fele veszélyeztetve lesz a közeljövőben.

A Forrester Research tanulmánya szerint a robotizáció következményeképpen 15 millió új munkahely keletkezeik az USÁ-ban a következő évtizedben -milyen kár, hogy ugyanezen időszak alatt a robotizáció miatt 25 millió munkahely fog megszűnni. Pozitív fejlemény viszont, hogy a Biotechnology Innovation Organization legújabb jelentése szerint a biológiai tudományok által hajtott iparágakban évi 10 százalékos emelkedés várható a munkahelyek számában Amerikában – pedig a szektor már így is 1.7 millió embert foglalkoztat.

Hazánkban vissza kell fordítani a feudalizációt

Ezek a folyamatok hazánk számára is komoly figyelmeztetéssel kell, hogy szolgáljanak. Tavaly ősszel minden idők legrosszabb eredményét mérte nekünk a Világgazdasági Fórum szokásos nagyversenyképességi indexében. Hat helyet rontva a 28 EU-s tagból 25.-ek lett hazánk, beelőzött minket Szlovákia is, mára Bulgáriára és Romániára hasonlítunk - akik egyébként szintén előttünk vannak. Összességében a 138 vizsgált országból 69.-ek vagyunk már.

A jövőre vonatkozóan is rossz ómen, hogy a 20 és 35 év közötti hazai fiatalok fele szerint itthon a társadalom nem értékeli, ha valaki önerejéből érvényesül, kétharmaduk szerint minden a szerencsén és a kapcsolatokon múlik, nem pedig a teljesítményen és a tudáson.

A felsőoktatási intézményeinknél az oktatás középpontjában még mindig a tárgyi tudás átadása áll, és nem a kompetenciák fejlesztése.  Holott a technológiai fejlődés és az internet térhódítása miatt felértékelődött a készségek és a képességek fejlesztése a „magolós” tantárgyakkal szemben. A világban a lineáris életpályák egyébként is megszűnőben vannak: ‘életpálya-építési kompetenciákra’ van szükség, tehát az egyénnek saját pályatervre van szüksége önismereti, oktatási és munkaerőpiaci információk alapján.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Pompás hír érkezett a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 16:54
Az amerikai termelőiár-index havi és éves összevetésben egyaránt az elemzők által vártnál kisebb mértékben emelkedett decemberben.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor kívülállóként tekint az Európai Unióra
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 15:44
Valóban repülőrajtot vesz a magyar gazdaság 2025-ben, ahogy azt Orbán Viktor várja? Bejönnek-e Nagy Márton várakozásai most, hogy gazdasági csúcsminiszter lett? Mi lesz Magyarországgal az Egyesült Államok és Kína közt várható vámháború idején? Megérte-e Magyarországnak tavaly 4000 milliárd forinttal támogatni zömmel távol-keleti beruházásokat? Tényleg lesz 8 százalékos bérnövekedés? Kollégánk, Dobos Zoltán az ATV Csatt című műsorában ezekről vitázott Lentner Csabával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közgazdász professzorával, Pogátsa Zoltán közgazdásszal és Regős Gáborral, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászával.
Makro / Külgazdaság Kőkemény lépés a lakáspiacon: Madridban betelt a pohár
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:55
A madridi kormány megelégelte, hogy a külföldiek lakásvásárlása súlyosbítja a lakhatási válságot, ezért ki akarja szorítani az EU-n kívüli vevőket a lakáspiacról. A britek újra ráfáznak a brexitre.
Makro / Külgazdaság Mi lett az orosz szellemhajókkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:33
Egymás után érik a csapások az orosz energiaágazatot, az amerikai szankciók szigorítása után tucatszámra álltak le az olajexportot lebonyolító tankerek, a Gazprom pedig karcsúsításra kényszerül.
Makro / Külgazdaság Megszületett az új állampapírkamat, jöhet a nagy átrendeződés
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:04
Megtudták a magyar befektetők azt a számot, ami alapján óriási pénznek kereshetnek új helyet. A friss inflációs adat szerint a PMÁP sorozatok kamata 13,9 százalékponttal csökken, kérdés, hogy mi lesz a 7 ezer milliárd forintnyi inflációkövető állampapír sorsa?
Makro / Külgazdaság Elon Musk rámegy a TikTokra is?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:44
A Bloomberg értesülései szerint Elon Musk vásárolhatja meg a TikTok amerikai üzletágát.
Makro / Külgazdaság Ez így elég karcsú: mínuszban Magyarország
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:44
Elég rosszul festenek az ipari adatok. 
Makro / Külgazdaság Felpörgött az infláció
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:30
Jelentős gyorsulással zárta a múlt évet az infláció. 
Makro / Külgazdaság Ami nem illik a putyini táncrendbe: foszladozik Oroszország perifériája
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:02
Korgó gyomorra hasonlító morgás hallatszik Oroszország mélyéről, az etnikai kisebbségek lakta távoli régiókból, amelyek megoldatlan problémái csendben növelik az ott élők elégedetlenségét.
Makro / Külgazdaság Hogyan lehet csábító a tanári pálya? Mondjuk havi 1,6 millió forintos fizetéssel
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 07:37
Régi igazság, hogy a tehetséges egyetemistákat magas fizetéssel lehet elcsábítani. Az Egyesült Államok egyik nonprofit oktatási programja nem az üzleti világba, hanem tanári munkára toboroz így fiatalokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG