Több elemből álló, úgynevezett patrióta gazdaságvédelmi programot fogadott el az ukrán kormányzat, hogy könnyítsen az orosz agresszió miatt várhatóan növekvő nyomás alá kerülő ukrán gazdaságon. Egyelőre csak az látott napvilágot, hogy csökkentik a benzin és a gázolaj áfáját, de ennek mértékét nem közölték, viszont elmondták, hogy átmenetileg kevesebb adóellenőrzés lesz – derül ki az UNN ukrán hírügynökség szerdai jelentéséből.
A programot Volodimir Zelenszkij elnök vezetésével dolgozták ki. Az üzemanyagok áfájának a mérséklése a várakozásaik szerint csökkenti a fogyasztói árakat és kedvező lesz ez az ellátásra is.
„Gazdasági függetlenség a célunk, főleg az energetikában” – idézték az elnököt.
Zelenszkij közölte, hogy még szerdán találkozik az 50 legnagyobb ukrajnai vállalkozóval és megmondja nekik: nem szabad elmenekülniük, itt kell maradniuk és pénzzel is támogatni kell a haza védelmét azzal, hogy vállalkozásaik folyamatosan működnek.
Ugyancsak szerdán az Ukrán Nemzeti Bank közleményben jelezte: az egész bankrendszer a normál menetben fog működni, még a rendkívüli állapot bevezetése után is. Megerősítették, hogy minden fizetési rendszer, a pénzügyi eszközökhöz való hozzáférés is változatlan és elegendő készpénz is rendelkezésre áll.
Vitalij Klicsko kijevi főpolgármester szerda délután úgy nyilatkozott, hogy egyelőre nem vezetnek be kijárási tilalmat a fővárosban. Hasonló tartalmú közleményt adott ki Harkov elsőszámú vezetője, így a kelet-ukrajnai harci cselekményekhez közel lévő nagyvárosban sem lép életbe újabb korlátozás. Mindkét városban és más településeken is viszont fokozottan ellenőrzik a beáramló közúti forgalmat, bármikor átkutathatják a teherautókat és a személyautókat is.
A rendőrség felkészült arra, hogy csütörtöktől lekapcsolják az ukrán energetikai rendszereket a fehérorosz és az orosz rendszerekről. Több száz rendőrt máris a 100 legfontosabb energetikai objektum őrzésére rendeltek ki, feladatuk az esetleges diverzáns akciók megakadályozása.
A Krim energetikai rendszere továbbra is orosz irányítás alatt van. Az ivóvízellátás viszont akadozik, sőt, a Rosszija24 orosz állami hírcsatorna szerint az ukrán hatóságok súlyos pénzügyi károkat is okoztak azzal, hogy már korábban korlátozták a félszigetre jutó víz mennyiségét. Ezt a kárt most 150 milliárd rubelre becsülik. A Krím orosz megszállása előtt az ivóvíz szükséglet 85 százaléka származott a félszigeten kívüli ukrajnai forrásból.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk a témában: