Pacta sunt servanda
Pacta sunt servanda vagyis a szerződéseket teljesíteni kell - jelentette ki a hét végi svájci népszavazással kapcsolatban sajtótájékoztatóján José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.
Barroso előrebocsátotta, hogy hosszú ideig élt Svájcban, és rajong az alpesi köztársaságért, ám a bizottság elnökeként az általános európai érdek védelmében köteles eljárni. Rámutatott, hogy Svájc helyzete kivételes, az Európai Unió korlátozás nélküli hozzáférést biztosít számára az egységes európai piachoz, a svájciak bárhol letelepedhetnek az EU-ban, és 430 ezren éltek is ezzel a lehetőséggel.
Ha Európa ilyen feltételeket kínál, akkor nem méltányos, hogy Svájc ezt ne tegye meg. Svájcnak érvényes nemzetközi szerződése van az Európai Unióval, amelyet tiszteletben kell tartani - mondta Barroso, ugyanakkor világossá tette, hogy tiszteletben tartja a népszavazás eredményét.
Oldják meg!
A népszavazás mindenekelőtt Svájc számára okoz nehézségeket - vélekedett a bizottság elnöke. Nem az én dolgom, és nem a bizottság dolga, hogy megoldást találjunk a problémára, Svájc került olyan helyzetbe, hogy nehézségekbe ütközhet számára egy aláírt és érvényes nemzetközi szerződés betartása - húzta alá Barroso. Leszögezte: a személyek szabad mozgása nem alku tárgya.
Svájcban vasárnap a választásra jogosultak mintegy 56 százaléka járult az urnákhoz, és hajszálnyi többség, a szavazók 50,3 százaléka döntött úgy, hogy Svájc állítsa vissza az EU-tagokkal szembeni, a bevándorlást korlátozó kvótarendszert. Svájc nem tagja az Európai Uniónak, de kétoldalú megállapodás alapján jelenleg az uniós állampolgárok többsége az alpesi országban is szabadon vállalhat munkát.
Jöhet a guillotine
Svájc és az Európai Unió a kilencvenes években hét területen kötött egymással kétoldalú megállapodásokat, ezek közül az első a személyek szabad mozgását teszi lehetővé. A megállapodásnak ugyanakkor része egy úgynevezett guillotine-záradék, amely mindkét fél számára lehetővé teszi az összes megállapodás felmondását, ha Svájc vagy az EU megszegi vagy felmondja valamelyik egyezséget. Az egy csomagban lévő szerződések közül a másik hat a légi és a közúti közlekedést, a mezőgazdaságot, a kereskedelem technikai akadályainak lebontását, a közbeszerzést és a tudományt szabályozzák. Ha Svájc felmondja vagy megszegi az elsőt, az EU a másik hatot is felmondhatja.