4p
Ezrek életét nehezítheti meg az alpesi ország azzal, hogy szavazásra jogosult lakói a hétvégén úgy döntöttek: ismét korlátozzák a bevándorlást. A döntés magyarok ezreit is érinti. Egyelőre nincs minden veszve, Brüsszel várja, hogyan ültetnék át a mostani népszavazás eredményét a mindennapokba.

Svájcban a hétvégén a választásra jogosultak kicsit több, mint fele ment el szavazni, ebből 50,3 százalék voksolt arra, hogy Svájc állítsa vissza az EU-tagokkal szembeni bevándorlási kvótarendszert. A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő elemzése szerint ezt az Unió nem hagyja szó nélkül. Erre utalhat, hogy a héten felfüggesztették a svájci közmű-szolgáltatási rendszer EU-piaci integrációjáról folytatott tárgyalásokat. Ha további megtorló lépések lesznek, az kihathat a svájci bankok és vállalatok adósprofiljára - figyelmeztetnek az elemzésben.

Ezért írták ki a népszavazást:

  • növekvő bérleti díjak
  • túlzsúfolt tömegközlekedés
  • növekvő bűnözés

Ezzel nem számoltak?

Ahogyan arról a Privátbankár is beszámolt, a népszavazást a jobboldali Svájci Néppárt kezdeményezte.

A hitelminősítő szerint a legnagyobb makrogazdasági károkat az okozhatja, ha szűkül a svájci bankok és vállalatok hozzáférése az EU-piacokhoz. Tavaly a svájci export 55 százalékát az uniós piacok vették fel, így ha az ország a jövőben csak korlátozottan férne hozzá az EU egységes piacához, az kedvezőtlenül hatna a svájci gazdaság növekedési kilátásaira. A Fitch Ratings közölte: várakozása szerint a svájci gazdaság növekedési üteme az idén 2,1 százalékra gyorsul, és ebben része lesz az EU-ban kezdődött gazdasági kilábalásnak.

Elemzők arra is figyelmeztetnek, hogy ha bizonytalanná válik az EU-hoz fűződő viszony, akkor a hosszú távú beruházási tervek végrehajtása is csúszhat. A bevándorlási kvótarendszer visszaállítása valószínűleg a magánszektorbeli fogyasztást is gyengítené, márpedig Svájcot a hazai kereslet segítette át a globális pénzügyi válságon és az euróövezet válságain - hangsúlyozza a Fitch Ratings.

A hitelminősítő szerint a kvótarendszer visszaállítása negatív lenne a magasan képzett külföldi munkaerőtől függő svájci vállalatok, például a gyógyszeripari cégek számára is, ami közép- és hosszú távon szintén csökkentheti Svájc gazdasági növekedési potenciálját. Egy másik, korábbi elemzés szerint a svájci gyógyszeriparban a dolgozók 45 százaléka külföldi, míg a hotelekben a 40 százaléka.

Bevándorlók kontra svájciak

Hasonló megállapításokra jutottak szerdai elemzésükben a Commerzbank közgazdászai is. A bankcsoport szakértői Londonban ismertetett helyzetértékelésükben közölték: számításaik szerint ha a lakossághoz mért nettó bevándorlás a jelenlegi évi 1 százalékról 0,3 százalékra csökken, az háromnegyed százalékponttal csökkentheti a svájci gazdaság potenciális növekedési ütemét, tekintettel arra, hogy a külföldi munkavállalók termelékenysége nem marad el sokkal a svájci állampolgárokétól.

A Commerzbank kimutatása szerint az elmúlt években Svájcban letelepült bevándorlók 45 százalékának volt felsőfokú végzettsége, miközben a hazai munkaerőn belül ez az arány 37 százalék körüli. A svájci lakosság már most sem tudja ellátni a gazdaság munkaerőigényét, mivel a hazai munkaerő csaknem teljesen le van kötve: a munkanélküliségi ráta alig 3,2 százalék.

A magyarokat is érinti

Bár évről évre növekszik a Svájcban dolgozó magyar állampolgárok száma, kevesebb mint 1 százalékát teszik ki az ottani külföldi munkavállalóknak - mondta Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőnöke. Hozzátette: míg 2011-ben 7947, 2012-ben már 11 943 magyar állampolgár dolgozott Svájcban a berni magyar nagykövetség svájci statisztikai hivatal adatain alapuló közlése szerint.

Svájc nem tagja az EU-nak, de kétoldalú megállapodás alapján jelenleg az uniós állampolgárok többsége az alpesi országban is szabadon vállalhat munkát, 2011 óta csak a román és bolgár állampolgárokra vonatkoznak korlátozások, amelyek 2016 május végén szűnnének meg. Az EU-hoz tavaly nyáron csatlakozó Horvátország állampolgáraira egyelőre nem vonatkozik a szabad beutazást és munkavállalást lehetővé tévő egyezmény.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Ha kedden tankolna, ez várhatja a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 13:41
Megérkezett az előrejelzés.
Vásárló Négyzetre emelték a rongyrázást: hét deci viszki félmillió forintért és nem az ital a drága
Buksza blog | 2025. április 26. 16:16
A Johnnie Walker korlátozott menyiségben kínált különlegességgel állt elő, az eladási korlát érthetőnek tűnik annak tükrében, hogy majdnem félmillió forintot kell adni egy hétdecis whiskeysüvegért.
Vásárló Hogyan rögzíts stabilan korlátot egyenetlen felületekre?
Márkázott tartalom | 2025. április 17. 11:38
Képzeld el, hogy végre eljött az idő, amikor a terasz vagy a lépcsőház korlátja a helyére kerülhetne, de ahogy elkezdődne a munka, kiderül: a betonfelület messze nem olyan egyenes, mint ahogy azt a tervezőasztalon elképzelted. Ismerős helyzet? Sokaknak igen. Egyenetlen aljzatokkal dolgozni nem csupán bosszantó, hanem technikai kihívás is. Ilyenkor jönnek képbe a különféle konzolmegoldások, amelyekkel még a legmakacsabb betonhibákat is ellensúlyozni lehet.
Vásárló Műfű otthonunkban: a zöldellő kényelem
Márkázott tartalom | 2025. április 16. 10:09
Gondoltál már arra, hogy a mindennapok rohanásában is megteremtheted a természet közelségének érzetét a saját otthonodban? A műfű kitűnő módja annak, hogy a teraszon, erkélyen, sőt még a balkonon is zöld környezetet alakíts ki anélkül, hogy a rendszeres ápolás terheit magadra vennéd.
Vásárló Munkavédelem, digitalizáció: ezekre biztos költ az ipar
Márkázott tartalom | 2025. április 15. 17:27
Az ipari vállalatok 2025-ben még jóval tudatosabban költenek, mint akár néhány évvel ezelőtt. A klasszikus gépbeszerzéseken túl egyre nagyobb figyelmet fordítanak az energiahatékonyságra, a munkavédelemre, a digitális átállásra és természetesen az emberi erőforrások fejlesztésére is. A cél már nem a túlélés, hanem a hosszú távú versenyképesség biztosítása.
Vásárló Nem csupán a magyarokat hagyta faképnél a zsugorodó áruházlánc
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 10:07
Nemcsak Magyarországnak fordított hátat a Cora áruházlánc, amelynek hipermarketjei itt az Auchan kezébe kerültek. A vállalat tovább zsugorodik, mert már a nyugat-európai piac is kifog rajta.
Vásárló Trump rácsapott a konyhaasztalra is
Buksza blog | 2025. április 15. 07:54
Jó példája a juharszirup annak, milyen mélyen összefonódott az elmúlt évtizedekben az Egyesült Államok és Kanada gazdasága. Hiába termelik amerikaiak a szirupot, ha kanadai eszközöket használnak hozzá.
Vásárló Egyre súlyosabb a helyzet, már keresik az utódot a csokipiacon
Buksza blog | 2025. április 13. 16:59
Egyre valószínűbb, hogy a hagyományos csokoládé luxuscikké válik, miután egyik fő alapanyaga, a kakaó ritkaság lesz. Az élelmiszer-fejlesztők keresik, mivel lehetne pótolni a kakaót.
Vásárló „Egy euróval sem adunk többet a kormánynak” – kellemetlen meglepetés érheti a Szlovákiában vásárló magyarokat
Buksza blog | 2025. április 13. 12:15
Az új tranzakciós adó bevezetése miatt előfordulhat, hogy a Szlovákiába látogató magyaroktól is készpénzt kérnek olyan vásárlásoknál, amelyeket korábban bankkártyával fizettek ki.
Vásárló Stresszkezelés természetesen – a siker titka
Márkázott tartalom | 2025. április 11. 10:57
A pénzügyi döntések meghozatala során az egyensúly és a tudatosság kulcsfontosságú. Feszült, stresszes állapotban gyakran hajlamosak vagyunk a menekülési utakra, a rövid távú előnyökre koncentrálni, és közben a hosszú távú célokat, előnyöket szem elől tévesztjük.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG