5p

Bár az európai futballélet néhány hónapja újraindult, a napokban pedig a nemzetközi kupák is folytatódnak, a kluboknak hiányzik a jegybevétel, drukkerek híján pedig nyoma sincs a régi meccshangulatnak.

Öt hónapos kényszerszünet után folytatódnak a Bajnokok Ligája (BL) küzdelmei az európai fociéletben. A napokban a nyolcaddöntők második mérkőzéseit rendezik, augusztus 23-ra pedig az is kiderül, hogy ki nyeri az idei sorozatot. Újraindul az Európa-liga (EL) is, amelyben augusztus 21-én játsszák majd a döntőt.

Plüssmacik az FC Köln - RB Leipzig zárt kapus meccsen Kölnben 2020. június elsején. EPA/INA FASSBENDER
Plüssmacik az FC Köln - RB Leipzig zárt kapus meccsen Kölnben 2020. június elsején. EPA/INA FASSBENDER

Zárt kapuk  

A régi meccshangulatra azonban senki se számítson: a koronavírus-járvány miatt ugyanis nézők nélkül rendezik majd a találkozókat.

További értesítésig az összes meccset zárt kapuk mögött kell lejátszani

-közölte júliusban az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA). A negyeddöntőktől kezdve az összes BL-mérkőzést Lisszabonban, az EL-mecccseket pedig különböző németországi stadionokban bonyolítják le, és minden párosításnál csupán egy meccs lesz.

A szövetség júniusban egyébként még elhalasztotta a döntést arról, hogy zárt kapusak legyenek-e a mérkőzések, és csak júliusban rendelte el a nézők kitiltását, miután számos európai országban ismét emelkedni kezdett a diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma.     

Az UEFA indoklásában a többi közt azt írja, hogy

a résztvevők és a közönség egészségét akarják megvédeni, valamint a lehető legbiztonságosabb  környezetet kívánják megteremteni annak érdekében, hogy folytatódhassanak a kupasorozatok.

Jelen állás szerint nézők nélkül kezdődnek majd el az európai topbajnokságok is. (Magyarországon ugyan lehet meccsre járni, nagykoncertre viszont továbbra sem.)                

A nemzetközi szigor egyrészt érthető, másrészt több komoly hátránnyal jár:

nem csak a valódi meccshangulat hiányzik, hanem a jegybevétel is.

Milliárdos mínuszok

Az Európai Klubszövetség (ECA) szerint a koronavírus-járvány miatt mintegy négymilliárd eurótól esnek el a csúcsligákban szereplő csapatok, a legnagyobb veszteségek pedig az új szezonban érik majd őket.

A közelmúltban véget ért szezonban 22 milliárd euróról 20,4-re, a 2020-21-es szezonban pedig 23,1-ről 20,7 milliárd euróra olvadtak, illetve olvadnak majd a bevételek.     

A Covid19 már most is földrengésszerű hatást gyakorol az európai klubok pénzügyeire, még akkor is, ha a bajnokságok többsége  folytatódik

- figyelmeztetett korábban Charlie Marshall, az ECA vezetője. A nézők hiánya különösen a kis ligákban szereplő csapatokat sújtja, amelyek nagyobb mértékben ki vannak szolgáltatva a jegybevételeknek, mint a topligák klubjai.

Ami az egyes bajnokságokat illeti, az angol Premier League csapatait együttesen 500 millió font veszteség érheti a koronavírus ellenes korlátozások miatt a Deloitte júniusi becslése szerint.

Ez az összeg a televíziós és kereskedelmi partnereknek fizetendő visszatérítésekből, illetve a jegybevételek elmaradásából tevődik össze.

A német Bundesliga csak a televíziós jogdíjakon 150 millió eurót bukhat sajtóhírek szerint, a spanyol La Ligában játszó csapatok – az első- és másodosztályt is tekintve – pedig 700-800 millió eurótól eshetnek el, ha decemberig nem nyitják meg a stadionokat, a játékospiac pedig befagy.

Betöltenék az űrt

Ami a nem anyagi vonatkozásokat illeti, az egyes bajnokságok különböző módon kezelik a nézők hiánya okozta űrt.

Számos klub hatalmas transzparenseket és zászlókat helyezett el a nézőtéren, vagy mezeket feszített ki az ülésekre, hogy ne tűnjön annyira üresnek a stadion. A La Liga-közvetítések során pedig szurkolókat "montázsoltak" a nézőtérre, és morajlást kevertek a közvetítés alá.

Ez kissé morbiddá tette az eseményt,

hiszen a tévénézők valótlan dolgokat láttak és hallottak, ráadásul a játékosokon sem segített, mivel ők továbbra is egy tök üres stadionban kergették a labdát.

Ez pedig – hogy finoman fogalmazzunk – aligha lőtte csúcsra a motivációjukat. (Persze nézők nélkül is lehet küzdeni, csak valószínűleg sokkal nehezebb.)

Nem csoda, hogy a spanyol Királyi Kupa döntőjébe bejutott két baszk csapat, az Athletic Bilbao és Real Sociedad inkább elhalaszttatta a mérkőzést, és

addig nem hajlandó lejátszani a finálét, amíg vissza nem térhetnek a szurkolók a lelátókra.

Lehet egyébként, hogy ez már a közeljövőben megtörténhet, mégha nem is a megszokott formában. A berlini G2 cég ugyanis olyan technológiát fejlesztett ki, amely – hőmérséklet-érzékelő és térfigyelő kamerák segítségével – lehetővé teszi a biztonságos beengedést, valamint a távolságtartást a stadionokban. Ennek köszönhetően az arénák 30-50 százalékos kihasználtsággal működhetnének.

A technológia, amely állítólag már több sikeres teszten túl van, a német és a spanyol bajnokságban is szerephez juthat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
Makro / Külgazdaság Fordulat jöhet a lakossági napelemes piacon
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 08:49
Pályázati támogatások nélkül bajba kerülhet a piac. 
Makro / Külgazdaság Korlátozzák a szabadságukat és durván bánnak az adósokkal a kínai hatóságok
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 08:16
Akinek tartozása van, az nem utazhat a vonatok egy részén. Ez csak egy dolog a sok közül. 
Makro / Külgazdaság Budapest felének megfelelő területet foglaltak el az oroszok, Putyinra saját vendéglője főz
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 07:22
Amerikai becslés szerint az év eleje óta akkora ukrán területet foglaltak el az előre haladó orosz csapatok, amekkora nagyjából megfelel Budapest pesti városrészének.
Makro / Külgazdaság A legnagyobb külföldi dobás ez lenne Debrecenben
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 15:01
Miért nem jó, ha csak összeszerelő várost csinál a kormány Debrecenből? Mit lép ez ellen a helyi nagymúltú egyetem? Mire panaszkodnak ma leginkább az ott megtelepedett külföldi nagyvállalatok és mennyi új lakás és szociális létesítmény kellene az egyre növekvő lakosságnak? Erről is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság Így változnak az üzemanyagárak szerdán, feltéve, ha addig nem vezetik be újra az árstopot
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 11:17
A gázolaj nagykereskedelmi ára szerdán jelentősen csökken, a benziné nem változik. A kormány a héten dönthet a fogyasztói árak megfékezésének kérdésében.
Makro / Külgazdaság Rámennek a kriptóra Matolcsy Györgyék is
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 10:45
A kriptopiaci szereplők, így a kriptoeszköz-szolgáltatók szabályozott keretek között történő engedélyezéséről és felügyeléséről szóló uniós és magyarországi jogszabályok elfogadásával párhuzamosan a jegybank felméri, hogy hány itthoni szereplő kíván elindulni a piacon. Magyarországon immár nagyjából 200 ezer ügyfél rendelkezik vagy kereskedik kriptoeszközzel. A hazai engedélyezés és felügyelés biztonságosabbá teheti ezt a tevékenységet is.
Makro / Külgazdaság Mennyi esélye van Magyar Péternek? Ma délután Medgyessy Pétertől ezt is megkérdezheti a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 09:46
Ehhez elég csak egy ingyenes regiszráció a ma 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság A német kormány becsapja Európát
Káncz Csaba | 2024. április 21. 10:44
Berlin és Peking újbóli összebarátkozásának szélesebb körű geopolitikai következményei vannak. Miközben a világban a biztonságpolitikai eszkaláció időszakát éljük, a német kormánynak ki kellene néznie a vállalati lobbik buborékjából. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG