Öt hónapos kényszerszünet után folytatódnak a Bajnokok Ligája (BL) küzdelmei az európai fociéletben. A napokban a nyolcaddöntők második mérkőzéseit rendezik, augusztus 23-ra pedig az is kiderül, hogy ki nyeri az idei sorozatot. Újraindul az Európa-liga (EL) is, amelyben augusztus 21-én játsszák majd a döntőt.
Zárt kapuk
A régi meccshangulatra azonban senki se számítson: a koronavírus-járvány miatt ugyanis nézők nélkül rendezik majd a találkozókat.
További értesítésig az összes meccset zárt kapuk mögött kell lejátszani
-közölte júliusban az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA). A negyeddöntőktől kezdve az összes BL-mérkőzést Lisszabonban, az EL-mecccseket pedig különböző németországi stadionokban bonyolítják le, és minden párosításnál csupán egy meccs lesz.
A szövetség júniusban egyébként még elhalasztotta a döntést arról, hogy zárt kapusak legyenek-e a mérkőzések, és csak júliusban rendelte el a nézők kitiltását, miután számos európai országban ismét emelkedni kezdett a diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma.
Az UEFA indoklásában a többi közt azt írja, hogy
a résztvevők és a közönség egészségét akarják megvédeni, valamint a lehető legbiztonságosabb környezetet kívánják megteremteni annak érdekében, hogy folytatódhassanak a kupasorozatok.
Jelen állás szerint nézők nélkül kezdődnek majd el az európai topbajnokságok is. (Magyarországon ugyan lehet meccsre járni, nagykoncertre viszont továbbra sem.)
A nemzetközi szigor egyrészt érthető, másrészt több komoly hátránnyal jár:
nem csak a valódi meccshangulat hiányzik, hanem a jegybevétel is.
Milliárdos mínuszok
Az Európai Klubszövetség (ECA) szerint a koronavírus-járvány miatt mintegy négymilliárd eurótól esnek el a csúcsligákban szereplő csapatok, a legnagyobb veszteségek pedig az új szezonban érik majd őket.
A közelmúltban véget ért szezonban 22 milliárd euróról 20,4-re, a 2020-21-es szezonban pedig 23,1-ről 20,7 milliárd euróra olvadtak, illetve olvadnak majd a bevételek.
A Covid19 már most is földrengésszerű hatást gyakorol az európai klubok pénzügyeire, még akkor is, ha a bajnokságok többsége folytatódik
- figyelmeztetett korábban Charlie Marshall, az ECA vezetője. A nézők hiánya különösen a kis ligákban szereplő csapatokat sújtja, amelyek nagyobb mértékben ki vannak szolgáltatva a jegybevételeknek, mint a topligák klubjai.
Ami az egyes bajnokságokat illeti, az angol Premier League csapatait együttesen 500 millió font veszteség érheti a koronavírus ellenes korlátozások miatt a Deloitte júniusi becslése szerint.
Ez az összeg a televíziós és kereskedelmi partnereknek fizetendő visszatérítésekből, illetve a jegybevételek elmaradásából tevődik össze.
A német Bundesliga csak a televíziós jogdíjakon 150 millió eurót bukhat sajtóhírek szerint, a spanyol La Ligában játszó csapatok – az első- és másodosztályt is tekintve – pedig 700-800 millió eurótól eshetnek el, ha decemberig nem nyitják meg a stadionokat, a játékospiac pedig befagy.
Betöltenék az űrt
Ami a nem anyagi vonatkozásokat illeti, az egyes bajnokságok különböző módon kezelik a nézők hiánya okozta űrt.
Számos klub hatalmas transzparenseket és zászlókat helyezett el a nézőtéren, vagy mezeket feszített ki az ülésekre, hogy ne tűnjön annyira üresnek a stadion. A La Liga-közvetítések során pedig szurkolókat "montázsoltak" a nézőtérre, és morajlást kevertek a közvetítés alá.
Ez kissé morbiddá tette az eseményt,
hiszen a tévénézők valótlan dolgokat láttak és hallottak, ráadásul a játékosokon sem segített, mivel ők továbbra is egy tök üres stadionban kergették a labdát.
Ez pedig – hogy finoman fogalmazzunk – aligha lőtte csúcsra a motivációjukat. (Persze nézők nélkül is lehet küzdeni, csak valószínűleg sokkal nehezebb.)
Nem csoda, hogy a spanyol Királyi Kupa döntőjébe bejutott két baszk csapat, az Athletic Bilbao és Real Sociedad inkább elhalaszttatta a mérkőzést, és
addig nem hajlandó lejátszani a finálét, amíg vissza nem térhetnek a szurkolók a lelátókra.
Lehet egyébként, hogy ez már a közeljövőben megtörténhet, mégha nem is a megszokott formában. A berlini G2 cég ugyanis olyan technológiát fejlesztett ki, amely – hőmérséklet-érzékelő és térfigyelő kamerák segítségével – lehetővé teszi a biztonságos beengedést, valamint a távolságtartást a stadionokban. Ennek köszönhetően az arénák 30-50 százalékos kihasználtsággal működhetnének.
A technológia, amely állítólag már több sikeres teszten túl van, a német és a spanyol bajnokságban is szerephez juthat.