MTI Fotó: Balogh Zoltán |
Attól, hogy kevesebb menekült érkezik Európába, a menekültkérdés még nincs megoldva – írja a német Der Spiegel. Az EU és Törökország közötti megállapodás megszűnése elképzelhető, Ankara legalábbis ezzel fenyegetőzik. Miközben a balkáni országok a határaikat lezárták, újabb tíz- és tízezrek érkeznek a Földközi-tengeren keresztül.
Ausztria javaslata szerint az ausztrál menekültpolitikát kéne követni, amely miatt a déli féltekén levő országban nullára redukálódott a csónakos menekültek száma.
Az osztrák álláspont szerint akit az EU külső határain találnak, azt az ottani szigeteken el kéne látni, és saját országába, vagy egyéb biztonságos országba kéne visszaküldeni, ahogy ezt Ausztrália teszi. Emellett bevándorlási program keretében lehetővé kéne tenni, hog a menekültek egy korlátozott része legálisan az EU-ba vándorolhasson be.
Elrettentés, távoltartás
Az ausztrál menekültpolitika lényege az elrettentés, a távoltatás és a gyűjtőtábor, annak ellenére, hogy Canberra aláírta a genfi menekültügyi egyezményt – írták. Emiatt újra és újra nemzetközi kritikák célpontja.
Az ausztrál hadihajók folyamatosan járják az Ausztrália, Indonézia, Pápua-Új-Guinea közötti vizeket, és akiket megtalálnak, visszafordítják. Ha a csónakjaik, hajóik nem bírják a tengert, mentőcsónakokat adnak nekik, és úgy küldik vissza – írja a Der Spiegel. Akik mégis elérik az ausztrál szárazföldet, azokat Nauru és Manus szigetekre viszik gyűjtőtáborba, amelyek Pápua-Új-Guineához tartoznak, de Ausztrália működteti és finanszírozza ezeket.
Működik, de...
Azokat, akik menekültstátuszt kapnak, harmadik országokba telepítik át. Kambodzsa korrupt rezsimjének például 27 millió dollárt fizetett ezért Ausztrália – állítja a német cikk.
Működik-e ez a modell? Úgy látszik, igen – állapítja meg a cikk. A 2013-as 20 ezer menekült érkezése után 2014-ben és 2015-ben egyetlen csónak sem érte el Ausztrália partjait.
Azért még megfulladnak
Ez azonban az emberi jogok súlyos és sorozatos megsértésével járt együtt. Állítólag a kormányzat adataitól eltérően sok menekült a tengerbe fullad, erről szólnak szemtanúk beszámolói. Például vízbe fulladt emberek kilométeres soráról. Sok menekült pedig az átmeneti megoldásnak szánt táborokban évek óta lakik.
Az ausztrál modell az európai térségben aligha lenne kivitelezhető – véli a baloldalinak számító Der Spiegel. Még ha az emberi jogi kérdésektől eltekintünk, akkor sem akadna megfelelő sziget. Az EU vezetése már el is határolódott Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter ezzel kapcsolatos javaslatától.