A profit éves szintű gyarapodása annak köszönhető, hogy a K&H működési bevételei éves szinten jobban (6,7 százalékkal) nőttek a költségeiknél (4,1 százalék) 2019-ben. Az utóbbi még kevésbé emelkedett volna, ha a banknak nem kellett volna 27 milliárd forint tranzakciós illetéket befizetnie az államkasszába. A bevételei között a nettó díjak és jutalékok 10 százalékkal bővültek.
Hitelből 500 milliárd forinttal többet helyeztek ki, ez 30 százalékos éves növekmény. Ebből a vállalati 310 milliárd, míg a lakossági 194 milliárd forintot tett ki, ez utóbbi közel 50 százalékkal több a 2018-as teljesítménynél. A hitelek csaknem fele jelzáloghitel, míg a másik fele személyi kölcsön és babaváró hitel volt. A tavaly nyáron bevezetett digitális személyi kölcsönük sikeresnek bizonyult, hiszen az összes ilyen kölcsönük 30 százalékát már e csatornán keresztül értékesítették. Összességében a K&H hitelállománya 1618 milliárd forintot tett ki tavaly, 8 százalékkal többet, mint 2018-ban. Ennél jobban, 10 százalékkal nőtt a bank betétállománya, 2630 milliárdra.
Ami a lakossági megtakarításokat illeti, azok 9 százalékkal bővültek, míg a befektetési jegyeikből 13 százalékkal többet értékesítettek. A Magyar Állampapír Plusznak köszönhetően állampapír-értékesítéseik 34 százalékkal gyarapodott. Ez utóbbi forrásainak 46 százaléka más állampapírokból való átcsoportosításból származott, közel 40 százaléka azonban friss pénzekből.
A belga KBC tulajdonában lévő pénzintézet 2007-ben elsőként indította el idehaza a társadalmilag felelős befektetéseket. Ezen finomítottak tavaly, amikor már minden ügyféltípusra, -profilra megtársadalmilag felelős befektetések 1,8 milliárd forintot értek el ezen alapokból, ami a K&H teljes befektetési állományának az egytizede.
Készen állunk a március 2-án elinduló azonnali fizetési rendszerre. Az átutalások nem járnak többletköltséggel, a belföldi csomagokra vonatkozó kedvezmények vonatkoznak majd erre is – hangsúlyozta David Moucheron, a K&H Csoport vezérigazgatója. Hozzátéve: digitalizációs téren előre léptek, a mobilbankot használó ügyfeleik számát a 2018 végi 240 ezerről 2019 végére 380 ezerre növelték.
A Magyar Nemzeti Bank növekedési kötvénykibocsátási programja keretében 2019-ben lebonyolított 16 aukció egynegyedét a K&H szervezte, a bank 9 milliárd forint ilyen papírt jegyzett le. A másik jegybanki program, az NHP Fix keretében 700 ügyletet bonyolítottak le, összesen 29,7 milliárd forint értékben, ez 10,6 százalékos piaci részesedés. Több mint 50 milliárd forint értékben finanszírozott a bank megújulóenergia-programokat, e vonatkozásban a részesedésük 20 százalékos volt a hazai bankszektorban.
A K&H Biztosító nettó nyeresége 5,8 milliárd forint volt 2019-ben, 28 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Míg a bevételeik 16 százalékkal nőttek, addig a költségeik csak 3 százalékkal. A nem élet-üzletág díjbevétele 49,3 milliárd forintot tett ki, ez 34 százalékkal több az előző évinél, de a kép csalóka, mivel míg a 2018-as évet biztosítási adó terhelte, addig a 2019-est már nem. A casco- 30, míg a kkv-biztosítások 20 százalékkal emelkedtek. Az élet-üzletágban a rendszeres unit-linked nőtt a legjobban, éves szinten 44 százalékkal, míg a kockázati életbiztosítás 21 százalékkal. Összességében a K&H Biztosító a nem-élet üzletágban 2,7 százalékra növelte a piaci részesedését, míg az élet-üzletágban az előző évihez hasonlóan 2019-ben is a hazai szektor díjbevételeinek 2,5 százalékát szerezte meg.