Charalambos Tsardanidis |
Charalambos Tsardanidis, az Institute for International Economic Relations igazgatója az alapblog.hu-nak adott interjúban elmondta: 90 százalékos valószínűséggel egy hónap múlva megint választások lesznek Görögországban. A néhány nappal ezelőtti voksolás eredménye ugyanis alkalmatlanná teszi a nagy bajban lévő országot, arra, hogy kezelni tudja a kihívásokat. Csak újabb rendkívüli választások eredményezhetnek olyan erőviszonyokat, amelyek nyomán erős kormány alakulhatna.
Nem engedhetik el Görögország kezét
A szakértő hozzátette, hogy geopolitikai okokból sorsdöntő, hogy a Nyugat ne engedje el a görögök „kezét”, nem hagyhatja, hogy kiessenek az euróövezetből, és a végén káosz uralkodjon el nemcsak Görögországban, de vélhetőleg egy sor más európai országban is.
Charalambos Tsardanidis a trojka által lemondott ellenőrző látogatással kapcsolatban elmondta, hogy nyomást gyakorolnak Görögországra, és elégedetlenségüket fejezik ki. A szakértő kiemelte, hogy a Monti kormány nem örvendett túl nagy népszerűségnek, nép lázadás jelei azonban nem mutatkoztak. Azonban a NEA Demokratia párt fogta magát és robbantott, azt remélve, hogy a rendkívüli választások révén ismét hatalomra jut. A szakértő szerint ez több, mindhiába, bűn volt részükről: a számításaik nem jöttek be viszont miattuk ismét kiéleződött Görögországgal kapcsolatban a helyzet.
Véleménye szerint a legcsekélyebb esélye sincs annak, hogy Görögország képes lesz határidőre kifizetni résztartozásait külföldi hitelezőinek. Hozzátette, hogy a hónap végéig a GDP öt és fél százalékára kellene lefaragni a költségvetési hiányt. A követelt kiadáscsökkentések tetemes hányada a középrétegeket sújtaná, további társadalmi feszültségeket produkálva, véleménye szerint a trojka most kivár, nem akarja felkavarni a kedélyeket.
Hamarosan bejelenthetik az újabb választásokat
Charalambos Tsardanidis szerint a megoldást az jelentené, ha Görögországban egy széles társadalmi támogatást élvező kormány alakulna, melyre azonban a választások nyomán semmi esély nincs. Véleménye szerint közös érdek, hogy erős legitimitással bíró kormány tegye rendbe Görögországot, amely csak új választások révén alakulhatna meg. Véleménye szerint hamarosan bejelentik, hogy június 17-én ismét szavaznak a görögök.
A szakértő kiemelte, hogy Görögország nem exportorientált ország, a turisztika az egyetlen ágazat, ami versenyképes. Így még ha lenne saját külön pénzük és azt radikálisan leértékelnék, akkor sem történne nagy csoda. Véleménye szerint hatékonyabbá csak és kizárólag az ellátórendszerek lényegi reformjai révén, az adófegyelem maximális megkövetelésével, az ország leggazdagabbjaira kivetett adók bevezetésével és azok behajtásával, a korrupció felszámolásával, az oktatás, egészségügy racionalizálásával tudnának válni. Hozzátette, hogy ennek megvalósulása az Unió és az euróövezet keretei között még mindig sokkalta reálisabb, mint e keretek nélkül.
Az oroszok már a spájzban vannak
Charalambos Tsardanidis úgy véli, hogy a görögök többsége továbbra is kitart az euró mellett. A nyugati világ ugyanakkor a lehető legstabilabb unió- és euróbarát kormányzást, az Unióval kötött paktum teljes, de kevésbé erőltetett, inkább lassított ütemben zajló megvalósítását várná el Görögországtól. Ez nem csekély valószínűséggel megvalósulhat, mégpedig – az interjúalany szerint – a június 17-én sorra kerülő újabb választások nyomán. Addig minden kül -, és belföldi propagandaeszköz bevetésével megpróbálják megértetni a görögök többségével, hogy a most kiemelkedően szerepelt radikális baloldal, pláne a szintén megerősödött szélsőjobboldal mélységesen mély szakadékba taszíthatja az országot, és közvetetten szinte egész Európát.
A szakértő elmondta, hogy a radikális baloldal félelmetesen megnövekedett számú híve az oroszokban reménykedik. Milliónyi görög él abban a hitben, hogy ha Nyugat-Európa cserben hagyná Görögországot, akkor majd a roppant gazdagnak hitt Oroszország lép a helyébe és a végén az oroszok mentik meg a görög hazát. Véleménye szerint egy ilyen fejlemény az életszínvonal drasztikus zuhanásához, áruhiánnyal járna, amely utcai lázadásokba torkollana. A dráma pedig tovább terjedne más dél-európai országra, majd egész Európára.
Valójában Görögország számára az egyedüli reális alternatíva az, hogy az euróövezetben maradás fejében egy hónap alatt megalakul egy igazán Európa-barát nemzeti-liberális politikai tömb, magában foglalva a mérsékelt jobb- és baloldalt.
A teljes interjút itt olvashatja>>