A Pegasus-ügy után itt a Pandora Papers-botrány: gyanús lehallgatások után most a legfelsőbb politikai szintekig is elérő offshore ügyleteket lepleztek le vezető nemzetközi lapok, köztük a német Süddeutsche Zeitung, a brit Guardian, a francia Le Monde és az amerikai Washington Post.
A globális oknyomozó projektben részt vevő újságok
világszerte több száz politikusnál, tisztviselőnél vagy egyéb ismert személynél tártak fel kapcsolatot offshore cégekkel. Az érintettek közt vannak hivatalban lévő és egykori kormányfők, valamint oligarchák és celebek is.
Bár az általában adóparadicsomokban székelő offshore cégek nem feltétlenül illegálisak, gyakran adókikerülésre – vagy egyenesen adócsalásra – használják fel őket.
Babis: titkos kastély Franciaországban
Andrej Babis cseh kormányfő, aki korábban tehetős vállalkozó, a cseh Agrofert nevű konglomerátum tulajdonos-alapítója és egyben vezére volt, például a gyanú szerint nem átlátható módon vásárolt meg Franciaországban egy birtokot egy kastéllyal 15 millió euróért.
A Süddeutsche Zeitung úgy tudja, hogy
a vételár Babis által ellenőrzött, washingtoni, monacói és a Brit Virgin-szigeteki offshore cégeken keresztül érkezett meg Franciaországba. Babis állítólag így akarta elrejteni az ügyletet, amit nem is jelentett a cseh adóhatóságoknak.
A vétel még 2009-ben, tehát politikai karrierje előtt történt.
Babis éppen a korrupció elleni küzdelem ígéretével lépett be később a cseh politikába az általa alapított, jobbközép Ano 2011 (Elégedetlen Polgárok Akciója) nevű párttal. 2014-től 2017-ig miniszterelnök-helyettes és pénzügyminiszter volt, 2017 decembere óta pedig ő Csehország miniszterelnöke.
A politikus a helyi CTK hírügynökségnek nyilatkozva visszautasította a vádakat. Szerinte semmi törvénytelent vagy rosszat nem tett.
A Prima televíziónak pedig azt mondta:
Ez az én pénzem volt. Nem loptam semmit, adózott pénzekről volt szó.
Úgy véli, hogy „be akarják mocskolni", és így akarják befolyásolni a cseh parlamenti választásokat, amelyekre október 8-9-én kerül sor. A győzelemre a legesélyesebb az ANO, amely a szavazatok 27 százalékát gyűjtheti be.
A cseh ellenzék az ügy felderítését követeli. Mint mondják, ha bebizonyosodik, hogy Babis adót csalt, akkor távoznia kell a politikából.
Vizsgálat indul
A cseh rendőrség mindenesetre bejelentette, hogy
vizsgálatokat indít a Pandora Papers-ügyekben az esetleges törvénytelenségek feltárására.
Ezek nem csak Babist érintik majd, hanem minden más, a dokumentumokban szereplő cseh állampolgárt.
A cseh kormányfő fontos uniós szövetségese Orbán Viktornak, akit múlt héten fogadott hivatalos látogatáson Prágában. A magyar kormányfő tegnap tett közzé Facebook oldalán egy videót a látogatásról Hajrá, Andrej Babis! címmel.
Kormányközeli offshore-lovagok
Ami a Pandora Papers egyéb magyar vonatkozásait illeti, az oknyomozásban részt vevő Direkt 36 tényfeltáró portál szerint
az iratokból Rogán Antal és Mészáros Lőrinc bizalmasainak titkos külföldi üzleteire is fény derül.
A Rogán Antal jobbkezeként elhíresült Kertész Balázs, aki korábban maga is fideszes önkormányzati képviselő volt a Belvárosban, 2016. május 9-én vásárolta meg egy Brit Virgin-szigeteki offshore szolgáltató cég, a Nanga Group Ltd. összes részvényét (amelyeket az iratok szerint 50 ezer dolláros értéken tartottak nyilván), és ekkor nevezték ki a cég egyedüli igazgatójának is. A portál megkereste az ügyben Kertész Balázst, de nem kapott választ.
A kiszivárgott adatok szerint mellette offshore területen üzletelt több olyan ember is, akik fontos szerepet töltenek, illetve töltöttek be az elmúlt évtizedben felépített kormányközeli gazdasági birodalomban.
Az érintett személyek:
Jászai Gellért, a 4iG informatikai vállalat vezetője, korábban Mészáros Lőrinc cégbirodalmának egyik legfontosabb irányítója, Nyerges Zsolt, az Orbán-család régi ismerőse, Simicska Lajos korábbi jobbkeze és Horváth László kormányközeli vállalkozó, tiszteletbeli kazah konzul.
Jászai Gellért szintén a Brit Virgin-szigeteket választotta három vállalata számára. Az üzletember hazai informatikai cége, a 4iG a portál azon kérdésére, hogy pontosan mely cégekben volt tulajdonrésze, és azok milyen tevékenységet végeztek, nem válaszolt. A 4iG szerint Jászainak „2017 júliusa óta a felsorolt társaságok egyikéhez sincs köze”, valamint „nincsenek offshore érdekeltségei, és nem rendelkezik eltitkolt vagyonnal”.
Nyerges Zsolt egy, szintén a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett cégnek volt az igazgatója egy 2009-es dokumentum szerint. A cég 2011-ben megszűnt. Nyerges annyit közölt, hogy soha nem nyilatkozik üzleti ügyekről. Horváth László pedig egy, szintén a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett vállalatot irányított 2004-től 2010-ig, írja a Direkt36.
Messze vezetnek a szálak
Visszatérve a nemzetközi szálakra, a Pandora Papersben
mintegy 330 politikus vagy tisztviselő, közülük 35 jelenlegi vagy egykori állam- és kormányfő neve szerepel offshore cégekkel vagy ügyletekkel összefüggésben 91 országból.
Köztük van például – Babis mellett – Tony Blair egykori brit kormányfő, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Nikosz Anasztaziadisz ciprusi elnök, Vlagyimir Putyin orosz elnök közeli bizalmasai, II. Abdullah jordán király, Nadzsib Mikati jelenlegi és Hasszan Diab korábbi libanoni elnök, Guillermo Lasso ecuadori elnök, Uhuru Kenyatta kenyai elnök, valamint számos élsportoló vagy celeb (például Claudia Schiffer) is.
A gyanúba keveredett személyek egy része már reagált: állításuk szerint nem követtek el törvénysértést. A kiszivárgott iratokat mintegy 600 újságíró elemezte két éven keresztül 117 országban.
Legutóbb júliusban robbant ki hasonló nemzetközi botrány. Akkori tényfeltáró riportok szerint
számos államban, köztük Magyarországon újságírók, üzletemberek és politikusok után kémkedett a hatalom a Pegasus-szoftver segítségével.
További részletek az alábbi videóban: