MTI Fotó: Rosta Tibor |
A Naftohaz azt állította, hogy az ukrán gázvezetéken az évi 110 milliárd köbméteres kapacitást kihasználva négyszer olcsóbb lesz az orosz földgáz szállítása, mint az Oroszországot és Németországot közvetlenül összekötő Északi Áramlat-2 vezetéken át lenne. Ha az Ukrajnán tranzitként áthaladó orosz földgáz mennyisége évi 70 milliárd köbméter lesz, akkor is háromszor kisebb lesz a szállítási költség, mint az északi útvonalon lenne.
Egyébként se emelkedne a gáz ára? Nemzetközi Energia Ügynökség nemrég közölt egy jelentést, eszerint a túlkínálat és a lassabb ütemben növekvő kereslet miatt a következő öt évben nyomottak lesznek az árak a gázpiacon. További részletek >>>> |
Alekszej Miller, a Gazprom orosz gázipari cég elnöke a 20. Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon csütörtökön arról beszélt, hogy az Északi Áramlat-2 gázvezetéken keresztül 60 százalékkal olcsóbban érkezhet majd az orosz földgáz Németországba, mint az ukrajnai tranzitútvonalon át. Jelezte, hogy 2020-ig nagyjából 4300 kilométer hosszú gázvezetékszakaszt iktatnának ki a gázszállítási rendszer középső folyosójából, ami után Ukrajna tranzitkapacitása 10-15 milliárd köbméterre csökkenne.
Olcsóbb lesz a szállítás
A Naftohaz emlékeztetett, hogy 2016-ban gyorsított amortizációt építettek be a tranzitdíjba, amivel több mint kétszeresére növelték a Gazprom szállítási költségeit a 2016-19 közötti időszakra. 2020-tól kezdve viszont a szállítási költségek drasztikusan visszaesnek, mivel akkorra az infrastruktúra tranzitrészét már teljesen leírják - mutatott rá az ukrán cég.
Az Ukrajnán tranzitként áthaladó orosz földgáz alapvetően Közép- és Dél-Európa országaiba, illetve Törökországba irányul, azaz a legrövidebb útvonalat képezi a végső felhasználók felé - hangsúlyozta a Naftohaz, amely szerint ha a Gazprom megpróbálja ezt a mennyiséget átterelni az északi útvonalra, fennakadások keletkezhetnek a fogyasztók ellátásában, mivel az említett országok gázszállítási infrastruktúrája a jelenlegi, Ukrajnán keresztül húzódó útvonalhoz csatlakoznak, többségüknek nincs fizikai kapcsolódása a német hálózathoz.
Ukrán adatok szerint tavaly 7,9 százalékkal 67,1 milliárd köbméterre növekedett az Európába és Moldovába Ukrajnán keresztül szállított orosz földgáz mennyisége.
Az Észak-Áramlat vezetékről Az Északi-Áramlat mintegy 1200 kilométer hosszú, Oroszországot és Németországot közvetlenül összekötő földgázvezeték, amelynek két, egymással párhuzamosan futó ága a Balti-tenger alatt húzódik. Ennek az 55 milliárd köbméteres szállítási kapacitását duplázná meg az Északi Áramlat-2 projekt. A 2019 végére üzembe helyezni tervezett új vezetékpárral Oroszország kiiktatná Ukrajnát, mint tranzitországot, egyetlen útvonalra terelné át az Európának szánt orosz gázszállítmányok 80 százalékát és domináns helyzetbe kerülne a német piacon. |